• 70 yaşında çok varlıklı bir akrabamın
    geçenlerde tansiyonu düşmüş yattığı yerden kalkamamış , başı dönmüş sabaha kadar birinin yatağının başına gelip onu bulmasını beklemiş düşünün ki o kadar kötü durumda
    yanına gittik neyse tansiyonunu ölçeceğiz , tansiyon aletinin pili bitmiş ölçemedik
    ben dedim pil almaya gidiyorum bakkala , arkamdan bağırdı son nefesi ile bir gayret
    " bakkal pahalı olur bakkaldan alma bimden al "
    bunun ötesinde bir para biriktirme ve cimrilik motivasyonu görmedim duymadım
  • vefat eden yaşlı anne ve babanın cenaze masraflarının bölüşülmesi hususunda bile anlaşamayan, kendilerini büyüten anne babalarının cenaze masrafı nedeniyle daha cenaze kalkmadan söylenen ülkemiz hayırsız evlatları nedeniyledir.
  • gençlerin anlayacağı şey değil demekki. yoksa böyle bir başlık açmazlardı.

siz yaşlanmayı bekleyin en iyisi, o zaman kesinlikle anlarsınız.
    çalışamıyorsun, üretemiyirsun, kazanamıyorsun ve ne kadar yaşayacağını da bilmiyorsun.

oysa genç iken hepsini yapardın ve önünde uzun bir hayat olduğunu bilirdin. şimdi herşey belirsiz, tek güvence cebinde olacak üç beş kuruş fazla para.
  • para en çok yaşlanınca lazım olur, bu yüzdendir...
  • özel huzurevlerinin 15 binden başladığını bilmeyen yazarların şaşırdığı şey.
  • yaşlı, hasta, çirkin, güçsüz kalınca kimseden fayda olmadığını bilmektir.
  • özel bakımevi masraflarından bihaber kişilerin sorduğu soru.
  • yokluk ve kıtlık korkusu ;

90 li yıllarda anneannem unu, şekeri ve bakliyatı çuval çuval alırdı. sebebi ise herhangi bir kıtlık, yokluk , seferberlik vs. olursa stoktan idare edeyim diye. onun haricinde vefat ettiğinde döşeklerin arasından biriktirdiği paralar ve altın çıktı. altın neyse de biriktirdiği paralarin bazıları tedavülden kalkmıştı. üzerinde fatih sultan mehmet olan 1.000 liralar falan çıkmıştı.
  • evladına yük olmak istemiyordur. elden, ayaktan düştüğünde muhtaç kalmak istemiyordur.

yaşım 41 ve hep birikim yapmaya çalıştım, çalışırım.
    maalesef bana bu ülke yaşlılığım için para biriktirmem gerektiği gerçeğini yüzüme vuruyor.
    ben de isterdim emekli olduğumda avrupa emeklileri gibi hayat yaşayayım ama gerçekler ve hayaller!
    benim müsrifliğimin cezasını evladım çeksin istemiyorum.
    çünkü şu 41 yıllık yaşamımda gördüm ki, yarın yokmuşçasına yaşayan yaşlılığında hem çekiyor hem de çektiriyor.
  • aklıma rahmetli anneannemi getiren başlık.

o da kenara hep para atmış sağlığında. fakat öldükten öğrendi herkes, meğerse sırdaşı olan kuzeni yerlerini biliyormuş bu paraların sadece. o da annem ve teyzemlere söylemişti de bizimkiler aç gibi saldırmıştı. kuran kitabının arasından mı çıkmadı, saksının içinden mi çıkmadı, rahmetli elinden gelse ramiz dayı gibi betonun içine bile gömecekmiş. canım anannem nur içinde yat sen.
hesabın var mı? giriş yap