şükela:  tümü | bugün
 • güvenlik adına sergilenen ve insanı bunaltan tutumdur.

  8 veya daha fazla karakter olmalıdır
  büyük ve küçük harfler bulunmalıdır
  en az bir rakam içermelidir
  isim ve doğum tarihi içermemelidir
  aynı rakamlar yan yana bulunmamalıdır.

  e olmadı sen belirle bir parola. hem söylediklerini yapıp hem akılda kalıcı bir parola belirlemek gerçekten külfet.
 • kesinlikle katıldığım durum. hatta buna bankaların ve belirli kurumların ıvır zıvır gün süre sonra değiştirilmesi gereken parola protokolleride eklenince ve bazen daha ileriye giderek daha önceki parolalarınızı tekrar kullandırmıyor oluşu bir yerden sonra insanı çileden çıkarıyor.

  sırf bu yüzden parolalarını telefonun notlar kısmına yazan insanlar tanıyorum. güvenlik önlemi alırken insanları daha güvensiz bir ortama itiyor bu durum.
 • belli bir algoritma ile ilerliyorum bu yüzden. şifre alinan kurumadi-sihirlikelimem-sihirlisayim seklinde. şifre yenileme yaparsa sihirli sayimin son hanesini degistiriyorum ama belli bir süre sonra sifremi unuttum butonuna mahkum olmamak elde olmuyor çünkü o kadar cok kurum var ki hangi sayıda sifre değiştirdiğimi unutuyorum ve sistem beni bloke edebiliyor denerken.
 • düzenli şifre değiştirmenin güvenli olduğunu kim uydurmuşsa karşıma çıkmasın, kalbini kırarım.

  birisi benim şifremi ele geçirdiyse hemen işlemini yapar muhtemelen. "bir kenarda dursun, para gerekince dolandırırım" demez. o zaman ben neden şifre değiştiriyorum ilgisiz zamanlarda ? şifre çözen bir algoritma ile benim şifremi kıracak birisi varsa, eskisini de kırar yenisini de... altı ay mı sürüyor birisinin şifresini çözmek ?

  bence bankalar ve benzeri kurumlar bizim şifremizi bir yere (not defteri, telefon) yazmamızı ve olası bir dolandırıcılık durumunda bunu kullanarak masuma çıkmayı hedefliyorlar. aklıma başka bir açıklama gelmiyor.
 • bir de "parolanız belirlemiş olduğunuz son 10 parolanızdan farklı olmalıdır" gibi abzürd kurallar içeren durum. oldu canım beynimizde 10'dan fazla (en az 11) parolayı ezberde tutarız da bu da yetmiyor. denerken uyguladığımız hangi parolanın başarılı olduğunu da aklımızda tutmamız gerekiyor. yok ebenin...

  şunu güvenlik kriteri olarak dayatan kişileri bir gün sınava sokup aynı muameleyi yaparak hesap sorasım var. sınavı geçerlerse yemin ederim ben de dediklerini yapacağım.