şükela:  tümü | bugün
 • almanca "patriotischen europäer gegen die islamisierung des abendlandes" ifadesinin kısaltması.

  türkçe'ye "avrupa'nın islamlaşmasına karşı çıkan vatanseverler hareketi"olarak çevrilebilir.
  almanya'da geçen hafta yapılan gösteride bu arkadaşlar 10.000 kişi toplamış. adını daha çok duyacakmışız gibime geliyor ya hadi hayırlısı.
 • almanya'da yükselen yabancı düşmanlığı ve neonazizm'in kendine bulduğu yeni örtüdür. eğer bu hareketin önüne geçilemezse hem almanya hem de bütün avrupa korkunç bir ırkçılığa tekrar mahkum olacak devamında doğacak şiddetin sonuçlarından kendini kurtaramayacaktır.
 • hızla büyüyen bir oluşum.

  en son 17500 kişi ile yürüyüş yaptıkları söyleniyor link. en kuvvetli olduğu şehir dresden. bu şehri nereden hatırlıyoruz? özgür batı buraya özgürlüğü halı bombardımanı ile getirmişti. kentte silah üreten tek fabrika olmamasına rağmen bu şehir dazır dazır bombalanmış, binlerce sivil ölmüştü. ilgili bombardımanla ilgili en güzel eserlerden biri, bombardıman sırasında orada olan kurt vonnegut'un mezbaha no 5 adlı eseridir. *

  (bkz: dresden bombardımanı)

  bu örgütün en önemli özelliği kendilerini neo naziler gibi görmüyorlar. onların simgelerinden uzaklar. onlara ait söylemleri kullanmıyorlar. ekşi sözlükte de örnekleri bulunan fikri yargılar içerisindeler.

  örnek vermek gerekirse yakınlarda gördüğüm şu başlık bakış açılarının örneği.
  (bkz: göçtüğü ülkeye şeriat getirmek isteyen müslüman)

  neo nazilerden de tehlikeli olmalarına sebep aslında klasik mağduriyet edebiyatı yapmaları. müslüman göçmenlerin kültürlerini ve işlerini ellerinden almakla suçluyorlar. tipik bir faşist bakış açısı var aslında. kendi kötülüğünü başkaları üzerinden aklamaya çalışma durumu. faşizmin yolları böyle bakış açıları ile döşeniyor.

  bu örgütün temelde boko haram ile bir farkı yok. biri batı'nın eğitimini istemiyor diğerı doğu'nun dinini. bir taraf kendi cehaletinin farkında değil diğer taraf tembelliğinin. *

  nasıl ki cehaletin suçu batı eğitiminde değilse. işssizliğin suçu da müslümanlarda değil. olayın özü sistem yani kapitalizm ile ilgili ama bunu sorgulamak ya da bunla uğraşmak zor geldiğinden azınlıklar üzerinden aklanma yoluna gitmek en temizi.

  pegida giderek güç kazanan bir oluşum. ileride benzerleri farklı ülkelerde baş gösterecek. masum kültür maskesi ardında faşizmi örgütleyerek güç kazanmaya çalışacak. bu almanya'da müslümanlar iken bizde suriyeliler olabilir.

  almanya'nın bütün pis işlerini yaparak kalkındırırken gözbebeği olan müslümanlar bu gün hedef tahtasında ise alman hükümeti'nin oturup şapkayı önüne koyması lazım. zira doğu'da bu mağduriyetlerden beslenen terör örgütleri ve iktidarlar mevcut. kültür politikalarının hızla revize edilip topluma sunulması gerekli. vatandaş almanca konuş mantığı ile entegrasyon sağlamaya çalışan alman hükümeti, bu politikalarıyla kendi toplumuna faydalı olmamakta.

  bizde bu tip bir durum için önlem almaya gerek yok. zira herkes bir sebepten birbirinden nefret ediyor. toplumsal olarak sanırım hiç bu halde olmamıştık. bu durumun bir bilançosu elbette olacaktır.
 • "renkli bir almanya" sloganıyla "no pegida" tagiyle bir kampanya başlatılmış.

  https://www.change.org/…ition_fb_share_desc:control
 • (bkz: milli irade)
 • dün aksam köln'de ki eylemini iptal etmek zorunda kalan olusum.

  köln katedrali bu grubun eylemlerini protesto etmek isin isiklarini kapatmis ayrica pegida icin toplanan bir kac yüz kisiye karsilik 7-8 bin kisi karsit eylem yapmis. bu karsit grup icinde yabanci azinlikta, genelde almanlar.

  pegida eylemleri ve karsi eylemler bize saglikli demokrasi örnegi veriyor aslinda. bizde olsa ne bir camii (buradaki örnek sultanahmet camii olmali) hristiyan düsmanligi yapan bir gruba karsi isik kapatir (hatta destek bile verebilir), ne de 7 bin kisi toplanip karsi eylem yapar.
 • `patriotische europäer gegen die ıslamisierung des abendlandes` yani "batının islamlaştırılmasına karşı yurtsever avrupalılar" adlı bir oluşum, platform, dernek, örgüt.

  birkaç aydır almanya'da, özellikle dresden civarında cayır cayır eylem yaparak hem kafa yapılarını tanıtmaya hem de ülkülerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

  pkk, kürtler ve selefilerin içine sıçtığı memleketlerini korumaya çalıştıkları için orospu ağızlı kimi solcular anti-protestolar düzenlemektedir. olay sonradan "islamlaştırılma" başlığıyla sadeleştirildi fakat sorunun çıkış noktası buradan (ortadoğu) oraya taşınan şiddet.

  ayrıca köln yönetiminin korkudan anti-protestolara destek çıkıyor olması da söz konusu şiddet potansiyelinin ne derece ürkütücü olduğunu gösteriyor. herifler ağızlarını açıp "ülkenin anasını siktiniz ibneler" bile diyemiyor nazizmle suçlanmamak için.
 • köln'de artik her carsamba "gezinti"* düzenleyecegini belirten korkutan olu$um. cok degil 70-80 sene önce de böyle dogmu$tu fa$izm.

  özellikle paris saldirisinin hemen ardindan kararsiz ve merkez saga yakin olan ki$ileri de saflarina kazandirabileceklerini dü$ünüyorum.