• orantılı gücü öğrendiğimize göre orantısız güç de, mudahale edilmesi gereken durumlarda, kendinin ve karşısındakinin insan olduğunu unutmamak, ülkeyi tehdit eden bir virüs yahut alien görmüşcesine var gücüyle saldırmamak olmalıdır... `bir daha ki eylemlerde orantısız olanından alalım lütfen`
  • orantılı güç bir hastahanenin acil servisine gaz bombası atmaksa, orantısız güç panzer ile içeriye dalmaktır herhalde
  • nasıl bir çelişkidir bilmiyorum ama , "orantılı güç" derken kastedilen şey budur. en başında, henüz söylerlerken biz bile bunu biliyoruz, o mantıkla dinliyoruz.

misal bir şeyin çok güzel olduğunu söyleyeceksiniz, gidip "manyak bir şey abi" diyorsunuz. yani manyak karşıt anlamında kullanılmış oluyor. kafa göz dalacaksanız da orantılı güç kullanılacak diyorsunuz. gözünü seveyim ben bu türkçenin.
  • örnek: (bkz: eniac'a crysis yüklemek)
  • israil'in gazze'ye yaptığı hava saldırısından sonra fransız başkanı sarkozy'nin israil'i suçlamak için kullandığı terimdir. ülkeler arasında bu kavrama ne ihtiyaç var bilinmez. herhalde büyük devletlerin kendi çıkarlarını korumak için kullandıkları bir terim olsa gerek. eğer devletin gücü varsa düşmanını yok etmek için elinden gelen gücü kullanır. bu da doğaldır. karşı çıkacaksan hiç vurmamalıydı şeklinde tepki vermen lazım. bir devleti orantısız güç kullandı diye suçlarsan o devlet saldırmaya devam edecektir.
  • başbakan erdoğan ın israil in gazze saldırısı için kullandığını kınama cümlesi.buraya kadar herşey kabul edilebilirken israil in saldırısına tam destek veren amerikan ın yanındayız mesajı verende aynı kişi değilmiydi?bakalım bu savaştan sonra hala destekçiler müttefikimiz olmaya devam edecekler mi ??
  • dünya üzerindeki şu anda süregelen mevcut çatışmalardan haricen, birinin diğerine karşı koyulamayacak ağırlıkta bir kuvvet ile saldırmasıdır. pek çok karşı çıkanların aksine, mücadeleye başlayanın, kime kafa tuttuğunu, karşısındakinin gücünün tamamını kullanabilecek olma ihtimalini de göz önünde bulundururarak hareket etmesi zorunludur. yoksa kimse kavgada adalet beklemesin. her birey, örgüt, teşkilat, devlet, meşru sayılan düşmanını en kısa sürede ve en az kayıpla bertaraf edebilmek adına tüm imkanlarını kullanmak durumda olacaktır. mücadelesi meşru kabul edilen her ordu da uluslararası özel anlaşmalarla kullanımı hiçbir koşul ve şartta legal kılınmayan nbc silahları dışında konvansiyonel tüm gücünü uygun gördüğü noktaya yoğunlaştırabilir. buradaki "ben ona tokat atmıştım ama o bana kafa attı" serzenişi yersizdir.

edit: israilin gazze operasyonlarında söz konusu tartışma orantısız güç kullanımı değil, operasyonların meşruiyeti üzerinde yoğunlaşmalıdır.
  • sabah sabah insanları sevtap parmanın ingilizce söylemeye çalıştığı bir şarkının youtube linkini göndererek cezalandırmak. bir kaç saniye dahi yeterli olabiliyor. bahsi geçen klip için:

-------sakın tıklama---------

http://www.youtube.com/watch?v=exut3dgh5ho

-------sakın tıklama---------

uyardık ama di mi?
  • (bkz: fc barcelona)
hesabın var mı? giriş yap