şükela:  tümü | bugün
  • adeta ikizler burcunu anlatan ve başkaları tarafından tanımlamak için kullanılabilecek, redd'in 2016 yılında yayınlanan mükemmel boşluk isimli albümünün beşinci şarkısı. sözleri de şu şekilde:

rengarenk bir bataklığın ıçinde batışını izlerken hayatımın,
    gecenin sessizliğine direniyorum,
    içimdeki yalnızlığın gürültüsüyle.

adı geçen geçmeyen ınsanlar,
    ismini unuttuklarım beni affetsinler.
    parçalanmış dudaklar kırdığım kalpler,
    beni böyle görseler onlar bile üzülürler.

her gün kendini yine sevdirir,
    sonda beni yine öldürürdün.
    bana kalpsiz diyorlar, seni hiç tanımadılar.

dudakları jilet gibiydi
    öptükçe kanamak ısterdim.
    bir kalp müzesi vardı ıçinde.

hepimizi avutan bir şeyler var,
    içimizde yaralar kafamızda dumanlar.
    yazdığım şarkılar bozduğum bedenler,
    beni böyle görseler onlar bile üzülürler.
  • mükemmel boşluk albümünde aşk virüs'ten sonra dinlediğim ikinci şarkı bu. cnn türk açıktı karşımda az önce. mehmet turgut'a konuk olmuş redd. sözde onu izlicem, kulağımda da kulaklık bu şarkıyı dinliyorum, doyamıyorum bir daha dinliyorum. program yalan oldu tabi. daha diğerlerini dinlemedim ama ölüm vuruşunu yaptım bence. yoksa diğerleri de bu etkide mi?

uzun zaman sonra beni heyecanlandıran tek şeyin de sadece bir albüm olmasına ne demeli bilemiyorum.

dinleyelim.
  • reddin mükemmel boşluk albümünde yer alan aşmış parça. hatta abartıp dünya müzik tarihindeki aşmış parçalar arasına sokmama ramak kaldı.

üst üste kaç kere dinledim bilemiyorum. ayrıca tavsiye; iyi bir ses sisteminiz yoksa kesinlikle kulaklıkla dinleyin.
  • redd'in mükemmel boşluk albümünde bulunan bayıldığım şarkısıdır. resmen bayılarak dinliyorum. açık bi alanda bağıra bağıra söylemek istiyorum.
  • mükemmel boşluk'un en güzel işlerinden. doğan duru'nun vokali şahane. şurdaki armoni az şarkıda bulunur;

"her gün kendini yine sevdirir,
    sonda beni yine öldürürdün.
    bana kalpsiz diyorlar, seni hiç tanımadılar."
  • şarkının sözleri, duygu yoğunluğu ve vokali bambaşka seviyelerde. şarkının pek ezberleyemediğim sözleri beni affetsinler ama uzun zamandır bu kadar hapsedici ve etkileyici bir nakarat duymamıştım.
    nakaratı gün boyu insanın kafasında dönüp duran şarkı.
  • son albümün olmuş tek şarkısı.
  • "bir kalp müzesi vardı içinde"
    sadece bu söz için onyüzbinmilyonkez dinleyebileceğim şarkı.
  • "gecenin sessizliğine direniyorum,
    içimdeki yalnızlığın gürültüsüyle."

geceye yakışan parça...