şükela:  tümü | bugün
 • belli bir bütünü oluşturan parçaların orantısal olarak yansıtıldığı pasta dilimlerine benzeyen grafik
  alternatif olarak (bkz: bar chart)
 • bir kümeye ait elemanların o kümenin içinde ne kadar yer tuttuğunu grafik olarak gösteren, genellikle daire şeklindeki tablo. "pie diagram" da denilir.
  türkçeye çevirmeye çok elverişlidir:
  pie diagram->direk çeviri->pasta diyagramı(elemanlar pasta dilimleri şeklindedir)
  pie diagram->zarif çeviri->pay diyagramı(elemanların pastadan aldıkları payları gösterir, türkçe ingilizce okunuşlar aynıdır)
  pay diyagramları diğer diyagramlar gibi zaman içinde evrilmişlerdir(1993-1995 arası). ilk başta sadece daire şeklinde olan diyagramlar siyah-beyaz bilemediniz grinin tonlarındaydılar. sonra yavaşça elips şeklini aldılar ve renkli oldular(teşekkürler harvard graphics). prezantasyon yeteneği zayıf olanlar sunumlarını renkli hale getiren bu gelişmeden o kadar mutlu oldular ki programcılar müşterilerini daha da memnun etmek için elips şeklini alarak 3 boyutlu imajı kazanmış diyagrama hemen bir derinlik ekleyerek daha bir üç boyutlu hale getirdiler. en lezzetli dilimin birazcık dışarı çekilip yenmeye hazır hale getirilmesi ise diyagramın evrimindeki son gelişme oldu.
  "bar chart"a nazaran daha feminen olan bu diyagram tipi nedense bana hep kullanışsız gelmiştir. ancak bu kullanışsızlığın diyagramın feminen olmasıyla ilgisi yoktur. şöyleki bir pay diyagramında zaten 5-10 eleman filan bulunur. ne gerek var 5-10 değer için diyagram çizmeye. sunumu yaptığın adam bu 5-10 değeri rakamlarına bakarak kafasında canlandıramıyorsa pay diyagramı çizsen ne olur çizmesen ne olur. hatta elips şeklindeki bir diyagram, alanlardaki distorsiyon nedeniyle göz yanılması yapar ve alanlar olduklarından daha büyük ya da küçük görünür.
 • tr. dilim grafiği
  bir de böyle bir şeye benzer
  http://www.logicnest.com/archives/120
 • sezon sonu değerlendirme raporlarını ve o raporların sunulduğu öldürücü uzunluktaki toplantıları hatırlatan, ismi sevimli, kendisi meymenetsiz grafik şeysi. pis.
 • ilk kullanımı 1858' de florence nightingale tarafından olduğu düşünülmektedir.
 • veri görselleştirmede çok kullanılmaması gereken bir grafik türü. işini bilen birisi için kullanım alanı çok kısıtlıdır. sadece 5-6 grupluk bir veri içinden %25, %50 veya %75 oranlarına sahip tek bir grubu ön plana çıkarmak ve en fazla 2-3 grubu karşılaştırmak için kullanılmalıdır. bu durumlar haricinde kullanılırsa çirkin durur, grafiğe bakanlar bir şey anlamazlar ve çok küfür yersiniz.

  bu sorunları bilen bazı kişiler ise bölmelerin üstüne sayı yazarlar ama bu da mantıksızdır. grafiğe bakan kişi sayılardan bir sıralama yapacaksa zaten pie chart yerine tablo incelerdi. grafiğin amacı tak bakışta genel görüntüyü çizmesidir ve pie chart genel olarak bunun için yetersiz kalmaktadır. çözümü ise bar chart kullanmaktır. böylece iş arkadaşlarınız sizi sever, üstünüzde çalışanlar sizi sever ve işinizi iyi yapmış olursunuz.
 • türkçe karşılığı pasta grafiğidir.

  * sayısal değerleri açıklamaya, görselleştirmeye dayalı bir grafik türüdür.

  * basittir. ilk akla gelen grafik çeşitlerinden biridir.

  * pasta gibi dilim dilim bölünmüş şekilde dairesel olup, istatistiksel bir grafiktir.

  * temsil edilen verinin miktar veya yüzdeliğiyle orantılı şekide; merkezi açısı, alanı ve her dilimin yay uzunluğu bu veriye dayalıdır.

  * minitab, r-studio vb. istatistiksel araçlarda çizimi oldukça basit ve keyiflidir.