şükela:  tümü | bugün
 • kuşlardan korkma durumu.
 • ornitorenk korkusu??
 • kendisine sahip insanların en az yarısından hitchcock'un sorumlu olduğu fobidir.
 • küçük kanatlı kuşlar fobisi olarak indirgenebilecek bir alt grubuna sahip olduğum fobi. şöyle geniş kanatları ile süzülen kuşlara lafım yok. ama evlerde kafesinden salıverilip pırpır pırpır uçuşmaya çalışırken her an insanın kafasına çakılacak gibi görünen muhabbet kuşu ve türevlerinden anlamsız derecede korkma durumu.
 • (bkz: randy hickey)
 • istiklal caddesi'ne inmek için taksim meydan'ın sıraselviler kısmını kullanma mecburiyetinin sebebidir.
  hele o güvercinler yok mu... ibneler sanki anlıyormuş gibi, bu fobiye sahip insanların kafasının üzerinde savaş uçakları gibi sorti yaparlar. böyle yüzünün önünden kanat sesleri ve rüzgarını bırakaraktan uçarlar. işte böyle şerefsizdirler.
  böyle zamanlarda öyle bir tırsmak söz konusudur ki, zavallı kardeşiniz, yakınlarında bulunan insanlara aldırış etmeksizin korkunç hareketler sergileyerek sade vatandaşların ilgisini çekebilirler.
  en nefret edilen kuşlardan biri, pervasız hareketleri ve beleşçi karakterleri sebebiyle güvercinlerdir. martılar genelde dirsek temas aralığını koruduklarından bu hayvanlara pek husumet beslenmez. karga hayvanı da enteresan çıkışlarla ornitofobiklerin kabusu olabilir.
  bu fobiyi ileri derecede yaşayan kişiler için tavuk, serçe muhabbet kuşu, papağan ve akbaba arasında pek fark yoktur. hepsinden eşit derecede korkulmaktadır.
 • (bkz: the birds)
 • çocukken evlerinin yanındaki kümese her gün okul dönüşü taş atıp tavukları kışkırtan bir arkadaşımın bir gün kümesin tellerinden içeri düşürdüğü bir eşyasını almak için içeriye kafasını sokması ile sahip olduğu korku. baya hırpalamış tavuklar.

  serçeden kaçan adam olur mu? oluyormuş...
 • kuşun türüne göre tırsma, tiksinme, kayıtsız kalma gibi farklı tepkilere neden olabilen rahatsızlık. bu durumu yaşayan kişiyi bir kuşla haşır neşir olurken görmek zordur. yardıma muhtaç sevimli bir serçe vs olmadığı sürece. kişiyi küçükken tavuk kovalamış olabilir... gece pencereden yarasa ya da baykuş girme ihtimali kabus olur. içeri dalan güvercinle arkadaşı odaya hapsedip kaçmak, balkona dadanan garip kargaların kafasına buz atmak -doğayı kirletmemek için- ve kuğulu parkta huzur bulamamak gibi sonuçlara neden olur. yine de fazla çırpınmayan, doğada kendi halinde takılan kuşlara saygıda kusur edilmez.
 • bu fobi öyle bir fobidir ki , korktuğunuzu anlayan muhabbet kuşu bile sizi kovalar , rüyanızda arkadaslarınızın sizi kümese biiiir ikiiii üüüüüüç hooooooooop diye sallayarak attığını görürsünüz ve gözü yaşlı uyanırsınız. taksim meydanda çantanızı kendinize siper edersiniz , haber bülteninde kuş gribi vakalarını izlerken ev ahalisi siz odayı terkedersiniz , öyle bir fobidir işte bu