• yediğim açık ara en güzel pidelerin yapılma aşamasıdır.

umarım bu kurban bayramında da benzer bir duruma maruz kalacağım bizzat.

evde hazırlanan iç her halükarda çok daha lezzetli ve temiz ve sağlıklı olacağından dışarıda yenilen uyduruk pideden güzel olması doğal. bir de tabii pide başına düşen iç malzeme miktarı bu tip pidelerde çok çok daha yüksek olur.
  • hatay'da çatır çatır yaptığımız eylemdir. pide ile beraber en çok da lahmacun yaptırılır.

"eti bol konacakmış ustam, bizimkiler az olsun dolu olsun dediler. kaç gibi geleyim ben?" cümleleri sarf edilmezse fırına pide/lahmacun yaptırmaya gidilmesinin bir anlamı kalmaz gençler, aman dikkat!
  • gaziantep' i deli gibi özleme sebeplerimdendir.
  • (bkz: etli ekmek)
    (bkz: sivas)
  • hala devam eden enfes olaydır.hatta katılım olacaksa "evde pide içi hazirlayıp fırına götürüyoruz,sonra yiyip sıçıp eğleniyoruz" adında bir zirve düzenlenebilir.
  • çukurova bölgesinde evde lahmacun içi hazırlayıp fırına götürmek şeklinde yapılan eylemdir. eylemin sonucunda ise fındık lahmacun gibi bir güzellik ortaya çıkar.
  • ne pidesi, onlarca kete hamuru hazırlayıp pişmesi için fırına götürdüğümüzü bilirim.
  • istanbul'da arayıp bulamadığım olay. ama öyle miydi eskişehir'de. iki üç günde bir gidip yaptırırdık ama kesinlikle fırıncının insafına bırakmazdık "ne kadar çıkarsa yap" diye. anneciğim ayarlardı hepsini terazi gibi hassas eliyle. pidelerin üstüne yapıştırmak için ismimi fırında yazardım ve kartal kesilirdim benim pideler fırından çıkarken. maazallah bir başkasıyla karışır falan.
  • daha dün yaptığımız çılgın ekşın. ben hayırsız evlat olarak evde misafir gibi takıldığımdan baba iftara 15 dk kala fırına gidip pideleri getirir. eğer baba fırında pek beklemesine gerek kalmadan pideleri kapıp hemen eve gelmişse ezana kadar geçen süre eziyettir. o sıcak pidelerin kokusu bütün eve dağılır ve o koku aile efradına ağır provokasyon uygular. sonra ben çıkıp "provokasyona gelmiyoruz, beyler! anne, sen de talcid+su karışımı getir de ağzımıza yüzümüze sürelim." derim. ezana kadar olaysız bekleriz.
  • ailecek yapılan güzel eylem . benim gibi dışarda içine ne konuluyor diye düşünenlerin vazgeçilmezi anne lezzeti.
hesabın var mı? giriş yap