şükela:  tümü | bugün
  • direnişin ilk gününden bu yana yazmak istediğim şeylerin yazıldığı başlık.

    kürt kardeşlerimle ilk defa empati yaptım ben bu olaylar sırasında. onların yaşadıklarının, bu zamana kadar çektiklerinin milyonda birini çektim ve gördüm belki ama, neler olduğunu çok daha iyi idrak ettim. onlardan biri olsaydım, onların verdiği tepkinin milyonlarca katını vereceğimi anladım.

    en çok da bugüne kadar, kürt hareketine hiç de "anlamak" için dönüp bakmadığımı anladım. tüm bunlar için "özür dilerim senden kürt kardeşim".

    onurlu türkler ve onurlu kürtler olarak, onurlu ve özgür bir türkiye'de hep beraber yaşamanın yollarını bulacağımız, güneşli günleri arayalım ve bulalım dostlarım...
  • memleketin insanlarla dolu olduğunu gösterebilecek sesleniştir. paso destek...
  • demokrasi mücadelesi içinde yer alıp cana kıymamış, kıyılmasına yardımcı olmamış tüm kürt kardeşlerim için bireysel olarak da kurduğum cümledir. ki bunu zaten gezi'den önce de, bir süredir kurmakta idim. kişisel olarak olaylara bugüne dek hiçbir zaman ırkçı mantıkla yaklaşmamış da olsam haksızlığa karşı olan haykırışa daha çok manevi destek vermek gerekirdi. bundan sonra türkiye'de asıl kamplaşmanın seküler demokrasiye (yani demokrasiye, zira başka türlüsü zaten demokrasi olmuyor) inananlar ile inanmayanların arasında olacağını düşünüyorum. 3 kutuplu yapı 2 kutba doğru evrilmekte.
  • direnişin ilk gününden bu yana ardında durduğum laf.

    _______________________________

    kürt

    bugün üzerimdeki türk bayrağına yanımdaki arkadaşımın atatürk t-shirt üne alırmadan bize gaz ve suyla saldıran polisleri gördükten sonra çok daha iyi anladığım yurtdaşlarımız.

    #34255278

    _______________________________

    terörist

    benim için, çok değil, daha 15 gün öncesine kadar yok edilmesi, öldürülmesi gereken insanlar topluluğuydu.

    ben, bana sunulana inandım hep. taş atan çocuklara, öldürülen insanlara, bombalar atılan okullara bakar ve hep haksız olduklarını düşünürdüm. polisi de askeri de kahramandı benim için. hep ama hep haklıydılar. devlet babaydı mesela, asker ise yurdumuzu düşmanlardan koruyan bir kavram, polis desen ihtiyacımız olan bir teşkilat.

    bir gün bile aklıma gelmedi haklı olduğum bir konuda devletin; polisi ile, yandaşları ile, tüm gücü ile üstüme saldırıp yok etmek için peşime düşeceği. yemin ederim bir kez dahi aklıma gelmedi. gezi parkı'nı düşünüyorum, sonra 31 mayıs'ta gençlik marşı ile taksim'e girmeye çalışışımızı, yediğimiz gazları, gözümüzün önünde yaşanan hatta bazılarımızın suratında patlayan şiddeti, birilerinin bize "yok edilmesi gereken insanlar" olarak bakışını. ve bugün devletin bugünkü sahiplerinin dudaklarından dökülen nefret söylemlerini.

    direnişçilere terörist ve yok edilmesi gereken insanlar olarak bakanların hepsini ama hepsini, benim 15 gün gün önceki halimle bugün içinde bulunduğum halim arasında geçen döneme bakarak biraz empatiye davet ediyorum. orada ölen tek bir masumun bedeli milyonlarca provokatör öldürülse bile ödenemez, bunu kimse inkar edemez.

    eğer bugün haklı bir davada dahi birilerinin seslerinin bastırılmasına iştahla yaklaşabiliyorsan yarın senin de başına aynısı gelir.

    benim başıma geldi, kendimden biliyorum.

    #34557529

    _______________________________

    devlet "baba" değildir benim gözümde. başına geçenlerin şahsi çıkarları için kendi düşmanlarını yaratarak halkı birbirine düşürendir.
  • direnişin önemli kazanımlarından birinin ifadesidir.
    kimse artık kimseye karşı gözünü yumma lüksünü taşımak istemiyor.
  • zorunlu ve gecikmiş bir özür.
    daha sırada özür dilenmesi gereken başkalarını da hatırlatıyor ister istemez.
    özür dilenmesi gerekenler sırada, ve çoklar, ve biz geciktikçe güceniyorlar.
    listeyi kim tutsa? başlık sahibine güveniyorum, listeyi adilce genişletebilir.
  • geziye gelmeyenin anlayamayacagi ozur.
  • direnişin tek önemli kazanımıdır...

    bu direnişi meşru kılmaz, direnişin ülke ekonomisine ve türbanlı insanlara verdiği zararı hafifletemez fakat bu gerçeklerin de görülmesi gerekiyordu bunları görebilmenize sevindim...
  • "yalanın ve baskının egemen olduğu bir toplumda gerçeği haykırmak devrimci bir eylemdir."
    onlar gerçeği haykırdıkları için hep dışlandı.
  • sen şöyle ayrıl pkk'lı arkadaşım. şimdi pkk'yla uzaktan yakından alakası olmayan tüm kürt kardeşlerim için her zaman yaptığım gibi ben de samimiyetle kuruyorum bu cümleyi.

    amma ve lakin bu direnişi, katılan herkesin desteğini de kullanarak türkiye cumhuriyeti'ne bir başkaldırı olarak gören, bir nevî intikam propagandası yapan hiç kimseye de hakkımı helal etmiyorum. bu da böyle biline.
hesabın var mı? giriş yap