şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı'nın son dönemlerinde türkçülük ile karşı karşıya gelen akım.
  • osmanli irki turk olmakla birlikte, haremdeki padisah analarinin cogunun gavur olmasi ile kan karismistir. lakin,turk zihniyetinde gebelik olayinin sadece erkeklere verilen spermler sayesinde gerceklestirdigi sanilmaktadir. yani ortada hic kadin olmazsa ureme olgusunun olmayacagini nedense kabul etmezler (bkz: kotu kedi serafettin). dogumu her ne kadar kadin yapsada, bunu sağlayan erkek oldugu icin erkeklere has bir ozellik gibi algilanmakta, harem sultanlarinin irki onem tasimamaktadir. 3 kitada hukum surmus osmalinin soyunda baska irklarinda karistigi acik secik ortadadir.turk olmakla ovunen ve osmanliyi yucelten bu zihniyet tarihi gercekleri gormezden gelmektedir. arapça, farsca, fransizca karisimi olusan osmanlica nasil karma bir dilse, soyumuz olan osmanliirkida karisiktir, saf turk degildir.
  • azınlıkları yurtta tutmak amacıyla, benimsenen devlet görüşü. zira başarılı olamamış, ülke bölündüğü gibi, kaçıp gitmesini istemediğimiz azınlıklar bir güzel sıyrılıp bağımsızlıklarını kazanmışlardır.
  • ülkücülerin ya da ırkçıların ideolojilerinden değildir osmanlıcılık. bir kere günümüzle hiç ilgisi olmayan bir siyasettir. bizatihi osmanlılar tarafından, daha fazla toprak kaybetmemek için üretilmiş bir politikadır.yusuf akçura üç tarz ı siyaset'inde pek güzel anlatır ne olduğunu. 2. abdülhamit döneminde işlerlik kazanmıştır. ideolojik bir hareket olmaktan çok potansiyel pratik faydalarının heyecanıyla yürürlükte tutulmuştur. pratik fayda balkanların elden çıkmasını engellemektir. imparatorluk bünyesindeki gayri müslimleri, "osmanlı vatandaşı" adlı potada eriterek günümüz abd'si olarak tanımlanabilecek bir anlayışı yerleştirmeyi amaçlamıştır. ne var ki tutmamıştır. çünkü 19. yy osmanlı imparatorluğu günümüz abd'si olamadığı gibi, balkanlarda yükselen miliyetçilik ateşi, rumlar,bulgar ve sırpların "yemişim osmanlı vatandaşlığını" tepkisi vermesine neden olmuştur. zaten balkanlar elden çıkıp da imparatorluk toprakları anadolu ve arap yarımadasıyla sınırlı kalınca, osmanlıcılık siyaseti yerini önce islamcılık'a, 1. dünya savaşı'nda arapların büyük satışı sonrasında da türkçülük'e bırakmıştır.
  • kökleri ii.mahmut zamanına dayanan ve tanzimat dönemiyle uygulamaya konulan bir düşünce akımı idi.. ittihat ve terakki partisini etkisi altına almış.. haliyle egemenliği elinde tutan osmanlı ailesinin de resmi görüşü idi..
  • imparatorluğun milliyetçiliğe cevabıdır. 'osmanlı' hanedana verilen isimken, 'osmanlıcılık' siyasetinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte imparatorluk topraklarında yaşayan halkı ifade etmek için kullanılmaya başlanmış.
  • "dedemi becerdiğin gibi beni de becer, yattım bekliyorum ey yüce hanedan" demenin kısaltması.
  • (bkz: osmanlıcı)
  • osmanlıcayı türkçe sanan zihniyet işin doğrusunu biliyordur. osmanlıca gramer olarak türkçedir. kelime ve tamlama düzeyinde arapça ve farsça yoğun olarak bulunsa da cümle yapısı itibariyle türkçedir. ayrıca osmanlıcada kullanılan arapça kelime ve tamlamaların birçoğu kendi dillerinden çok farklı anlamlar kazanmıştır.
  • osmanlıcılık,devlet içindeki farklı uluslara mensup kişileri,osmanlıcılık ruhu içinde birleştirmeyi amaçlamıştır.bu amaçla devletin bütünlüğünü korumak için dil,din,ırk farkı gözetilmemeli,herkes aynı hak ve hürriyetlere sahip olmalıdır.bu düşünce özellikle ikinci abdulhamit tarafından destek bulmuştur.