• gözden kaçmaması gereken açıklama, bana göre çok mühim. seçimden zaferle çıkan akpnin cemaati hallaç pamuğu gibi savuracağını öngören abdnin, hocasına ilk defa apaçık sahip çıkması olarak görüyorum bu açıklamayı.

abd uzun vadede kendine yararı olacak tarafı seçmiş anlaşılan.

hayrını görsün.
  • soru: "ornegin, turkiye-israil iliskisinden yana oldugu belirtilen fetullah gulen'le daha cok ayni pozisyonda degil misiniz?"

cevap: "hayir. turkiye bir nato muttefiki. bu noktada acik olalim. turkiye yakin bir nato muttefiki. her zaman her konuda anlasamayabiliyoruz ama biz hicbir zaman herkesle her konuda anlasmiyoruz. bu nedenle pensilvanya'da yasayan beyefendiyi unutun. turk hukumetiyle ikili bir ittifaka sahibiz. anlasmazliga dustugumuz zaman bunu ifade ederiz. ayni fikirde oldugumuz zaman da bunu dile getiririz. hukumetleriyle ilgili kararlar vermek kesinlikle turk halkina bagli. bu bize bagli degil. bunun uzerinde bizim herhangi bir etkimiz olduguna yonelik her turlu haberler aptalca.

simdi yukarda yazdigim soru ve cevap abd disisleri sozcusune sorulan soru ve onun bu soruya verdigi yanittir. bu konusmadan "gulen'i unutun onu size vermeyiz" gibi bir sonuc nasil cikariliyor anlamakta zorluk cekiyorum. yahu kardesim bi okuyun yorum yapmadan, sazan gibi her denilene inanmadan once.

ben bu cevaptan ne cikariyorum onu soyleyim de, eger mal olan bensem yesillendirin, bana aciklayin ne kadar mal oldugumu. belki alkolun de etkisiyle devrelerim yanmistir ne demek istenmis anlamamisimdir bilemedim simdi; diyor ki, "unutun fethullah gulen'i. bizim muhatabimiz turkiye cumhuriyetidir."
  • ilerleyen günlerde tezahürünü göreceğimize inandığım uyarı. şimdi seçim sarhoşluğu var malum akp'de. zafer kazandılar ve bunu yaşamak tabii hakları. lakin iş başına döndükleri vakit, ilk iş devlet içindeki paralel yapı ile uğraşacaklar ve pensilvanya'ya kadar gidecekler. bu belli. her söyleminde '' ininize gireceğim'' diyor başbakan. amerika bu söylemlerin sertleşmesi, tekrarlanması ve seçimlerden mutlak galibiyle çıkılması karşısında, pensilvanya'daki şahsiyeti koruyor gibi geldi bana açıkçası. neden böyle düşündüğümü de uzun uzun yazarım ama, resmen uğraşasım yok.
  • soruyu soran arkadas 'abd turkiye'ye twitter yasagiyla ilgili endiselerini belirten mesaj gonderiyor cunku erdogan'a nazaran pensilvanya'daki zatla daha fazla hemfikir.' gibi garip bir fikirden yola ciktigi icin hatun da dogal olarak 'twitter'in kapatilmasi ya da akp'nin muhaliflere karsi uyguladigi baskinin bir turk vatandasinin pensilvanya kirsalinda yasamasiyla hicbir ilgisi olamaz' demis. soruyu soran gazeteci arkadasimiz lisede mantik (ya da ingilizce) dersi alsaymis iyi olurmus dedirten durum.

https://www.youtube.com/…pmnnlxloyipqh8wbm3a#t=2606
  • beyefendi* tabirinin üzerinde durulmaması gereken beyan. koskoca beyaz seray sözcüsü dude mü diyecek, nigga mı diyecek neticede.

tabi doğrusu "pensilvanya'da yaşayan şahsı konuya karıştırmayın"dır. ilkokul 4 seviyesi ingilizce anlayan basınımızın elinden ancak bu kadar direkt çeviri gelmiş yine.
hesabın var mı? giriş yap