şükela:  tümü | bugün
 • "özel bir okulda öğrenci olan mehmet emir yılmaz, 3,14 olan pi sayısının 3 bin 141 basamağını ezberleyerek yeni bir rekora imza attı. yılmaz’ı çalıştıran okulun matematik öğretmeni hikmet baki, öğrencinin herkesin yapamayacağı bir şey gerçekleştirdiğini ifade ederek, “3 bin 141 tane basamak ezberledi. bu kadarını bizler de beklemiyorduk ama daha üzerine çıkabileceğini söyledi” şeklinde konuştu."

  bu bir başarı değil. aptallık. çocuklarımıza kolaycı ve ezberci eğitimi dayatıyoruz. onları bunun bir başarı olduğuna inandırıyoruz. "yapamazsın, ezberleyemezsin" diyoruz ve yapmasını bekliyoruz. işin üzücü yanı buna biz de sevinerek kendimizi kandırıyoruz. pisa testinde bu yüzden rezaletiz. ezberci eğitimin başarısızlığını başarı sanıyoruz. artık çocuklarımıza sadece ders değil inançları, masalları ve destanları dayatıyoruz. çocuklara düşünmeleri ve sorgulamaları için fırsat vermiyoruz. bu yüzden bu haldeyiz. çok yazık.

  albert einstein bu konuya iyi bir açıklık getirmiş sanırım.
  "bir gün albert einstein’ın bir meslektaşı ona telefon numarasını sorar. einstein bir telefon rehberi alıp numarasına bakar. meslektaşı 'kendi numaranı bilmiyor musun?' diye sorar ve şaşırır.
  'hayır' der einstein ve ekler, 'bir kitaptan kolayca bulabileceğim birşeyi neden ezberleyeyim ki?'"

  http://www.ntv.com.tr/…rledi,mr7ob85rdu2qp0m2f3uigg
 • 3141 basamağı ezberlemiş de 3142. basamaktaki o rakamı mı aklında tutamamış çok ilginç. sen binlerce rakamı peşpeşe aklında tut, akabinde gelen rakamı tutama.
 • 3.140 basamak almış kafası. son sayıyı da içinden hep tekrarlamaktadır "beş beş beş beş" diye. o ana gelince de şak! beş diye söyleyip bitiriveriyor. haaa diyeceksiniz "beş beş" diyeceğine "elliüç elliüç" desin diye, olmuyor öyle. o zaman da neden "beşyüzotuziki" demiyor diyecektiniz. sonuçta çocuk aklı 3.140 almış. sağlık olsun. mankafa! işin mi yok lan çık bisiklete bin, kaldırım taşlarını say, taso say, bilye say. sevmedim bu çocuğu.

  edit: bu arada pi sayısı 3,141 şeklinde gittiği için artistlik olsun diye 3.141 basamak ezberlemiştir eleman. biliyoruz. zorlamadan 3.150 yapabilir ama akılda kalıcı bir rekor kırmak istedi muhtemelen.
 • öğrencinin biri: hocam pi'yi üç alalım mı?
  hoca: alabilirsiniz evladım
  bizim çocuk: hocam yaaaaaaaa :(((
 • ezberlenen en saçma şey bu olsa gerek. yalnız ne hafıza varmış çocukta.
 • bir telefon defterinin saklayabi... 3141 ne amk. oha.

  bir çocuğun hafızasının çok kötü yerlerde kullanıldığı vaka.
 • ortamlarda biliyorum dersin kim bilecek...
 • 31415 basamak yemediği için 3141 basamak ezberleyen, sözelcilerin anlayamadığı çocuktur.