• (bkz: tümer metin)
  • hakkında bbcde yayımlanan haber en çok okunan haberler sıralamasında ikinci sırada bulunan meşhur tezkere çeşidi
    http://www.bbc.co.uk/news/magazine-17474967
  • tsk'nın eşcinsel erkekleri askerlikten muaf tutmak için pasif cinsel ilişki esnasında çekilmiş fotoğraf talep etmesi ve ibraz edilen fotoğrafları pembe tezkere düzenledikten sonra dahi geri vermemesi, bbc'de haber olmuştur. bkz.: proving you're gay to the turkish army

bbc, konu hakkında "pembe tezkere" adlı bir belgesel de çekiyormuş: (1) http://www.hurriyet.com.tr/planet/20208311.asp (2) http://www.radikal.com.tr/…id=1082959&categoryid=77

tema:
    (bkz: türk silahlı kuvvetleri/@derinsular)

ana tema:
    (bkz: türkiye politikaları/@derinsular)
  • ordunun ipliğini pazara çıkaran bbc belgeselinin konusudur. oldukça geniş yankı bulmuş ve türkiye'nin "modern"ordusunun ne kadar modern olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. tabii ki iş sadece orduda değil, pembe tezkere ne yazık ki bugüne kadar sadece eşcinsellerin meselesi oldu, eşcinsellerin 5. sınıf insan muamelesi görmesi her az gelişmiş toplum insanı gibi bizleri de hep memnun etti ve sesimizi çıkarmadık. oysa mesele sadece eşcinsellik meselesi değildi, mesele her zaman savaşın haklı çıkarıldığı bir toplumda insani değerleri hatırlatabilmekti, mesele her türk'ün asker olmadığı, hiç bir türk'ün, hiç bir insanın asker doğamayacağı gerçeğini göstermekti, mesele bir bütün olarak militarizmi hayatımızdan çıkarmaktı. biz olayı çok yanlış anladık.
  • bbc'nin belgeseline konu olan tezkeredir yazacaktım ki geç kalmışım. buna hürriyet'in bir haberinde rastladım. yalnız sürekli bbc'nin bir şeyler iddia ettiğini söyleyen, çaktırmadan yalanlayan bir haberle sunmuşlar bu haberi. işte bunu garipsedim. halbuki iddialar hepimizin bildiği şeylerdir. *

işte haber
  • askerlik erkekliğin şanındandır
    askerlik yapmadan adam olunmaz
    askerlik yapmayana kız vermezler
    erkek adam askerden kaçmaz

bu kafa devam ettikçe gay'ler herhangi bir rütbeli gözünde 8. sınıf olacaktır, aşağılanacaktır, bu kafa tabii ki tabandan 'yeterince' destek almaktadır.

bbc'nin haberi, buyrun okuyun.
  • akıllara bu insanlık dışı anlayış hakkında tepkisiz kalamayan model grubunun ünlü baş yapıtı pembe mezarlık şarkısını getiriyor. haydi hep beraber dinleyelim... http://youtu.be/zjaziwbvnl4 anti-militarist düşüncenin yavaş yavaş tabu olmaktan çıktığı bu günlerde, her ne kadar çıkartılma biçiminden hoşnut olmasak ta, bazı çarpık durumları kendilerince ve üstü kapalı eleştirmişler.

tamam şaka yaptım öyle bir şey yok ama o amaçla bu şarkıyı yapsalar komik olabilirmiş. pembe tezkere konusunda ben dahil çoğu insanın asıl düşüncelerini açıklamaktan çekindiğini düşünüyorum. mimlenme korkusu her yerde, her evde artık. baskı rejimi bu olsa gerek.
  • bütün dünyâdaki askerlik haklarından bahsederken abd'de, avrupa'da, ve diğer gelişmiş ülkelerdeki askerlik koşullarıyla türkiye'dekini bir tutan salakların safsatalarını duymamıza da neden olmuştur. bak sen? bu ülkelerin hangilerinde adamı kendi isteği dışında, işini gücünü sevdiklerini bıraktırıp yaka paça askere götürüyorlar? hangilerinin askerî eğitimleri türkiye'deki gibi komutanın götünü yalamaktan, yalancıktan birkaç hafta silâh eğitimi alıp ömrünü dağda geçirmiş ölüm makinelerinin karşısına çıkıp ölünce de kutsal sayılmaktan ibâret? hangisinde iç savaştan zerre farkı olmayan bir çatışma var? hangisinde eşcinsellere bakış türkiye'deki gibi yerlerde, lgbtt bireylerin hakları türkiye'deki gibi gülünç ve acınası düzeyde? ulan askeriye resmen kendi dünyâsında, hayâl âleminde yaşıyor, tıp eğitimi görmüş psikiyatrı bile bu yönelime "hastalık" demeye zorlanıyor, kullanılan yöntemler içler acısı, sen hangi haktan hukuktan etikten bahsediyorsun gerizekâlı?? türkiye'de askerlik yapmak isteyip de bu uğurda yönelimini gizleyerek "aslanlarrr gibiii rööarrrrr!!" askerliğini yapamayan eşcinsel mi var, senin bahsettiğin hakların aslı olan?? zâten ordunun senden istediği bu.

şimdi siktir git, câhil cühelâ militarist homofobik.
hesabın var mı? giriş yap