• 2011 modelinde direksiyonun yamuk konumlandırıldığı mpv. alman teknolojisi nasıl böyle bir dizayna imza atmış şaşırtıcı doğrusu.

http://i54.tinypic.com/qrjek3.jpg
  • reklamındaki müzik ingrid michaelson'a aittir, şarkının ismiyse "be ok"
  • 2004 aralık çıkışlı modelini 2009 mayıstan beri kullandığım araba. alınca da lpg taktırmıştım.

kronik bir beyin arızası var, gaza basınca kısa süre algılıyor kısa süre algılamıyor, hal böyle olunca düşük viteslerde içerde çorba oluyorsunuz tekleye tekleye.

sorunun nereden kaynaklandığını bulmamız uzun bir zaman aldı dolayısıyla birçok parçası da yenilenmiş oldu.

araçtaki beynin bazı lehimleri soğuk lehimlendiğinden bir süre sonra kopuyormuş, oluşan temassızlıktan gaza basıldığını algılayamıyor. iyi bir beyinciye gidip lehimletmek ya da yeni bir beyin takmak gerekir.

lehimletme işlemi yaptık biz de, ilk işlemden yaklaşık bir yıl sonra tekrarladı, ikincisinde 2 yıla yaklaşmıştır henüz bir sorun yok.

edit: imla
  • reklam filmindeki sarki ile zihnime kazinan otomobil. opel zafiraya oranla kimliginin daha iyi belirlenebilmesi ile daha cok satacagini dusunuyorum. ford fusion ile kiyaslandiginda ise, ford marka olarak daha kaliteli gorunmesine karsin kisisel fikrim merivanin model bazinda ustun oldugudur. opel corsadan daha buyuktur, ablasi denebilir. zira araba hic erkeksi degil, dogurgan duruyor.
  • enteresan bir araba.
    2004 modeli için konuşuyorum elbette, sonradan çıkan tasarım faciası için değil.

bir aracın lgp'de benzinden daha iyi performans verdiğini ben bu araçta net bir şekilde deneyimledim. lgp'ye geçtiği anda çekişi de hızı da artıyor zibidinin ve daha az yakıyor.

easytronic vitesin kronik beyin arızası zaten opel'ciler arasında baya meşhur bir durum. ondan kaçış yok neredeyse.

ancak benim aracın iki senedir sebebi bulunamayan kronik bir problemi var: v kayışının bulunduğu bölgeden sürekli bir kayış sürtme sesi geliyor. böyle ördek viyaklamasi gibi, sabır bir ritimde gırç gırç ses geliyor. v kayışını gevşetince ses kesiliyor ama kayış değişse de ses devam ediyor.

gaza basınca ses de hızlanıyor, rölantide beklersen sabit aralıklarla devam.

bu gün şaşmaz sanayiye götürüp opel servisi olan her yere sırayla girip sesi daha önce duyan bilen usta var mı diye soracağım.

performansta hiçbir problem yok, o ses eşliğinde ankara adana arası gidip geldim, izmir'e gidip turladim geldim bana mısın demedi araba; ama sinir bozuyor. sebebi bulunamayan bir ses deli ediyor beni.

zöge: hadi buraya güzel tatlı bir edit bırakalım.
    yukarıda bahsettiğim viyaklama sesini sonunda bulduk. ustayım diye gezinen angutların bin bela görmesini dilerim.

problemin sebebi gergi bilyası / kayışı / kasnağı. hem kasnağın ucundaki plastik kısım kırılmış hem de gergi bilyası dağılmış.

ve üç senedir opel ustasıyım diye gezinen hırtoların hiç birinin aklına gelmedi bu parçaya bakmak. kasnağı değiştirince hem araba kendine geldi hem de ses kesildi.

ankara ostim sanayide sadece opel araçlara bakan uzman opel / remzi usta buldu. ben de adamı google yorumlarından bulmuştum. peoblemi tespiti 10 dakika, çözmesi 15 dakika sürdü ama adamdan randevu almam 2 haftamı aldı, dükkanın önü bildiğin opel mezarlığı. adam sürekli dolu. ankara ve çevresi için tavsiyemdir kendisi.
  • arka koltuklarını yatırdıktan sonra 453 km boyunca tavanına kadar eşya dolu haliyle bana mısın demeden, performansından en ufak bir düşüş hissettirmeyen ve hatta ağzına kadar dolu olmasına rağmen ön koltuklarda ferahlık hissi veren araç.

bu arabayı al ve ege'den, akdeniz'e kadar sahil turu yap, karavan parkına çek, içinde yat. o derece rahat geliyor bana kendisi.
  • opel zafira nın alt modeli. opel corsa şasisi üzerine mini panel van olarak dizayn edilmiş binek otomobil.
    yüksek araba kullanmak isteyenlere uygun fiyatlı olması nedeniyle imkan yaratan bir araç. yüksek olduğu için yer tutuşu zayıfmış intibası yaratabilir. virajlara sert girişlerde savruluyormuş hissi verir. oysa yere iyi basar, güzel arabadır.
  • kucuk bir araba icin fazla buyuk olan araba
  • merivanım merivanım köy kokulu dağ ceylanım şeklinde bir reklam yapılsaydı peynir ekmek gibi satardı halbusi.
  • şık, konforlu, dengeli, geniş iç hacimli, inmesi binmesi rahat bir aile otomobili olmasına karşın twinport olmayan eski tip 100 beygirlik 1600 cc motoruyla 1300 kg.lık kasasının kıçını kaldıramayan, en ufak rampada direk yığılan, üstüne üstlük yakıt tüketimi abartı derecede fazla olan opel modeli. 2005 sonunda getirilmesi planlanan 90 beygirlik 1.3 cdti motorlusu düşünülebilir, ama 1.6 olanı asla..

milyonlarca kilometre opel testi sırasında bırakmış olduğum 70 beygirlik corsa 1.3 cdti'ı geri aldığımda kendimi spor arabaya binmiş gibi hissettim, o derece..
hesabın var mı? giriş yap