• afisi tuylerimi diken diken etti.

fransa, ispanya ve de almanya yapimi film. almanya'da 14 eylul'de gosterime girecekmis.

http://www.parfum.film.de/
  • afi$ olayini a$mi$ bitirm$ herifler.
  • en pahali produksiyonlu alman filmidir. 14 eylül 2006'da alman sinemalarinda gösterime girecektir.
  • kitleleri galeyana getirecek bir afişle gümbür gümbür gelmekte olan film.
    filme çekilmesinin ne kadar zor olduğunu okuyanların gayet rahat anlayabileceği koku, trailer'larda gördüğümüz kadarıyla, gayet hoş bir şekilde kotarılmış görünüyor, heyecanla bekliyoruz.
  • "cilgin gibi oldum adeta" deyiminin yerinde kullanilmis haline ön ayak olan film.. hayatımın kitabı adi altinda ilk sirayi yillardir koruyan eserin artık bir de filminin olmasi haberi yuregimi heycanlandirmakla işe başladı.. hayirlisiyla filmi de elimde tutacagim gunler gelecektir ki işte o zaman.. o zaman mutlulukla ölebilirim.
  • patrick suskind'in das parfum romanından uyarlanan 2006 yapımı alman filmi. alman sinema tarihinin en pahalı yapımı olarak da yerini almış vaziyette.
  • su ana kadar gordügüm en kalabalik orgy iceren film.
  • patrick süskind'in ayni adli romanindan sinemaya uyarlanmis bir tom tykwer filmi.

--- spoiler ---

gorsel olarak cok carpici bir film olmus, planlar, oyuncu secimi (dusin hoffman'in giuseppe baldini tiplemesi haric - bence gereginden fazla karikaturizeydi) gayet basarili. fakat kitaptaki ayrintilari, ozellikle grenouille'in kisiligi ve hayal dunyasini filmde yeteri kadar taniyamiyoruz. kitapta derinlemesine anlatilan koku dunyasindaki hayalleri filmde yalnizca aralara serpistirilmis (ilk oldurdugu kizilin grenouille'i farketmemesi, kusursuz parfumu urettikten sonra sevismeleri) kitabi okumayan birinin, hikayenin konu butunlugune ve grenouille karakterinin nasil olgunlastigini cozmesi ve gudulerine hakim olmasi mumkun degil.

butun bu elestirilebilecek yonlerine ragmen, tom tykwer, altindan layigiyla kalkilmasi neredeyse olanaksiz olan bir isi bence yapilabilecek en iyi bicimde yapmis.

--- spoiler ---
  • mahcup oldum.(bkz: #5612563)

inceden spoiler

bence eksiler: filmin ingilizce olusu,ben whishaw un hayalimdeki j.b. grenouille olmayisi,anlatim-narration surelerinin bayiciligi,surekli kulaga sokulan koklama efekti..

bence artilar: yonetmenin cekime estetik yaklasimi..muzik..lafi uzatmayalim,filmin kalani...

ayrica: alan rickmanin ,rada dan ogrencisi olan ben whishaw la uyumlu oyunu master-apprentice tadini yakalatti . tad verdi..

birde: dustin hoffman baldini yi baldiniden iyi kotarmis..kuskusuz filmin en basarili oyuncusu..

son olarak: baslarda yerini fazla belli eden siddet faktorunun hic dusmeyip kivaminda dengelenmesi tom tykwer e bir daha saygi duydurttu.tuzaga dusup kanda bogulmamis.

ps: kitabi okuyanlar herhalde en cok final kisminin filmde nasil olacagini merak edip durdular.iste o devasa orgy i hicbir erkek cinsel organi gostermeden,opusup koklasan ciftler resmederek kotaran film ekibine ayri bir saygi duydum.ama filmin diger bolumlerinde extreme likten kirpilip son demde siradisi olmak adina daha cok taviz verilebilirdi diye dusunuyorum.final daha goze batabilir,daha patlayabilirdi..ben whishaw(sevemedim adami) in kazma kazma el kol sallamasi da biraz keyif kacirdi.
  • evvela (bkz: alki$)

filmin tamami ilk sahnelerindeki* kadar vurucu ve gözalici olmasa da tamamina yayilmis o tanidiklik duygusu sahane. asagi yukari hicbir sahnede "bu ne ya?" "böyle birsey yoktu/vardi?" tartismasi yasamadan, hikayeye, görüntülere ve oyunculara dalip gidebiliyor insan. elbette filmin, kitabin anlatimini yakalamasini beklemek haksizlik olur (bkz: das parfum/#10032600). koku filme uyarlanan edebiyat eserleri arasina yüksek puanlarla giris yapti kanaatimce.

ancak sanirim kitabi okumadan izleyenlere siradan bir cinayet filmiymis gibi geliyor, ne kadar yazik. okuyunuz, okutunuz, izleyiniz, izletiniz.
hesabın var mı? giriş yap