• dün hava alanında yaşlı bir teyzeyle konuşurken duyduğum olay. antalya'da bir yemek firmasında çalışan teyze, asgari ücretle çalıştığını ama patronunun her ay 300 tl'yi elden geri aldığını söyledi. arkadaş verdiğin 1400 tl maaş zaten, 300 ünü geri almak nedir? nasıl bu kadar vicdansız olabiliyorsunuz? 1400 tl bile komik bi ücretken adam bundan yasal olmayan bir şekilde kesinti yapıyor çalışanlarına. malesef insanlar bu paraya muhtaç durumlara sokuldukları için çalışmaya devam ediyor. sigortayı düşük yatırıp maaşın kalanını elden vermeyi yapan bir sürü şirket var ama yatırdığı maaşı işçisinden geri alanı ilk defa duyuyorum.
  • yazıp yazıp siliyorum. bir şey bulamadım diyecek.

edit:

entry nin moron açıklaması: bu olay o kadar kötü ki ne söylersem söyleyeyim ne yazarsam yazayım, kelimeler ve cümleler kifayetsiz kalır.
  • anadolunun çoğu yerinden olan uygulama, iş imkanları olmadığı için seslerini çıkaramıyorlar.
  • hani bu millet, dayatmaya, alavereye dalavereye gelmezdi?? hani bu milletin karşısında dürüst ve harbi olacaktınız?? milletin canlı cenazeden farkı yok ki...
  • (bkz: parmak basılmış yara)

... da bu son on beş yıldır falan hep böyleydi.
  • gerçek ise yazıklar olsun..
  • (bkz: istikrar)
  • yazacak bir şey bulamıyorsan yazma arkadaşım, "bir şey yazamıyorum" diye entry mi olur amk?
  • defacto durumların yaygınlaşması kuralların hiç edilmesi devletin tepesinden topluma sirayet eder.

durum bu. insanlara çok anlattık. 2008 de ben kıçı kırık çömez bir iktisat öğrencisiyken bunları biliyordum da yönetenler ve oy verenler bu kuralsızlaşmanın bu boyutlara ulaşacağını nasıl bilmiyordu.

maalesef bu ülkede daha çok insanlık ayıpları göreceğiz.
  • ermenekte maden kazası oldu.
    o madenin sahibi maden işçilerine soma'dan sonra bir düzenleme ile daha fazla maaş vermek zorunda kalmıştı.

bu kansız her ay madenin başında bekler banka üzerinden yatırdığı paranın bir kısmını elden işçiden alırmış.

yeni bir şey değil yapıyorlar banka üzerinden yatırdığı zaman kanunen kendini temize çıkartıyor. elden parayı alarak el altında iş yapıyor
hesabın var mı? giriş yap