• latince "paeninsula" kelimesinden gelmektedir. "paene" neredeyse, "insula" ada anlamındadır. bir anakaraya bağlı üç tarafı su ile çevrili kara parçaları için kullanılır.
  • sultanahmet ve çevresine gavurca "historical peninsula" denmektedir ki, topkapı sarayına, yerebatan'a ayrı bi karizma katmaktadır bu deyim.
    yurt dışından gelen arkadaşlara "let me take you to the historical peninsula" dediğimde, zaten istanbul'un hali hazırda gördükleri yerlerinden cin carpmışa dönen bu insanlar iyice bi etkileniyolar. "woaaw... şehre bak abicim, zaten eşşek gibi büyük bi de üstüne üstlük şehrin içinde tarihi bir yarımada var" kıvamında bakışlar atıyorlar. kendileri bunu dillendirmeyip "sure..." deseler de, ben anlıyorum bakışlarından. kesinlikle anlıyorum evet...
  • teknik olarak san francisco bay area'nin san francisco county'den santa clara county'ye kadar olan bolumunun ismi iken, halk arasinda bu bolgenin san francisco disinda kalan kismi icin kullanilan terim.
  • ingilizcede yarımada anlamındaki sözcüktür.

for example: arabian peninsula
  • trailer'ından anladığım kadarıyla ilk filmin yanına bile yaklaşamayacak olan train to busan'ın devam filmi. ya hacı sen ne güzel ilk filmde ciddi bir ton yakalamışsın, bağ kurulabilecek karakterler yazmışsın, iyi gerilim yaşatan bir film çekmişsin e peki neden devam filmini ilkiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir şey olarak çekmişsin? anlam veremiyorum aga. trailer'da paso aksiyon var, sürekli arabalar zombileri eziyor, sürekli ellerinde silah oraya buraya koşup tarıyorlar. world war z ve resident evil çakması bir şey yapalım demişler de neyse abi umarım güzel olur zevkli olur.
  • fragmanından gördüğüm kadarıyla train to busan'ın tırnağı olamayacak film. train to busan'ı hiçbirimiz aksiyonu için izlemedi. ortada çok güzel bir hikaye vardı. bu filmde ise hikayenin ikinci plana atıldığı yoğunlukta bir aksiyon var gibi duruyor. kepçeyle verilen cgi da cabası. zaten düşük bir beklentim vardı, fragmanı o beklentiyi de yok etti diyebilirim.
  • ılk yarim saat nefis , ardından hayal kırıklığı.
    ılk yarim saat içinde 3 nefis sahneyi görünce ( gemi + ayışığı + rıhtım) aha dedim nefis film. ne zaman ki cgı başladı ve anlamsız karakterler doldu, darmadağın oldu film. hikaye ise yok. üzüldüm açıkçası...
    gerçekten ya o cgı nedir ya :(
  • busanhaeng filminin devamı olarak adlandırılan, ilk filmin de yönetmeni olan sang-ho yeon tarafından yönetilmiş, zombi istilası temalı aksiyon filmi. orijinal ünvanı bando. nam-ı diğer train to busan 2. hikaye ilk filmden 4 sene sonrasında yarımada (peninsula) olarak adlandırılan güney kore'de geçiyor.

aynı yönetmen tarafından yönetilen iki filmin, kalite olarak birbirleri ile uzaktan yakından alakası yok maalesef. ilk filme göre çok kötü bir yapım. vasat bile denilemez. şu an için imdb puanı 5,7, ama hakkı en fazla 4 diyebilirim.
  • bu film sadece şu tip izleyici içindir:
    - boş zamanım çok ve çerez de olsa, ne bulsam izlerim.

bunun dışında iseniz, izlemeyiniz. zaman kaybıdır.

vasat bir film: 4, 4.5 /10
  • (bkz: anadolu)
hesabın var mı? giriş yap