şükela:  tümü | bugün
 • kuşlardan korkma durumu.
 • ornitorenk korkusu??
 • kendisine sahip insanların en az yarısından hitchcock'un sorumlu olduğu fobidir.
 • küçük kanatlı kuşlar fobisi olarak indirgenebilecek bir alt grubuna sahip olduğum fobi. şöyle geniş kanatları ile süzülen kuşlara lafım yok. ama evlerde kafesinden salıverilip pırpır pırpır uçuşmaya çalışırken her an insanın kafasına çakılacak gibi görünen muhabbet kuşu ve türevlerinden anlamsız derecede korkma durumu.
 • (bkz: randy hickey)
 • istiklal caddesi'ne inmek için taksim meydan'ın sıraselviler kısmını kullanma mecburiyetinin sebebidir.
  hele o güvercinler yok mu... ibneler sanki anlıyormuş gibi, bu fobiye sahip insanların kafasının üzerinde savaş uçakları gibi sorti yaparlar. böyle yüzünün önünden kanat sesleri ve rüzgarını bırakaraktan uçarlar. işte böyle şerefsizdirler.
  böyle zamanlarda öyle bir tırsmak söz konusudur ki, zavallı kardeşiniz, yakınlarında bulunan insanlara aldırış etmeksizin korkunç hareketler sergileyerek sade vatandaşların ilgisini çekebilirler.
  en nefret edilen kuşlardan biri, pervasız hareketleri ve beleşçi karakterleri sebebiyle güvercinlerdir. martılar genelde dirsek temas aralığını koruduklarından bu hayvanlara pek husumet beslenmez. karga hayvanı da enteresan çıkışlarla ornitofobiklerin kabusu olabilir.
  bu fobiyi ileri derecede yaşayan kişiler için tavuk, serçe muhabbet kuşu, papağan ve akbaba arasında pek fark yoktur. hepsinden eşit derecede korkulmaktadır.
 • kuşun türüne göre tırsma, tiksinme, kayıtsız kalma gibi farklı tepkilere neden olabilen rahatsızlık. bu durumu yaşayan kişiyi bir kuşla haşır neşir olurken görmek zordur. yardıma muhtaç sevimli bir serçe vs olmadığı sürece. kişiyi küçükken tavuk kovalamış olabilir... gece pencereden yarasa ya da baykuş girme ihtimali kabus olur. içeri dalan güvercinle arkadaşı odaya hapsedip kaçmak, balkona dadanan garip kargaların kafasına buz atmak -doğayı kirletmemek için- ve kuğulu parkta huzur bulamamak gibi sonuçlara neden olur. yine de fazla çırpınmayan, doğada kendi halinde takılan kuşlara saygıda kusur edilmez.
 • bu fobi öyle bir fobidir ki , korktuğunuzu anlayan muhabbet kuşu bile sizi kovalar , rüyanızda arkadaslarınızın sizi kümese biiiir ikiiii üüüüüüç hooooooooop diye sallayarak attığını görürsünüz ve gözü yaşlı uyanırsınız. taksim meydanda çantanızı kendinize siper edersiniz , haber bülteninde kuş gribi vakalarını izlerken ev ahalisi siz odayı terkedersiniz , öyle bir fobidir işte bu
 • ileri derecede buna sahip olanlar ellerine tüy bile alamazlar, birisi küçük bir tüy getirse bile korkarlar. tavuğu, güvercini, martıyı, kargayı görebilmek zaten imkansızdır. hele ki o kargalar ve tavuklar yok mu, allah hepsinin belasını versin. tavuk denen şey çiftlikte yetiştirilir, kesilir paketlenir marketten alır yersin bu kadar basit. hobi olsun diye tavuk beslenir mi ulan, yıllar yılı anneanne-babaanne ziyaretlerim kabuslara döndü, neyse ki kuş gribi vakaları cıktı da hepsini toplayıp götürdüler. şehirde yasamak da korkuyu yaşamamak anlamına gelmiyor, özellikle anneniz balkona veya pencere önüne kuşlar aç kalmasın diye bayat etmek koyuyorsa gökdelende yaşasanız bile o kuş gelir sizi bulur yine.

  bunu öğrenip de garip karşılayan insanlara ayrı bir nefret beslerim. ben tavuk başta olmak üzere iki tanesi hariç** bütün kuş türlerinden korkuyorum diye bana binbir türlü laf ederler, kendileri minicik örümcekten ufacık yılancıktan korkarlar. lan otur bir tavuğu düşün, tüy yumağı, yandan iki kanadımsı bir şey ki yazarken ürperdim sağıma soluma baktım tavuk mu var diye, son olarak da sarı sarı iki tane çubuk çıkmış ayak niyetine. şimdi bundan neden korkmayayım ben? uzaydan geldi deseler inanırım lan bu ne tipsiz şekilsiz hayvandır. kuşların hepsi de böyle ama tavuk daha bir manyak daha bir arsız daha bir yüzsüz. neyse ben bundan korktum diye gelip garip karşılıyorlar beni, kendileri parmak kadar fare olsun, minik örümcekler olsun, hamam böcekleri olsun, yılanlar olsun hepsinden korkarlar, sonra kuştan korkmak garip olur kendileri doğal ve normal olur.

  yılan dışındakiler insana saldırmayı geçtim korkup kaçarlar, nesinden korkulursa...

  ama tavuk öyle mi? kabarıp kabarıp insanın üstüne koştu muydu görürüm ben nasıl korkulduğunu, bunu yaşayan bilir arkadaş. en sevdiğim hayvan olan kedi civcivlere yakın temas kurdu diye tavuk kabarıp koşup kediyi delik deşik ediyor ve benim yaşım daha 1.5 civarı, nasıl korkmayayım ben bundan simdi? mümkün mü? kedi kanlar içinde yerde kalıyor, tavuk civcivleri kurtardım diye kabarıp geziyor ben de buna canlı canlı şahit oluyorum. sonra yaş 2 olduğunda babaannedeki horozla 100 metre finaline çıkıyorum horoz arkada ben önde. şu iki olayı anlatırken gözümde canlandılar birden ki yaşımdan utanmadan bir köşede kapanıp ağlayasım var.

  işte böyle... ben hiç bir hamamböceğinin yavrusuna yaklaşıldı diye insana saldırdığını görmedim, aynı şekilde bir farenin de insana saldırdığını görmedim hiç.

  git kargaya yaklaş iki artistik yap bakalım nasıl sikertiyor seni oracıkta. aha ağzımı da bozdurdu bu karaktersiz kuşlar. çıkın defolun gidin lan hayatımdan, uçmayın karşımda.

  sonuç olarak, ornitofobi dünyadaki en çaresiz korkulardan biridir, çünkü günün her saatinde kendisiyle yüzleşme riskiniz vardır.

  edit: 4 sene sonra gelen imla düzenlemesi.
 • bi arkadasimin sahip oldugu korku cesidi. sebebi nedir, ku$tan neden korkar insan denilince verilen cevap: cünkü gözleri kafalarinin yanindaaa!!!
  o acidan bakinca hakikaten korkunc!