şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda yaşanan ardarda hekim intiharlari sonrasinda turk tabipler birliği'nin hekimlerin sorunlarina dikkat çekmek için twitter da açtığı başlik/hashtag
    konu başlıkları
    hekimlerde tükenmişlik sendromu
    hekimlere uygulanan mobbing
    hekimlerin 33 saat aralıksız çalışması
    100 saati aşan haftalık mesai saatleri
    5 dk da bir hasta bakma zorunluluğu

geçen haftalarda ard arda 3 meslektasimiz intihar ederek dünyaya veda ettiler.
    hekimlerden biri hastanede kattan atlayıp peşinden 'olur da ölmezsem beni kurtarmayın,yaşamak istemiyorum' temalı bir mektup bıraktı.

bir bir ölüyoruz.

can vermeye çalışırken canımızdan oluyoruz .

olsun varsın canımız sağolsun da diyemiyoruz,canımız sağ değil.

33 saat aralıksız çalışıyoruz.
    33.saatte bile gülümsemek zorundayız,gulumseyemiyoruz anlayın 33 saat birakın aralıksız çalışmayı; tatilde olsan denizde mesela ,evde olsan uyusan kesintisiz yine gulumseyemezsin
    .
    türkiye de ya da dünyada hiç bir meslek grubu yoktur ki 33 saat aralıksız çalışsın.

kimse kendini 30 saat aralıksız çalışan uyumayan dinlenemesem bir hekime emanet etmek istemez.

ınsanca çalışmak hekimlerin de hakkı
    cana can katan hekimlere ; can sağlığını çok gören sisteme karşı twitter'dan ,ekşiden değil esas cani gönülden desteğinizi bekliyoruz.

#ölümüneçalışma
  • burası twitter mı lan demek için girdiğim fakat desteklediğim hede.
  • (bkz: tavşan taşa sürtmus dağ siktim demiş)

edit: 33 saat çalışıyormuş siktir oradan.
    edit2: mesaisi öyle olmamasına rağmen vatan savunması icin 48 saat uyumayan askerler ne olacak? fazla mesai falan da almıyorlar.
    edit3: tükenmişlik sendromuymus. ulan madenciler kendini madene kitledi haberin var mı? 10 katını kazandı hala bik bik ot. yok arkadaş insanda utanma olacak, ar olacak.
  • (bkz: hashtag)
  • sadece doktorlar değil bütün işçi ve emekçiler için yapılması gereken kampanyadır.

ayrıca intihar artik bütün dünyada en büyük ölüm sebebi haline geldi.insanlık sıkışmış bir vaziyette.ekonomik nedenler sosyal neden teknoloji,varoluşa dönük sorgulamalar falan derken insanlık tarihin sonuna geldi.intihar çağımız insanı için bir tercihten ziyade bir zorunluluk haline geldi.
  • (bkz: #71983343)

bu kadar gerizekalı olmak için özel bir çaba sarf ediliyor mu diye merak ettiğim entrylere konu olmuş hashtag.

bu zihniyetin aynısını sokak hayvanlarına yardım için başlatılan etkinliklerde de görebilirsiniz, güzel yürekli insanlar dünyayı sokak hayvanlarına biraz daha yaşanabilir hale getirmek için çaba gösteriyordur ama bunlar ''o kadar aç insan varken bu ne saçmalık !!11!!.1..'' gibi zeka kırıntısı içermeyen serzenişlerde bulunurlar. ama asla ve asla o aç insanlar için de bir şey yapmazlar. bu tiplerin işleri güçleri haksızlığa karşı duran, bir şeyleri düzeltmeye çalışan insanları baltalamaktır, yapılan şeylere bok atmaktır. türkiye'de bol miktarla bulunmakla birlikte, insanı bu ülkede doğduğuna lanet ettirirler.

doktorların insanlık dışı koşullarda çalıştığı bir gerçek ve başlık bunu konu alıyor. askerler ve madenciler zor durumda olabilir, bunun için bir şeyler yapabilirsin seni tutan yok delikanlı ama bu başlıkta vicdan mastürbasyonu yapman gerizekalılıktan başka bir şey değil. senin mantığınla afrika'daki insanlar çok zor durumda diye kimse hakkını aramasın, daha zor durumda olanları düşünüp sussun.

hayır neden bunca insan 33 saat çalışıyoruz diye yalan söylesin ben bunu anlamıyorum. şu an türkiye'de tüm üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinde nöbet tutan tüm branşların mesai süresi her nöbet için(ertesi gün cumartesi veya pazar olmadığı sürece) en az 33 saattir. en az diyorum çünkü bu genelde 35-36 saate uzar (vizit bitmez, nöbet notu yazmak bitmez, ameliyat uzar vs vs)

şimdi size üç farklı hastanede çalışmış ve birçok hastaneden tanıdığı olan bir doktor olarak durumu anlatayım, eğer anlattığım gibi olmadığını kanıtlayan bir belge, yazı vs bulan olursa özür dileyip entry'i editleyeceğim.

bakın bu linkte amerika'da doktorların acil serviste tuttuğu nöbetlerin saatlik ücreti yer alıyor:
    https://www1.salary.com/…r-doctor-hourly-wages.html
    ortalama 131$ yani saatlik ortalama 507 lira alıyorlar.

türkiye'de nöbetlerin saatlik ücreti ne kadar biliyor musunuz? servis nöbetinin saatlik ücreti 13 tl iken acil servis ve yoğun bakım nöbetinin saatlik ücreti 21 tl. komik rakamlar değil mi? amerika'da yaklaşık 24 katı bir para alınıyor aynı iş için. üstelik türkiye'de servislerde ve özellikle acillerde amerika'dakinin 20-30 katı hasta bakılıyorken durum böyle. durun daha bitmedi. birçok hastanede klinik ve cerrahi branşlar için nöbet sayısı en az 11-12 ile başlar (beyin cerrahideki arkadaşım 15 nöbet ile başladı ve bir yılın sonunda şu an hala 13 nöbet tutuyor.) ve devlet doktora yalnızca 7 nöbet parası öder. kanunda da bir doktorun en fazla 130 saat (7 nöbet) tutabileceği yazdığı için kimse 7 nöbet parasından fazlasını alamaz. yani zaten saatlik ücret çok komik bir miktarken bunu bile ödemezler.

bundan daha da önemlisi 33 saat aralıksız çalışmak zorunda bırakılmak. bakın ben gece boyu apandisit, perforasyon vs ameliyatları yapıp hiçbir şekilde uyumayan cerrahi ekibinin 24 saatlik nöbetinin sonunda normal mesaisine devam edip mesailerinin 30-35. saatlerinde uzun süreli ameliyatlara girdiklerini defalarca gördüm. haydi bir insanın böyle köle gibi çalışmasını umursamıyorsunuz tamam da ameliyatınızı 30 saattir hiç uyumadan çalışan bir cerrahın yapmasını ister miydiniz? eğer bir gün ameliyat olmak zorunda kalırsanız bu ihtimal hayli yüksek. herhangi bir polikliniğe gün aldığınızda sizi muayene eden, kan sonuçlarınıza ve grafilerinize bakan doktorun 29 saattir uyumadan çalışıyor olma ihtimali çok yüksek. isyan edilen durum bu. ben intörn doktor olmadan önce hayatımda hiç 35 saat uyanık kalmamıştım galiba. 35 saat uyanık kalıp eğlenmek, tatil yapmak başka şey oradan oraya koşturup kan sonucu bakmak, tıbbi işlem uygulamak bambaşka bir şey. bunu da düşününce olayın işkence boyutuyla ilgili belki ufak bir fikriniz olur.

bu arada bunlar bana ait kişisel sorunlar değil. ben radyolojideyim, radyasyona yönelik kanun nedeniyle günlük en fazla 7 saat haftalık en fazla 35 saat çalışıyorum. ancak intörnlük ve hastane pratiği nedeniyle klinisyen doktorların çektiği bu zulmü biliyorum, içinde olmayan bilemiyor veya anlayamıyor zaten bu duyarsızlığın nedeni ancak bu olabilir. ortada hekim sağlığını da hasta sağlığını da tehdit eden ağır bir yıpratıcı durum var, başlığı ön plana çıkararak bu koşulların düzelmesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • (bkz: tıpçıların intiharı) alın ilgili haber ve bilgi

sonuna kadar destek verdiğim konu.

"kendimi türk hekimlerine emanet ediyorum." diye boşuna dememiş ulu önderimiz.