• hayaller aleminde yaşayan biri olarak fortnite gibi cross-play olmasını dilediğim oyun. yakın zamanda ps4 için h1z1 çıkmış olmasına rağmen tam olarak pubg hissini vermiyor. nedeni ise oyuncu sayısı ve oyuncu kalitesidir diye düşünüyorum. pek hastası olmadığım bir tür olsa bile bu battle royale işi , genel anlamda gördüğüm kadarıyla son 20'ye kalıp alan iyice daralmadığı sürece iyi oyuncularla karşılaşamıyorsunuz. tabi biraz şans işi de battle royale mantığının içinde fakat yine de bir şey çok seviliyorsa mutlaka bir nedeni vardır diye düşünüyorum. bu nedenle diğer oyunlardan tam olarak pubg hissini alamadığımı söylemem gerekiyor.

fortnite ile birlikte başlayan bu cross-play battle royale oynama şansı insanları pc'ye göre daha ucuz olan konsollara itti. aynı zamanda fortnite'ın konsollarda da klavye mouse kullanımına izin verebiliyor olması oyuncu sayısını oldukça yükseltti. pubg'nin ücretli, fortnite'ın ücretsiz olması durumunun tam olarak oyuncu sayısını etkileyip etkilemediğini söyleyemem. fortnite, düzenli bir şekilde cross-play işini diğer platformlara da taşırken, pubg'nin, geleneksel, platforma özel serverlarla ilerlemek istemesi ilerleyen günlerde başına zor durumlar açabilir. yakın zamanda xbox ile bir hamle yaptı onu unutmuşum ''now or never'' hatırlattı sağolsun fakat yine de cross-play olmayışı pubg'yi zor durumda bırakıyor.

kişiden kişiye göre değişebilir bir mantıkla düşünürsek ben pubg'yi daha hardcore bir oyun ve oyuncu kitlesine sahip olarak görüyorum. konsolda pubg cross-play olsa ve konsoldan oynayanlar için auto-aim olsa açıkçası benim çok canımı sıkar. pubg'nin de bu ve benzeri konuları düşünerek oyuncu kitlesini dinlemek istemesi sonucu kendi kendini tüketebilir. fortnite ile başlayan cross-play işi yakın zamanda diğer oyunlara da sıçrayacaktır. bu durum oyun yapımcılarını ve oyun sektörünü nasıl etkileyecek ileride göreceğiz. fakat pubg , şubat ayından beri süregelen oyuncu kaybını önleyemediği sürece bağımlı oyuncuları dışındaki tüm oyuncularını kaybedecek gibi duruyor. çok kısır bir sürece girdi oyun. bu kısır süreçten cesur bir hamle ile çıkabilirse kendini kurtarır. fakat yapacağı bu hamlenin oyun sektörüne ne gibi bir katkısı ve etkisi olacağı konusu da ayrıca tartışılması gerekiyor. nitekim oyun firmaları, oyunları cross-play yapmaya çalışırken karşımıza kalitesiz onlarca oyunla çıkarlarsa 80'li yılların başında yaşanan konsol ve oyun krizi gibi bir krizi de bekleyebiliriz.

her şeyde bir hayır vardır diyerek yolumuza devam ediyoruz bakalım.
  • havadan gelen dropu önceden farkedip inmesine yakın erketeye yatıp etrafi kesiyorum o kadar köklemişimki kulakliktaki sesi dropun düşme sesine irkildim resmen, bir seferinde de evde lootluyorum discordda sunucuya odaya girmişim unutmuşum oyunda da sesli iletişim açık arkadaşım odaya girip şşt diye seslendi kısık sesle oyundan geldiğini sanip kalp kirizi geçirdim o kadar dibimden geldiki ahh pubg...
  • oyunun ilk 100 saatinde yaşadığım o korku, heyecan gibi bir çok duyguyu artık yaşayamıyorum 700 saat sonrasında ama halen zevkli bir oyun, daha da uzun süre oynarım gibi.

şöyle bir sıkıntı var ama, oyun single modda artık zevk vermiyor. duo ya da squada beraber girdiğimiz arkadaşlar da ya noob ya da çok iyi. noobların yanında kendilerine belirtmesem de sıkılıyorum, ona can ver bunu kaldır, rakipleri düşür düşür destek olmayınca en sonunda öl falan. çok iyiler de fazla iyiler, yıllardır fps oynayan adamlar, onlarla da onları yavaşlattığımı ya da denk gidemediğimi düşündüğümden benim oynayasım gelmiyor. sonuç olarak, ortalama oyun partneri bulmakta zorlanıyorum bu aralar. benim gibi arkadaşlar varsa yeşillendirsinler birer tavuk yiyelim amk.

ha bir de evli ya da sevgilisiyle yaşayan arkadaşlar var ki, oyun yüzünden kavga ediyorlar kabak benim başıma patlıyor her seferinde mk . eş sıkıntısı olmayan, 25+ yaş, ortalama oyuncu taliplerimi bekliyorum, kips ;)
  • geçen ay oyunu indirdim boyutu 17 gb'di. yaklaşık 2 hafta oynadıktan sonra o arada 4 gb bir update gelmesiyle içimden vay be nasıl bir update böyle diye sordum. sonrasında 1 haftadır oyuna girmiyordum, dün girdim bi baktım 7 gb update dedim lan bu nasıl iş? şimdi ise oyuna yine girecekken karşıma bir 3 gb update daha çıktı şimdi onu indiriyorum ne oluyor olm?

not: entry bol gb ve update içerir.
  • bu oyunda insanın kulakları=gözü ama ses kasarken pusu yemek de insanın ömrünü kısaltıyor be arkadaş.

kaç kez klavyeyi mouse'u fırlattım sayamadım.

tanım: bazen en korkunç korku oyunundan daha korkutucu olan oyun.
  • oynamaya çalıştığım oyundur. gerçekten zor bir oyun. solo oynamanızı tavsiye etmem. ama her zaman bir ekuri bulmak zor
  • birkaç maçlık arkadaş aradığım oyun. mevsim yaz olunca oynayacak adam bulamadık iyi mi?
  • aka. <hayvangibicaps>playerunknown's battlegrounds</hayvangibicaps>

bu oyunun beni en uyuz eden tarafı isminin büyük harfle yazılmış olması. bug'lar bilmemneler de değil.
  • mobilinden hayvan gibi zevk alırken pc versiyonunu indirdikten verdiğim paraya pişman eden oyun. buglar, hileler 3.günde bıktırdı. mobilini de oynamayı bıraktım. öyle bi bıkkınlık
  • uzun zamandan sonra yeniden dönüş yaptığım oyundur.

öncelikle hile meselesi büyük ölçüde çözülmüş gibi son 15 saatlik oyunumda bir defa bile hileye denk gelmedim. bu da oyundan alınan randımanı oldukça artırıyor haliyle.

bundan sonra sanhok dışında bir yerde oynayacağımı sanmıyorum açıkçası. zira sanhok bu oyunun aslında ilk haritası olması gereken haritaymış. ilk olarak boyut bakımından çok iyi. codun wetwork haritasına dönmüyor oyun ama tek kişiyi görmeden 50 km de koşmuyorsunuz genelde. bina çeşitliliği diğer haritalara göre az ama yeterli bence.

sanhokun en iyi yanı loot diğer haritalara göre kayda değer ölçüde iyi geliyor. ilk 1dkda ölen 1/3lük dilimde değilseniz elinizde illa bir ar veya dmr en kötü bir ump oluyor. erangel ve miramarda olduğu gibi haritanın sözde en bereketli yerinin yarısını ilk ve tek başına gezip uziden başka bir bok bulamamak gibi bir olay yaşanmıyor.

loot iyi ve harita dengeli olunca oyun da hiç olmadığı kadar güzel oluyor haliyle. harita ve loot iyi olunca kazanma şansı da artıyor. toplamda 120 saatim var ve bunun yaklaşık 15i sanhokta geçti ama chicken dinnerlarımın yüzde 60ını da sanhokta aldım.
hesabın var mı? giriş yap