• dünyanın en güzel panoramik tren yollarından bir tanesi. çeşitli gezi ve demiryolu dergilerince yapılan anketlerde dünyada seyahat edilmesi gereken 10 tren yolundan birisi seçilmiştir. oslo'da deniz seviyesinden başlar finse istasyonu'nda 4009 feet(norveç'in en yüksek istasyonu) 'e ulaşırsınız. sonra aşağıya inersiniz ve ardından mükemmel fiyord manzaralarıyla birlikte sarp yamaçlarda ilerleyip bergen'e varır, tekrar deniz seviyesine gelirsiniz. yolculuk 6.5 ile 7.5 saat arasında sürer. gece treni yerine sabah trenini tercih etmeli, bu deneyimi yaşamalısınız eğer ki gidecek olursanız.
  • norveç'e doyacağınız 370 km lik muhteşem tren yolu..fiyatı 150$ civarındadır.
  • tüm yolculuğun 7 saat 15 dakikalık, trenin en önünden çekilmiş hd videosu.

hayatım boyunca yaptığım en güzel şeylerden biri bu trene binmekti. panaromik bir tren yolu olduğundan ve fiyatından da habersizdim, interrail biletiyle 50 krona rezervasyon yaptırarak bindim. yolculuğun büyük kısmında şunu dinlediğim için de olabilir ama gerçekten rüya gibiydi. fotoğraf makinem yoktu ama ipodla gelişigüzel çektiğim fotoğraflar bile şöyle, ki bunları benim çektiğime, üstelik hareket halindeki bir trenden ipodla çektiğime inanmayanlar oldu. ama olay benimle veya ekipmanla alakalı değil, sadece doğa çok güzel. gerçekten çok güzel.

1
    2
    3
    4
    5
  • bergen'den oslo'ya ulaşmak için üzerinde 6.5 saat kadar zaman geçirdiğim demiryolu.

fakat bu ciddi ciddi hayatınızın en keyifli 6.5 saatlerinden birisi olacaktır. tren öyle güzel yerlerden geçiyor, öylesine kartpostal manzaralar görüyorsunuz ki, sanki özellikle "manzara görmeli tren" yapmışlar ve bunu bir yerden bir yere gitmek için değil, bu şahane güzellikleri izlemek için binmişsiniz hissiyatı uyandırıyor. tren giderken ilk kez bu trene binenler her yerde fotoğraf çekmeye çalışarak kendisini hemen ifşa ediyor zaten.

tek sıkıntı trende sigara içilmemesi. geriye kalan her şey için mastercard.
  • manzarayı merak edenler için yolculuk boyu trenden çekilmiş iki parti halinde 7 saatlik video aşağıda.

otur izle, öyle güzel.

bergen-oslo part 1

bergen-oslo part 2
  • şu an canlı yayını yapılan hat

https://www.youtube.com/watch?v=bgbh4famaa0
  • bergen filminin uluslararası çapta da tuttuğunu gösteren demir yolu. oslo'dan sinemaya demir yolu hattı çekiliyor olaya bak. başka film var mı böyle tutan? ben duymadım.
hesabın var mı? giriş yap