• ikisi de birbirinin laciverti olan karşılaştırmadır.
  • abes karşılaştırma. amerika ile san marinoyu karşılaştırıyorsunuz.
  • anlamsız ve saçma olan karşılaştırma. tıpkı futboldaki messi ve diğerleri durumu gibi, şehirlerarası ulaşımda da kamil koç ve diğerleri durumu vardır. yani kısacası böyle karşılaştırma olmaz.
  • gün itibariyle devamlı tercih ettiğim pamukkale turizm'in otobüsünün tam dolu olmasıyla kamil koç ile yolculuk yaparak hakkında fikir sahibi olduğum karşılaştırma.

a firması
    - resmi, sessiz, ciddi ortam
    - "su alır mıydınız?"
    b firması
    - evinde, mutfağında gibi hissettiğin, samimi ortam.
    - yolcuların geneline bakarak "su içen var mı?"
    - "kalkış saatimiz 13:50'dir." (ardından daha kısıp bir sesle) "ona göre."
    - yaşlı bi amcaya kek mi ne verdikten sonra ilerlerken "hadi bakim" demesi

şimdi açık konuşayım, b firmasındaki muavin bana çok hoş geldi. a firmasındaki ciddi ortama alıştığım için mi değişiklik güzel görünüyor bilmiyorum. çünkü b firmasındaki muavinin bazı tavırları "patavatsızlık" olarak da değerlendirilebilir kimi zaman. herkes hoş görmeyebilir.
    kamil koç'un otobüslerinin çok dolu olmaması da bir artı. yolculuk boyunca tek başımaydım, açtım gazetemi sağ koltuğa, rahat okudum.
    pamukkale turizm'de dardanel sandviç var güzel olarak. kamilkoç'ta da çörekotlu eti form var değişik olarak.

işlerin daha sıkı tutulmasını isteyen a firmasını
    ben samimi severim diyen b firmasını tercih edebilir. etmeyedebilir. sorumluluk kabul edilmez. a hangi b hangi firma olduğu size kalmış. belki sizin için a firması benim için b firması olabilir. genel kabul görmüş hali a olduğundan dolayı o firmanın a olduğu ne malum? 15 kişinin 15'i de siyaha beyaz dediğinde o aslında beyaz mı olur? :p
  • pamukkalenin dardanel sandwich'i ile kamil koç'un biscottisi ölümüne kapışır.

kamil koç mutlaka ama mutlaka geç kalır, pamukkale genelde tam zamanında otogarda olur.

kamil koç'un rahat hattında ki hayvanı koltuk ve tv ile pamukkale'nin müzik arşivi kapışır fakat kendi müziklerini dinlemek isteyenler için bu kulvarı kamil koç alır.

genelleme yapmıyorum, belki sadece benim kullandığım hat böyledir ya da hep öyle denk gelmiştir(her defasında nasıl aynı denk gelebilirse) pamukkale'nin yolcusu kamil koç'a göre biraz daha hanzolardan oluşuyor sanki. hep tuhaf tuhaf tipler oluyor ve bir iki tane değil otobüsün çoğunluğu bu şekilde. tabi ki bir şey yaptıkları yok ama kamil koç'ta bu açıdan daha rahat hissediyorum kendimi. yani burada da kamil koç alıyor.

sonuç olarak mümkün olduğunca kamil koç'u tercih etsem de hep aklım o dardanel sandwich'lerde kalıyor.
  • 8 saatlik yolculuğum esnasında, şahsıma 20 adet sandviç ve 3 litre kola sunan pamukkale turzim'in önde olduğu karşılaştırma.

"kardeşim çok açım" demiştim muavine ve servisten sonra kalan tüm sandviç kolisini önüme koyarak "ye abi istediğin kadar, envanterden düşüyoruz bunları zaten" demişti sağolsun.

kolayı bardağa döküp sandviçi içine bana bana, ıslatarak yemiştim bir noktadan sonra.
  • her ikisinin de teknolojik hizmette daha geride olma yarışı sergilediği firmalar. önce müzik menüleri, ardından filmler, sonra da tv kanalları sırayla azalmıştır. rahat diye tanımlanan özel otobüslerinde yer bulamadıysanız allah kolaylık versin zorlu yolculuğunuzda. pamukkale bu rekabet kalitesizliğinde en azından fiyat konusunda kolaylıklar sergileyebilirken kamil koç hem daha kötü hem de pahalı hizmet konusunda taviz vermemektedir. ülkedeki havayolu rekabeti ilginç hoşluklar sunabilirken uzun yıllardır karayolunda hizmet veren bu iki köklü firmaya yakışmayan durumlar çokcadır. bir de muavinlere çektirilen sıkıntıyı anlamak güç. sanki müşteriye hizmet versinler diye değil de bir yarışın içerisine sokulsun diye işe alınmış gençlerdir onlar. ama pamukkale'nin muavinleri daha işine eğitimlidir. kamil koç'un pamukkale'den tek iyi yanı bazı güzergahlardaki mola yerleridir ki bunun da bedelini bıraktırır mola lokantasına. kamil koç bugün olmasa eksikliğini hissedemeyeceğimiz bir firma haline gelirken pamukkale otobüs kalitesini artırırsa kamil'in bomboş gideceği aşikardır. unutmayın kk ve pk işletmecileri; havayolu kalitesi ve rekabeti gitgide yükseliyor ve millet airbus bekliyor artık binmek için. "bize mecburlar" zihniyetini bir kenara bırakın artık.
  • ankara bursa arası hattında pamukkale turizmin açık ara alacağı karşılaştırma.

ilk olarak uzun süre pamukkale daha ucuza bilet sattı kamilkoçtan. şu sıralar gelen über zamlar ile fiyatları eşitlendi diyebiliriz. şaka bir yana çok kısa bir sürede 33ten 48e çıktı bilet fiyatları bu hat arasında. insan gitmeye korkuyor...

ikinci olarak kamilkoçun ne kadar rahat koltuğu olursa olsun, pamukkale sağlam bir koleksiyoncu değilseniz size kendi arşivinizden bile daha sağlam bir arşiv sunduğunu söylebilirim. ayrıca yeni yeni denk gelmeye başladığım sanıyorum ki 10 inç olduğunu düşündüğüm kocaman ekranda bunu vermesi de cabası. kamil koç ise size ancak boş sayfalar, 4 tv kanalı, bir de interneti olmayan bir internet tarayıcısı sunuyor. şanslıysanız bazen oyun oluyor.

üçüncü olarak pamukkale size priz imkanı sunar. eğer bilgisayarınızın bataryası çoktan ölmüşse ve prize takmadan çalıştıramıyorsanız, hele bir de haftasonunu gezip tozarak geçirdikten sonra pazartesinin işleri biriktiyse yolda yapmak için mükemmel fırsattır pamukkale.

dördüncü olarak pamukkale sizi evinize yaklaşık 1 saat kadar daha erken götürür. daha ankarayla yolum kesişmeden önce bile ankara bursa arası beş ile beş buçuk saat arası sürer lafını duyardık öyle ya da böyle. aştiden yola çıkıp bursada eski fakülte durağında inmeniz 5 saatten biraz uzun ya da biraz kısa sürer. oysa kamilkoç yol üstünde eskişehire gelmeden meşhur dinlenme tesislerinde bir mola verir, eskişehir terminalde bir mola verir, üstüne sik gibi bir yere yaptıkları sarar outlet adam çekmediği için size bir şeyler kakalamak için bir de orda mola verir. ayrıca genelde kamil koç müşterisi kamil olduğu için bir de yolda benzinci molası olur, çişi gelen hanımablalarımız rahatlasın, sigarası gelen bey amcalarımız tüttürsün diye 15 dakika da onları beklersiniz.

beşinci olarak kamil koç bilindiği üzere bir bursa firması, oysa pamukkale daha çok ege yöresinde hakim bir firmaydı. bu yüzden 4-5 sene öncesine kadar kamil koç bursa merkezli seferler yaparken pamukkale ege merkezli seferler yapardı. en basitinden bursa ankara hattı pamukkalede yoktu. fakat kamil koç yabancılara satılması olayı (gerçekliğini bilmiyorum) üzerine neredeyse her yere yarım saatte bir otobüs koyma politikası geliştirdi. bu talebi karşılayabilmek içinde "merhaba benim otobüsüm var beni de filonuza katın karı paylaşalım" diyen bütün zengin kekoları kamil koç adı altında birleşti ki dikkat ederseniz neredeyse bütün pamukkale otobüsleri xx pk xxxx plakası taşırken artık pek az kamil koç otobüsü xx kk xxxx plakası taşımaya başladı. bu da çok fazla talebe neden oluyor kamil koçta. bir de benim otobüsüm, şöföre para vermek istemiyorum, servis elemanı olarak da bizim amcaoğlu var onu çalıştırayımcı tiplerin sayısı da çok arttı. sonuç olarak kamil koç otobüsler ve otobüs personelleri üzerindeki hakimiyetini kaybetti ve servisi kalitesizleşti.

bazı yazarlar ise kamilkoç müşterisinin daha high class insanlar olduğunu öne sunmuş. tamamen katılmadığım bir önermedir. kamilkoçta genelde denk geldiğim insanlar halkın arasından acayip muhabbetler yapan insanlarken pamukkalede öğrenci, takım elbiseli gezip dolaşan işletme sahipleri, ankaraya eğitime gelen devlet memurları gibi insanlar var. en basitinden son iki yolculuğumun birisi pk birisi kk ile oldu. kk de yanıma oturan adam anadolu üniversitesinden mezun olmak üzere olan bir arkadaşını kafalayıp "abi malzemeler benden dolap falan bizim eski dükkandan çıktı sen de kuruyemişleri al konyada kuruyemişçi açalım. ben geçen yaz orda çalıştım deli gibi kuruyemiş alıyorlar ordaki insanlar tutturursak deli para kırarız, ben zaten babama resti çektim peder, dükkanı açar dolapların parasını öderim sen yoluna ben yoluma dedim." gibi muhabbetler yapan birisiyken pk de tekli koltukta önümdeki adam bir bakanla alakalı birisiydi. ondan önceki seferim de pk ileydi. bu sefer de yanıma bahsettiğim memur abi oturdu uzunca bir muhabbet ettik. ha ayrıca pamukkalenin kızları daha güzel sanki beyler *...
  • (bkz: #45678290)
  • ıkisinde de şu an 1 bilet alana 1 bedava kampanyası vardır, ayrıntılar internet sitesinde.
hesabın var mı? giriş yap