• oldukça tehlikeli ve ısırığı çok can yakan bir böcek türü. birkaç ay önce memlekette gördüğümde "aa ne tatlı atayım dışarı" dedikten sonra avucumdayken ısırmasıyla tanıştık kendisiyle. elektrik çarpması veya sıcak bir şey girmesi gibi bir his olduktan sonra ellerimi hemen yıkadım. yara veya göz çevresine dışkı ile parazit bırakabiliyormuş. sonrasında chagas hastalığına neden olan bir parazit bu. son bir haftadır yine gördüm çevremde iki kez sayıları artmaya başlamış olabilir. türkiyedekilerde hastalık olacağını pek düşünmüyorum ama yine de ısırıldıysanız veya yaşadığınız ortamda bunlarda gördüyseniz risk altında olabilirsiniz.
  • orta amerika, güney amerika ve şimdi kuzey amerika'nin baş belası bir böcek. latincesi (bkz: triatoma infenstans) öpücük böceği chagas hastalığına neden olan hastalık taşıyan parazitlerdir. öyle ki tahtakurusu familyasından olan bu böcek türünün en sevdiği şey kandır. kanla beslenen bu parazit malesef bir çok insanın ölümüne sebep olmuştur. genellikle gece yatarken insanlara saldıran bu böcek, daha çok yüz çevresi ve en önemlisi dudaktan kan emmeyi sever. dudaktan kan emmesiyle ve dışkısını bıraktığında ölümcül chagas hastalığına yakalanabilirsiniz. tahtakurusu gibi insanları ve köpekleri uykusunda yakalar. ısırılan yerlerde şişlik ve iltihap olması kaçınılmaz. bu durumda hemen bir doktora başvurmalisiniz. grip gibi başlayan ve sonrasında daha kötü hal alan bu hastalığı erken teşhis şart! neyse ki ülkemizde bulunmayan bir böcek türü.

görüntüsü
  • ekrem imamoğlu..
  • bizim türk erkeklerini de ancak böcek öper uykusunda zaten aminyum.

(bkz: gökten am yağsa bize sik düşer o da yerden seker)
  • normalde uyurken gelip yüzünüzü ısıran bu böcekten bir tanesi de beni henüz uyumamışken denk getirdi. gelip tam iki ayak parmağımın arasını ısırıp kaçtı namert. böcüğün bile fetişisti, delisi gelip beni buluyor.
  • amk böceği dilini gırtlağıma kadar soktu. benimki fransız menşeliydi, önüne kruvasan attım da kurtuldum.
    böcektir.
  • gerçekten ülkede arttığını zannettiğim böcek. bu sabah yolda yürürken bileğimde bir acı hissedince baktım bu piçlere çok benzeyen siyah bir böcek hortum gibi ağzından uzatmış sokmuş, vurdum parmağı uçurdum. 10 dakika hafif hafif acıdı soktuğu yer. sonra hafif şişti, işe gelince dezenfekten sürdüm bol bol. tam damarın üstünden iğne sokulmuş gibi iz bıraktı puşt. hemen müdahale ettiğim için bir sıkınt ı olmaz diye umuyorum ama araştırınca insan tırsmıyor da değil. çocukluğumda çayırlarda çok dolanmış biri olarak bu böceği ilk kez gördüm. yolda yürüyen insanın gelip elinden damarına saplıyorsa siz düşünün nasıl bir bela. gece gelip gözden dudaktan emmesini hiç düşünemiyorum amk.
  • bu nasıl tatlı bir böcek ismi, kimbilir ne şirindir diye girip fobiyle ayrılmak.
  • öpücük böceği diye böcek mi olur allasen.

en çok yüze geliyormuş da dudaktan kan emiyormuş da. böcekten zaten nefret ederim, bunu okurken bile yerimde zıplaya zıplaya bir hal oldum.

aman evlerden uzak.
hesabın var mı? giriş yap