• aktrist ve aktörlerin en iyi film performansları olarak da açılabilecek başlıktı aslında, bir nevi anket. oyuncuların en iyi filmi değil de gösterdikleri en efsane performansı arıyorum veya çok başarısız bir oyuncunun parlayabildiği bir film. nicolas cage gibi gece/gündüz kadar fark eden performanslar. başlığı aradım mamafih bulamadım. kimseye zararı yok, yalnızca merak efendim.

favori aktörüm jack nicholson'dan başlamak gerekirse; şaheser filmlerden oluşan bir filmografiye sahip, dolayısıyla en zor seçim olabilir. the shining, about schmidt ve hatta anger management benim için liste başı olmaya aday da olsa one flew over the cuckoo's nest'teki performansı tüm zamanların en iyilerinden biri bence.

yukarıdaki üstattan joker deyince akla gelen isim olma unvanını aldığına göre heath ledger için tartışmasız the dark knight yazılabilir. benim için bu tarihin de en iyi performanısıdır. onu tekrar joker olarak göremeyecek olmak çok üzücü.

edward norton'un en iyi filmi fight club olabilir ama en iyi performansı marlon brando ve robert deniro gibi iki efsanenin arasından parladığı primal feardır.

christian bale yine insanı zorlayan bir listeye sahip. ben the machinist diyorum.

brad pitt yakışıklılığının ötesinde çok da iyi bir oyuncu. listede başa güreşecek 12 monkeys, ınglourious basterds ve tabii ki snatch olsa da marjinal davranmaya gerek yok diyerek fight club diyorum.

leonardo di caprio oscar hasretini the revenant ile dindirse de ben blood diamond demek istiyorum.

tom hanks demek forrest gump demek değilse bu harika bir oyuncu olduğu içindir. yine de en iyi performansı o.

tom cruise için collateral

favori oyuncum sam rockwell için karar vermekte çok zorlandım. mathcstick men'deki üçkağıtçı, the green mile'daki psikopat beni çok cezbetti lakin confessions of a dangerous mind'ı alıp tek başına götürmüştü, onu seçiyorum. moon'u izlemedim bu arada.

kendime not: to be continued
  • şener şeniçin konuşuyorum. bu adamın o an hangi filmini izlesem, en iyi performansı bu filmdir diye düşünüyorum. yine de adettendir bir film adı vereyim.
    (bkz: eşkıya)
  • - jack lemmon-garsoniyer,
    - tom hanks-sevginin bağladıkları,
    - jim carrey-yalancı yalancı,
    - türkan şoray-sultan,
    - fatma girik-kızgın toprak,
    - filiz akın-cilveli kız,
    - hülya koçyiğit-kurbağalar,
    - kartal tibet-bitirim kardeşler,
    - tarık akan-derman,
    - hale soygazi-süt kardeşler,
    - şener şen-süt kardeşler,