• türkler'e fes giydirilen karikatürleri görünce küplere binenleri yerlere düşürüp gülme krizine sokan içrenç kapaktır.

edit1: akp'li değilim, fethullahçı değilim, katolik'im. akp'den hiç hazzetmem, aynen ırkçılığın ve bayat esprinin midemi bulandırdığı gibi.
  • ırkçılık tartışmalarıyla gündem yapması oldukça saçma bir karikatürdür, ancak düşünmeden edemiyorum.. kafamı kurcalıyor, acaba diyorum.. sonra da soruyorum. nasıl olsa beyin bedava;

bu karitatürde ırkçılık var diyenler açık konuşmalıdır, yoksa koskoca başbakanın arap olarak çizilmesini hakaret olarak mı algıladı araplar?
  • mesaj içermektedir. penguen'den araplara geliyor,

(bkz: tehlikenin farkında mısınız)
  • bence, esas bu kapak karikatürünü ırkçı olarak görmek ırkçılıktır.
    evet şaşırdınız değil mi? ama öyledir.
    bahsi geçen karikatürde, arapların geleneksel kıyafetini girmiş bir insan var. bu karikatürde arapların herhangi bir geleneği hor mu görülüyor? daha aşağı veya daha üstün olarak mı betimleniyor? hayır.
    ha geleneksel bir afrika kıyafeti giydirilmiş, ha geleneksel bir çin kıyafeti giydirilmiş, ha geleneksel bir arap kıyafeti giydirilmiş. ne var bunda?
    ama işte bu kapağı ırkçı olarak görenler, geleneksel arap kıyafeti ile cahilliği, geri kalmışlığı özdeşleştirip, arap nasıl bu şekilde resmedilir yahu diye itiraz edip esas ırkçılığı yapmaktadırlar diye düşünüyorum. o sıcakta don mu giyilir be? don giymemeyi aşağı olarak görüyorsanız, esas ırkçı sizsiniz, çünkü don geleneksel arap kıyafetinin bir parçası değildir, bu kadar basit. tıpkı topuklu ayakkabı veya kravatın da geleneksel arap kıyafeti olmadığı gibi. ama siz donsuzluğu hor görüyorsanız, arap kültürünü hor görüyorsunuz ve kusura bakmayın ama ırkçısınız demektir.

empati yapmaya çalışıyorum, bir arap devlet adamı folklorik türk kıyafetleriyle çizilse don giymedim yerine de ne biliyim kravat takmadım filan dese veya bir külhan beyi gibi çizilip yumurta topuk ayakkabım da var dese hiç bir şekilde alınacağımı zannetmiyorum. veya ben bu ırkçılık olayını tam olarak anlamamış da olabilirim.
  • bir şeyler söylemeyi zorunlu kılandır.

arkadaşlar,

arapları sevmiyor olabilirsiniz.
    kürtleri sevmiyor olabilirsiniz.
    ermenileri sevmiyor olabilirsiniz.
    rumları sevmiyor olabilirsiniz.
    ve hatta kendinizden başka hiç kimseyi sevmiyor olabilirsiniz.
    ve yine hatta, bu insanlar için, donsuz, imansız, çirkin, gebeş, katil, cahil, arkadan vuran, kap kaççı, maraba, amele gibi toptancı tanımlar da kullanabilirsiniz.
    bu durumdan, söylemlerinizden mutlu olmasam da, bütün bunlar görüşlerinizdir, konuşmanıza itirazım olmaz.

itirazım olan tek şey; bunca gayrı medeni, ayrımcı ve hatta ırkçı görüşten sonra kendinizi modern, söylemlerinizi de birer fikir olarak görmeniz.
    ben size saygı duydum, siz de bana saygı duyun: öyle çirkin, öyle çirkinsiniz ki, mizahınız bile midemi bulandırıyor.
  • ırkçı karikatürdür.

laik ortasınıf kemalist ailelerin resmi ideolojiden kopmamakta direten çocukları için "araplar entariyi sıyırıp etrafa sıçar, pis kokarlar" algısı o kadar gündelikleşmiş ki, ırkçılığa ırkçılık bile diyemiyorlar.
  • bunu ırkçılık olarak gören buna sevindi,

(bkz: jean amerika'nın şalvarıdır)

hem amerikalıları hem de kürtleri çıkardık aradan. şalvar giyen ibneler sizi.
  • en fazla danimarka'da döner yerken resmedilmiş bıyıklı bir türk karikatürü kadar ırkçıdır. yani; (bkz: bırak allasen)

zamanının ötesine gönderenler için gelsin:
    (bkz: stereotip ile ırkçılık arasındaki farklar)
  • kesinlikle ırkçılıkla uzaktan yakından alakası olmayan karikatür.

bu karikatürde tayyip erdoğan'ın arap kültürüne duyduğu hayranlık şakanın merkezidir, arap bedevilerin çölde don giymediği bilinen bir bilgidir, türklerin 2 hafta yıkanmaması ile benzerliği yoktur, bir ırka yıkanmıyor ibneler derseniz bu ırkçılık olur evet. ancak zaten var olan birşeyi, sadece tayyip erdoğan'ın hayranlığındaki abartıyı dile getirmek için ''don da giymiyorum'' dedirtirseniz, bu yaptığınız söz konusu kişinin hayranlık derecesine bir eleştiri getirmiş olur.

karikatürde araplara yapılan en ufak bir hakaret yoktur. arapların geleneksel kıyafetleri, tarzları başbakana giydirilmiştir, ve başbakan bu kültürü yaşamaktan duyduğu mutluluğu, donda giymediğini belirterek ne kadar uçta yaşadığını göstermektedir karikatürde.

hala ırkçılık olduğunu düşünen varsa, harbiden bıraksın penguen almayı yazık günah parasına, madem anlamıyorsun espriden ne sikime paranı harcıyorsun derler adama.
  • her millete bi "kara kafalı" lazım bu orspu çocuğu dünya düzeninde taşşak geçsin, laf soksun, küçümsesin diye...biz avrupa nın amerika nın kara kafalısıyız. eh haliyle bizim de kara kafalılarımız var, bildiniz siz onları.
hesabın var mı? giriş yap