şükela:  tümü | bugün
 • parasut ile atlayan askerlere verilen ad.
 • tarihte kayitli ilk parasutcu andre jacques garner olarak bilinir. ilk atlayis 1794 yilinda parasutle irtibatli bir sepet icinde balondan yapilir.
 • türkiye gazetesi'nin vaktiyle dağıttığı yeni rehber ansiklopedisinde, sahip olması gerekli özellikleri en ilginç şekilde tarif edilen insan grubu. bakınız ansiklopedi ne diyor:

  "paraşütçü olarak yetiştirilecek kimseler; vücut bakımından sağlam, iradesi kuvvetli, güç şartlar altında görev yapmaya ve hayatını idareye müsait kimseler olmalıdır. gece hayatına, içkiye, kumara düşkün, güçlükler karşısında çabuk yılan ve sır saklamasını bilmeyen kimselerden paraşütçü olamaz."

  gece hayatıyla, kumarla paraşütün ne alakası var, tam kırküç dakikadır düşünüyorum, hala işin içinden çıkamadım. bu nasıl mantıktır, bu nasıl ansiklopedidir yahu.. (bkz: bana mazlumu getirin)
 • kuşların neden öttüğünü, en iyi bilen kişi.
 • - ya paraşütünüz açılmazsa?
  - yedek var
  - ya yedek de açılmazsa?
  -...................
  sorularından bıkan, ama usanmadan bu sorulara cevap veren kişiler.
  not: açılmayan paraşüt diye bişey yoktur. onlar sadece filmlerde olur. bi de her paraşüt kazalarını halka "sporcunun paraşütü açılmadı..." diye veren gerzek haberciler yüzünden kamu oyunda böyle bi düşünce hakim olmuştur.
 • uçmak fiilini, aksiyon çemberinin dışına çıkmadan icraa-i dühul etmekte olan ademevladı. kişinin hiçbir beygir gücü kullanmadan 320 km/h hıza ulaşabileceğini idrak etmiş bünye. devamı var bu betimlemelerin ama evvela ansiklopedik tanım;

  --- spoiler ---
  paraşütçü ( parashuticum skydiverius )

  vatanı : efes ve inönü' nün yüksek yerleşimleri...

  bu canlı türü kışları iç anadolu havzasına, yazları ise genellikle ege bölgesine göç ederek yaşamını sürdürür. gıda olarak bira mayasını çokca kullanan bu organizmalar ekselans bar ismi de verilen toplanma bölgelerinde yaptıkları yüksek desibeldeki gürültüleriyle de tanınırlar. mizaç itibariyle bazen yumuşak huylu bazen de saldırgan olabilirler.
  --- spoiler ---

  tıkır tıkır çalışmakta olan bir uçağın kapısını açarak, kendilerini gökyüzüne teslim etmeleri ne denli sayko birer ruh taşıdıklarının kanıtı olsa da son derece uysallardır. genellikle pink floyd ve guns'n roses dinleyerek günlerini şenlendirirler.
 • karın neden yağdığını, en iyi bilen kişi.