şükela:  tümü | bugün
 • isimini anadolu parsı (panthera pardus tulliana) dan alan bir gnu/linux dağıtımı. ulusal işletim sistemi (uludag) geliştirme projelerini bünyesinde organize eden tübitak tarafından geliştirilmiş, tamamıyla türkçe bir işletim sistemi bu.

  ftp://ftp.uludag.org.tr/…kurulan/1.0/pardus-1.0.iso dan kurulan şekli, http://www.uludag.org.tr/…ardus_calisan_cd_1.1.html den live cd**hali indirilebilir. ana sayfa http://www.uludag.org.tr/ dan da ayrıntılı bilgi alınıp, cd imajı* download adreslerine ulaşılabilir.
  şöyle bir göz atmak isteyenler ise; http://www.gorkemcetin.com/uludag/images.html adresinde screenshot*lara bakabilirler..

  edit: pardus un kendi sitesi uludag.org.tr arada sırada birkaç gün çökse de official site orasıdır. sabrediniz, elbet birileri farkedince açılacaktır.
  şu an için live cd için güncel download adresi olarak ftp://ftp.uludag.org.tr/…/pardus_calisan_cd-1.1.iso adresini kullanabilirsiniz.
  ayrıca ftp://ftp.tubitak.gov.tr/…nux/distributions/pardus/ adresi de mirror olarak mevcut.
  kurulan versiyon için ise http://ieee.metu.edu/mirror/pardus/pardus-1.0.iso veya ftp://ftp.uludag.org.tr/…kurulan/1.0/pardus-1.0.iso adresleri kullanılabilir.

  2. edit: linkler versiyon 1.1 için düzeltildi.

  3.edit: live cd** den sonra yüklenebilir işletim sisteminin de adının aynı olmasından dolayı, linkler ve entry düzenlendi.
 • kullanım sonrası yorumu olarak biraz daha geliştirilmesi gereken güzel bir linux işletim sistemi. hani monitorumun ayarlarını doğru yapsa, klavyedeki tuşla bilgisayarı kapaabilsem ya da bilgisayar kapatılırken cdyi çıkartıp oyle kapansa daha iyi olurdu(ayarlanınca olur da).knoppix 3.7 yi tercih ederim şu anda. yinede bu eleştirileri yapanın acemi otesi linux, wasat seviye windows kullanıcısı oldugunu hatırlatmak gerekir.
 • ulusal bir işletim sistemi olarak başarılı bir girişim.
  bu sistemin önemli artıları:
  1. ücretsiz olması
  2. türkçe olması
  3. son kullanıcılar için kolay kullanımlı olması
  (kurma derdi yok - direkt cd'den açıyor ve sorunsuz çalışıyor,
  kde 3.3.2 masaüstü kullanıyor, openoffice ve birçok program sistemde kurulu)

  bu sistemin hala geliştirilmekte olduğunu hatırlatmakta yarar var. linux'un en son ve en iyi parametrelerini bir araya getiriyor. heyecanla izliyor ve destekliyoruz.
 • kullanıcıların temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyerek; mevcut linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan; otonom sisteme çevrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamak üzere geliştirilmiştir.

  pardus ulusal işletim sistemi:
  # tam ve düzgün türkçe desteği verir.
  # kurulumu ve kullanımı kolaydır.
  # görev merkezli ve insan-temelli modüler bir yapıya sahiptir.

  pardus çalışan cd'yi pardus ulusal işletim sistemini bilgisayarınıza kurmadan çalıştırabilmeniz/deneyebilmeniz için hazırlanmıştır, doğrudan cd üzerinden çalışır ve çalışmak için sabit diskinize veri yazmaya gerek duymaz. bu sayede bilgisayarınızda yüklü diğer işletim sistemlerine ve verilere herhangi bir zarar vermeden ve değişikliğe uğratmadan pardus'u kullanabilirsiniz.
  kullanmak için cd-rom okuyucunuza yerleştirip sisteminizi yeniden başlatmanız yeterlidir. (başlatmanın ön tanımlı olarak cd-rom sürücüsünü kullandığını kontrol etmeyi unutmayın.)

  pardus çalışan cd için gerekli en düşük donanım özellikleri:
  # intel pentium 2 ve üstü işlemci serisi
  # 128 mb (256 ve üstü tavsiye edilir)
  # cd-rom okuyucu (4x ve üstü)
  # ekran kartı (3d hızlandırmalı tavsiye edilir)

  bu bir deneme cd'sidir. sisteme veya verilere zarar vermesi tümüyle kullanıcılara aittir. o bakımdan dikkatli olmanız tavsiye edilir. ayrıca tasarımda da iddialı bulduğum işletim sistemi. tam kurulabilen sürümünü bekliyoruz.

  (bkz: ulusal dağıtım projesi)
  (bkz: uekae)
 • dusunuyorum da sorunlu bi isletim sistemi olsaydi n'olurdu?
  -turkum bugliyim ama olsun caliskanim

  emegi gecen arkadaslari tebrik etmek gerekir, bence pardus dunyanin en saglam masaustu isletim sistemi olmaya aday. su anki hali calisan yogun teker sinifinda en iyi konumda.
 • kullanması çok kolay ve xp den fazla bir farkı olmayan işletim sistemi. her özelliğinin xp de aranan özelliklerle örtüşmesi (basitlik , internet kullanımı, ofis ihtiyacı vb.) kullanıcılar için çok güzel bir olgu.instant messaging programlarının birçoğunu kendi içinde bir programda birleştirmiş. ancak ekstradan bir donanım yüklenmesi konusunda kullanıcıyı çileden çıkarabiliyor. nitekim msn messenger çalışıyor fakat kamerayı bir türlü yükleyemedim, keza nerden yükleneceğinide bulamadım. bu sistemi kullanacaklar için birden çok cd sürücüsü elzem gibi duruyor. ayrıca belirtmeliyim ki harddisklerin hepsinide tanıdı. gayet başarılı buluyorum.
  (bkz: ne mutlu türküm diyene)

  edit : simdilik cd den caliştiriliyor. yaptıgınız hic bir ayarıda baska bir yerde saklama niyeti gütmüyor. dolayısıyla ayarlarını güzelleştireyim diye uğraşmayın. nasılsa öyle kalsın.bu haliyle yeter.
 • microsoft micro ve soft oldugu icin, redhat red ve hat oldugu icin, mandrake de sihirbaz oldugu icin bu isimleri kullanmi$lardir. dolayisi ile ulusal linux'ta ismi yuzunden "ulusal" olmak zorundadir.

  giri$i yaptiktan kelli donduk surece. oturup bu insanlarin neler yaptigini ara$tirip etmeden "linux yazdik diye ortaya cikmi$lar bla bla" diye zirvalar iseniz daha ilk bla'nizda klavyeyi agziniza sokuverirler. ulusal linux projesinin temel ciki$ noktasi turkiye'de devlet daireleri ve benzeri noktalarda kullanilabilecek "turkcele$tirilmi$ kolay kullanimli" bir linux distribution'i cikartmak. dolayisi ile zaten en ba$indan kendilerinin "biz i$letim sistemi yapiyoruz\yaziyoruz" gibi bir deklerasyonlari\cabalari yok.

  bunun di$inda tubitak ve genel universite bazli akademik kafalarimiza bakarsak temel dustur "onlardan gelecek hayir allahtan gelsin" mahiyetinde olmali, zira kendilerinin development - r&d gibi hadiselere bir katkisi olmadigi gibi anlamayi denemeyerek cok guzel kostek olmaktalar.
 • bilgisayardan, programlamadan filan anlayan bir yigin adamin is tenkit etmeye gelince ne kadar hasin olabildiğini gormeme vesile olmus linux dagitimidir kendisi (bu baglamda "iyi ki çikmis").. "basin" denen müessesenin türkiye'de ne mal oldugu zaten biliniyordu, onlarin popülistlikleri de baki.

  bu projenin svn deposunda duran yeni ve ozgun uygulamalarin acip bir kaynak koduna bakmayanlar, bu dagitim projesi tarafindan su ana kadar herkesin varliginin farkinda oldugu ve türkçe'nin yillardir sürünmesine neden olan teknik problemlerle ilgili bircok yamayi kde'ye, awk'ye, mplayer'a, xine'a, emacs'e, samba'ya ve daha nice açik kaynak kodlu uygulamaya kabul ettirmis olan bu dagitim projesinde neyin "farkli" oldugunu gormek istemezler. "biraz yerellestirme yapmislar", "biraz da arayüzü degistirmisler" derler.

  bu süper linux, hiper bilisim bilginlerinin, ucundan tutmadiklari calismalara bok atarak prim yapmalari sadece bizim ulusumuza ait bir nitelik olmamakla beraber bu cografyada metrekareye düsen "kirici insan" sayisi diger yerlere göre daha fazla ne yazik ki.

  kaynak kodlar ortada (https://svn.pardus.org.tr/uludag/trunk/comar/), ben bu islerden anlarim diyenler okuyup anlasin diye belgeler ortada (http://www.pardus.org.tr/projeler/comar/index.html), insanlar gelip soru sorsun, takip etsin diye e-posta listeleri ortada (http://liste.pardus.org.tr/), paket yoneticisi ortada (http://www.pardus.org.tr/projeler/pisi/index.html), "baska bir dagitim projesine destek verselerdi daha iyi olurdu" diyenler o baska dagitim projesinin gerekmesine ragmen yapmadigi nelerin bu projede yapildigini gelip gorsunler diye web sayfasi da var iyi kotu (http://www.pardus.org.tr/) .. sanki bunu her gün birileri yapiyormus gibi konusmak kolay.

  dünyanin herhangi bir yerinde bu dagitimda yapilan en önemli ve hatta tek seyin kde'ye skin giydirildigini sanacak kadar cahil olanlar, sadece bu ülkede bunu ulu orta söyleyecek cesareti ve yüzsüzlügü kendilerinde bulabilirler.

  edit: pardus 2007
  edit: pardus 2008
  edit: pardus 2009
 • memleketin ulusal sırlarını, bilgi birikimini ve parasını elaleme* kaptırmaktan vaz geçmek adına çok önemli bir dönüm noktasıdır.

  göreceli olarak, hayli kısa sürede geliştirilmiştir. esasında hepimizin bir yerlerinden tutması gereklidir. bunun için mutlaka programcı olmaya da gerek yoktur. edinip, kullanıp, deneyip, bugları ya da eleştirel fikirleri geliştiricilere iletmek bile çok büyük katkı olacaktır.

  elbette bir live-cd den edinilebilecekler ancak bir başlangıç noktasıdır, ancak en uzun yollar küçücük bir adımla başlar.
  tüm katkıda bulunan kişilerin eline sağlık. biz hep arkasına sığındığımız "vaktim yok" yaklaşımında olsak da, en azından kullanıcı olarak sizi izlediğimizi ve takdir ettiğimizi bilin.