• kuzey kore'ye gittiği tur sırasında kaldığı otelden çaldığı pankart nedeniyle 15 yıl ağır işçiliğe mahkum edilmiş amerikalı öğrenci.

http://edition.cnn.com/…rmbier-sentenced/index.html
  • savunmasındaki yapmacık acındırma halleri samimiyetsiz tavırları ile kuzey kore yönetimini kandıramamış şaklaban. ağır bir hayat dersi aldı, gittiğin ülkenin kurallarına saygı göstermek zorundasın, anlık şebeklik için ülkene geri döndüğünde o calmaya calıstıgın materyali belki arkadaslarına gösterecek belki de odasına kuzey kore hatırası olarak duvara asacaktın. buraya kadar her sey masum olabilir ama ilgi duyup gittiğine göre kuzey kore'nin nasıl bir rejim ile yönetildiğini ne tur uygulamaları olduğundan az cok haberdar olduğuna adım gibi eminim. neticede hayatın bazen aldıgın basit kararlar doğrultusunda nasıl yerle bir olabilceğine dair uzucu bir örnektir.
  • kuzey kore'nin son dönemlerde yabancılara verdiği cezalara katlanacak bir diğer isim olmuştur. etkileyici özgeçmişine karşı mahkum edilmiştir ancak bu cezanın arkadasında amerika ile yaşanan bomba krizinin de olduğu iddia ediliyor.
  • boşu boşuna kendini başını yakan salak amerikalı, i am american citizen lafının her yerde geçerli olmadığını bazı yerlerde başına iş açacağını bilmiyor. kıçı kırık bir afiş yüzünden 15 yıl ceza alıyor bir sorsaydın kim yong il'i seviyorum bu afişi nereden alabilirim deseydin belki sana bir afiş hediye ederlerdi yada nasıl edinebileceğini söylerlerdi. ceza verde 15 yıl çok insafsız ağır olmuş bir afiş üzerinden nelerle suçlanmış. kendisini fazla ciddiye almışlar.
  • ileride ismini daha çok duyacağınız saftirik bir delüğanlı..
  • üniformalı koreliler tarafından mahkeme salonundan çıkarılırken ki zombi hali ve kafasını kapıya çarpışı beni gece gece yarmış olan ergen amerikalı. ilgili video için

artık dönünce bir kitap falan yazar. kim bilir belki filmi bile çekilir. olmaz demeyin, vaktinde bize de iyi çakmışlardı bu hapishane mevzusundan (bkz: midnight express)

edit: hakkında zevzeklik ettiğim insan. kuzey kore'den komalık haliyle yollanmış. ailesinin gözleri önünde komada eriyip gitmiş adamcağız.

dünyanın en ağır çalışma kamplarından birine gönderilip bu hale getirileceğine ihtimal vermemiştim. propaganda yapmak için kullanırlar ama cesaret edemezler diye düşünmüştüm. şaşkınım, üzgünüm. rip.
  • hikayesini okumak bile fenalıklar geçirten adam. normal şartlar altında 36 yaşında kürek mahkumluğu bitecek olan, 22 yaşındaki bahtsız genç. birkaç güne, 2 ocak itibariyle, bir yıldır kuzey kore'de kürek mahkumu olmuş olacak...
  • mahkemesinden bir süre önce talep ettiği basın toplantısı şuradan izlenebilir.

simultane çeviriyi kolaylaştırmak için yavaş ve tane tane konuştuğu anlaşılıyor. yanıtladığı her sorudan sonra ayağa kalkıp eğilerek selam veriyor. hükumetin duymak istediklerini ve hatta daha fazlasını anlatıyor. herhangi bir işkenceye -o an itibariyle henüz- uğramadığı görülüyor.

aldığı ceza mahkumlara yönelik 15 yıl ağır çalışma cezası. neredeyse daha çocuk yaşta* bu cezaya çarptırıldı. amerika - k. kore ilişkilerinin iyice gerildiği şu ortamda kendisi için olumlu bir adım atılabilir mi belli değil.
  • dünyanın en boktan ülkelerinden birine turist olarak giden, koma halinde geri dönen amerikalı turist. o kadar gezecek yer var ne diye bu bok çukuruna gidersin sen arkadaş? oraya sabah akşam o pis rejimi övenler bile gitmiyor.
  • haberi ilk duyduğumda, kuzey koreliler göndermeden önce sağlam bir dayak atıp komalık etmiş diye düşünmüştüm ama kendisi mart 2016'dan beri komadaymış ve botulizme yakalanmış. "yakalanmak" doğru ifade mi bilmiyorum hastalıkla ilgili bilgim olmadığı için, onu ekleyeyim.

gencecik bir insanın hayatının kararmasına üzülmüyor değilim ama yaptığı o kadar aptalca, o kadar manasız bir hareket ki sempati duyamıyorum. hani bir trafik kazasında komalık olsa, "herkesin başına gelebilir" diye düşünüp üzülürsün ama oğlum senin yaptığın iş mi şimdi ya. hadi kuzey kore'ye gittin, adamların plakasını veya her neyse artık neden çalıyorsun?

ha tamamen suçsuz olduğu halde bu muameleye maruz kalmış da olabilir, sonuçta kuzey kore'de karşılaşacağı baskıyla insan yapmadığı bir şeyi yaptığını itiraf etmek zorunda da bırakılabilir. nitekim bunun olduğu biliniyor, zaten warmbier da duruşmasında "kore halkının çalışma etiğini ve ahlakını bozmak istedim" gibisinden bir şey söylemişti. bunun koreli yetkililer tarafından söyletildiği çok bariz. haliyle, çocuk sadece turistik gezi amacıyla gidip "devlet malımızı çaldı" denilerek de tutulmuş olabilir ama ben böyle bir ihtimali düşünmek bile istemiyorum, bu gerçekten çok korkunç.

ha şu anki durum da korkunç ama göz göre göre istemiş bunu otto maalesef. kuzey kore hapishanesinde yaşayıp da hastalanan ve bir yılı aşkın süredir komada olan birinin uyanıp da yaşamına devam edebilmesi sanırım çok büyük bir mucize olur. ne diyeyim, yazık yahu. çok yazık.
hesabın var mı? giriş yap