• adamların sevgisinden rahatsız olmak kadar aşağılık bir duygu da olamaz. senin için önemli bir olgu olmayabilir ama bu resmen ırkçılık ve kötü insanlığa işaret. adamlar bakıyorlar müslüman ülkeler içinde en düzgün ülke türkiye (atatürke teşekkür) ve arada bir tarihi bağ var seviyorlar. pakistan kurucuları, önemli mevkide rol almış kişiler vb burada bağları olan adamlar. ben de pakistanı geri kalmış, tehlikeli bir ülke olarak görüyorum ama beni seven kim olursa olsun bunu utanılacak bir şey olarak görmem bu insanlığa aykırı. soykırım yapan bir millet olur vs utanırsın ama bu adamlar sadece cahil onların bizden tek eksiği bir atatürk bu şartlarda değerlendirmek lazım. halkların kaderleri yöneticilerine bağlı bunu son 10 yılda çok güzel gözlemledik. yarın bu ülkede iktidarın sağlama alınmak için şeriatin gelmeyeceği 15 yıl sonra öyle olmayacağımızı kimse bilemez. bundan 30 sene önce ergenekon balyoz deseler hastir lan türkiye burası denilirdi.
  • böylesi sevginin karşılığında “ pakistanlıların beyinsiz olması “ gibi bir karşılık veriliyorsa, tüm türkleri sevmemeleri gerekir. zira bazıları bu ülkede yaşamayı dahi haketmiyor.

not: söz konusu entry’i yazan yazarın türk olmadığı anlaşıldı.
  • 2011'de pakistan'a seyahat etmiş, türk pasaportunun ilk defa hayrını görmüş ve nedenini sormuş bünyeden:
    -atatürk'ü tanımaları, baya baya okumaları ve islamabad'daki atatürk caddesi gibi yerlerde ismini yaşatmaları
    -ağustos 2010 pakistan selleri sonrasında türkiye'den giden yardımların çok değer görmesi (en büyük dostumuzun türkiye olduğunu gördük filan dediler)
    -müslüman olup da sürekli savaş içinde olmayan bir ülke ideali olarak görmeleri *
    -basının türkiye'yi çok olumlu tanıtması ve siyasal-askeri-ekonomik işbirliği *
  • iş için gittiğimiz ingiltere seyahatlerinde çalıştığımız fabrikadaki tüm pakistanlılar türklerin geldiğini duyunca yanımıza akın etmişlerdi. hepsi tek tek tanıştı. her sabah mutlaka yanımıza uğrarlar selam verirler, gün içinde de gelip bir ihtiyacımız var mı diye sorarlardı. akşam iş çıkışı bizi yemeğe veya evlerine davet ederler. en olmadı araçlarıyla otelden alıp bir yerlere götürmek isterlerdi.
    yemeklerin aşırı baharatlı olması haricinde birbirine benzer yemeklerimiz olduğu için biz de pakistan lokantalarını tercih ederdik. oradaki izzeti ikram, samimiyet de çok iyiydi. hatta gelen müşterilere bizim türk olduğumuzu söylediklerinde onlarla muhabbet ederdik. hesabımızı ödemeye kadar ısrarcı olurlardı.

istisnalar var mıydı? kesinlikle yoktu
  • ne zamandir yazmayi dusunuyordum pakistan basligina, bugun bu baslik karsima geldi. son paragraf harici pakistanlilarin bilinen turk sevgisini anlatiyor, direkt sona atlayabilirsiniz.

turkiye’nin gercek kardes ulkesi pakistan, bunun lami cimisi yok. kurtulus savasi sirasinda kadinlar altinlarini gonderdiler milli mucadele icin demisti lisedeki hocam da bana inandirici gelmemisti.

usman (osman) adinda is yaptigim biri var. adam bangir bangir ben pakistan’liyim diyor ama nerelisin muhabbeti acilmamisti hic. benim turkiye’li oldugumu ogrendikten sonra resmen gozlerinin ici guldu adamin. her sene en az bir kere turkiye’ye tatile gittiginden, esinin daha turkiye’den yeni geldiginden bizim oralari cok sevdiginden bahsetti. klasik turk dizilerini seviyor olmasi bir sey ifade etmedi benim icin acikcasi. su osmanli dizilerini falan tavsiye etti. klasik bir ortadogulu olarak da rte’yi ovdu, hayranligini belirtti. turklere hayranligin sebebi hilafiyetten geliyor. kurtulus savasinda da bize yardim etme sebebi bu, musluman dunyasinin liderini koruyorlardi sonucta.

can alici noktayi ise sona saklamisti usman. yazin turk lirasinin deger kaybindan bahsetti. biz turkiye’ye destek olmak icin tl aldik dedi. pakistan’da gazetelerde haber cikti herkes tl alsin turkiye’ye destek olsun diye. ulan bu nasil bir asktir. bu nasil bir sevgidir? turkiye’de insanlar (bazen mecburuyetten - parasi erimesin diye) doviz alirken binlerce kilometre otede insanlar bizim paramiz icin bir seyler yapmaya calisiyor. kurtulus savasi doneminde yaptiklari yardim tek seferlik degil yani. tl’yi nereden buluyorlar onu bilmiyorum ama adamin yalan soylemesi icin hic bir sebep yok. pakistanli gorurseniz bu basliktaki ergenler gibi sacmalamayin sakin. gercekten sizi seven bir millete saygisizlik yapmayin
  • pakistan karaçi'de bir otomobilde "k.atatürk" imza yapıştırması görmüşlüğüm vardır ve içindeki şoför türk değildi.

bu sevginin sebebi mustafa kemal atatürk'tür. pakistan türk olmanın kapıları açtığı çok nadir ülkelerden. muhabbet açıldığı an hepsi atatürk'ten bahseder ve bilirler.
  • kurtuluş savaşı sırasında yaptıkları yardımlardan da gayet öğrenilebilir, belki son dost ülkedir.

umarım yıkılmalarına sebep olmayız.
  • 2018 yılında 2 türk'ün olduğu araç yaşlı bir pakistanlı'ya çarpar.çevredeki insanlar direkt olarak linç için türklerin etrafını sarar fakat gösterilen türk pasaportu insanları yatıştırır.karakola geçilir,aracı kullanan türk'ün ehliyeti yoktur ve pakistan vizesinin süresi geçmiştir fakat 3 saat boyunca kalınan karakolda kimse ehliyet sormaz ve vize durumunu sorgulamaz.beklenen tek şey çarptıkları adamın hastahanede tedavisinin bitmesidir.o 3 saat içinde de bir suçlu gibi değil misafir gibi ağırlanırlar ve adamın hastahaneden taburcu olduğu bilgisi gelince karakoldan çıkarlar.çıkışta çarptıkları adamın 3 oğlu etraflarını sarar ve bizimle gelin der,bizim iki türk 'işte şimdi sıçtık' diye düşünürken kendilerini restoranda bulurlar.babalarına çarpan 2 türk'e yemek ısmarlayarak başka bir boyut yaratırlar...
  • bir tanesi de "sebebi türk dizileridir" demiş. yok ebesinin ali sami.

milli mücadele döneminden beri (hindistanlı müslümanlar) gerek maddi gerek manevi her zaman türkiye cumhuriyeti'nin yanında olmaları, 100 yıldan uzun süredir bu iki halk arasında dostane ilişkiler olması falan hep kıvanç tatlıtuğ sevgisinden zaten. ileride kıvanç doğsun, dizilerini izleyelim diye kurtuluş savaşı'na maddi yardım etti adamlar. haklısın.
  • pakistan’ın “kısmen seküler ve müslüman” kesimleri sever, sırf türksünüz diye durduk yere kişiliğinize dahi övgüler dizerler, sürekli “brother” derler; türklere hayrandırlar aslında, sevmek hafif kaçar. onların koloni zamanları, bizim emperyalizme karşı savaştığımız dönemlerden gelen bir din kardeşliği algısı var, bu bir sıcaklık oluşturuyor. (bayraklar bile semboller olarak çok benzer ay-yıldız.)

tabii bunlar buzdağının görünen kısmı...
    pakistan aşırı tutucu bir ülkedir, coğrafyaları gereği afganlar da, pakistanlılar da, hindistan’daki sikhler ve hindular da aşırı muhafazakarlardır.

pakistan’da geçen aylarda islam’a hakaret ettiği iddia edilen inançsız bir gazetecinin idam edilmesi için halk meydanlara döküldü. (yani adamlar kafirlerin ölmesi adına sokağa çıkıp protesto yapacak kadar tutkulu.)
    daha önce “ateist’im” diyen bir çocuğu üniversite kampüsünde öldürmüşlerdi.

aşırılıklara bakar mısınız?
    bu gibi olaylar pakistan’da çok yaygındır.
    bu nedenle türkiye onlara isviçre falan gibi geliyor, sekülerliğe sıcak bakmayanlar için de bırak türkiye’yi, pakistan bile yeterince islam ülkesi değil.

bizim gördüğümüz kısım 195 milyonluk pakistan’ın ufacık, internete girebilen, seküler hayata özenen kısmı. coğrafyalarının kalan büyük kısmı ya militan, fanatik, ya da mazlum ve dünyadan haberi yok çobanlık falan yapıyor. zaten islam güdümünde bir ülke olduklarını zannetmelerine rağmen islam adına savaşan terör örgütlerinden de çok çekmekteler. afganlarla aralarında proxy terörist örgütlerini kullanırlar.

zaten çok ama çok fakir bir ülkeler, refah seviyesi yerlerde; zira ben de olumsuz iktisadi örnek verirken hep pakistan’ı örnek veririm (daha kötüleri afrika’da var ama türkiye klasmanına yakın kötü örnek olarak pakistan kullanışlı; her bakımdan berbat istatistikleri var.)

çok karışık ülkedir; ordu her şeye müdahil olur, istihbarat servisleri de öyledir. mütemadiyen çeşitli güç makamlarının koltuk savaşları vardır. politikacılar hapse girip çıkarlar. yolsuzluk ve adam kayırma had safhadadır, afganistan’la “sen teröristleri besliyorsun, benim sınırlarıma sızdırıyorsun” falan diye kavgalar çıkar, notalar gider gelir falan filan... o bölgeler merkez orta doğu’dan da daha karışıktır bence. zira kimsenin olup bitenlerden de haberi olmuyor. kashmir falan karışıyor haberimiz olmuyor halbuki büyük problemler var.
    tüm bu açılardan da pakistan "asla benzemememiz gereken ülkeler" listemde başa oynar.

bizi sevenler dünyayla entegre olmaya çalışan, dinine kıvamında (militan olmayacak kadar) bağlı, okuyan, okumuş veya dünyayı görüp geçirmiş olanlar. bir de bunların ingiltere’de ingilizleşmiş olan 2. veya 3. nesilleri var; onlar da pakistan’ın ismini dahi duymak istemeyecek kadar asimile olmuşlardır, kardeşlik muhabbetlerine “hee hee” deyip geçiştirirler. pakistan da türkler de mühim değildir onlar için; ha hala müslümanlardır ama müslüman ingiliz gibi düşünebilirsiniz.

yoksa pakistanlıların geneli (yerlileri, avrupaya gitmeyenleri vs.), zaten kendilerinin bize göre oldukça yobaz olan yapılarını bile gevşek buluyor. öyle laik laik “pakiler beni seviyor” diye giderseniz sonunuz pek hayırlı olmaz. buzdağının görünen kısmına kanmayın.

yine de hintliler ve pakistanlılar arasında genel kanının aksine sıcak kanlı ve tatlı insanlar çokça vardır, bulursanız veya denk gelirseniz samimi ve iyi dostlar kazanabilirsiniz.
    inşallah iki coğrafya için de gelecek parlak olur diyeyim ama yakın zamanda hiçbirimiz için ışık göremiyorum doğrusu.
hesabın var mı? giriş yap