• (bkz: şehit)
  • (bkz: elf)
  • (bkz: olumsuzler)
    (ara: olumsuz)
  • (bkz: hz. isa)
  • tanrılar bile ölüyorken, insandan bahsetmek lüzumsuzdur.
  • 1956 yılında çekilmiş amerika menşeili van gogh un hayatını anlatan filmdir. sanıyorum sanatçı olmanın gereği ;duygusal buhranlar, depresyon ve kendine zarar verme eğilimi. sevgi ihtiyacı duyan ilgi bekleyen bir yürek. 37 yıllık hayatında aradığı ilgiyi sevgiyi şefkati kardeşi theo dışında kimseden göremediği anlatılmış filmde. hayal kırıklıklarıyla sonlanan aşklar.. karşılıksız aşklar vs. belki de onun van gogh olmasını sağlayan şey aradığı ,beklediği sevginin ;aşkın kapısını bir türlü çalmamış olması.
    vaiz olarak görev yaparken yardıma ihtiyacı olan insanlara kendini hiçe sayarak yardım için koşması aslında huzuru ne kadar hakettiğini gösterir nitelikte oysa.
    hayatına dair bir üzücü detayda ölmeden biraz önce ve hemen sonrasında dahi diye adlandırılmış olması halbuki uzun süre deli olarak adlandırılmıştı, eserlerinin ancak o zaman insanlar için değer görmüş olması.
    ve daha fazla bu buhranlara dayanamayıp kendini göğsünden vurarak ölmesi elbet.
    kendisinin bu krizleri 1900 lerin ortalarında bipolar bozukluk adı altında açıklanabilmiş.
    özet olarak güzel bir film, hemde çok eskilerden van gogh u seveceksiniz.
  • "öldürdünüz mü sandınız beni cellat, 6 mayısta ? say bakalım o günden bu güne doğan çocukların adını. kaçı cellat, kaçı deniz ?"

- deniz gezmiş
hesabın var mı? giriş yap