• bağımlısı olucam bi oyun geliyo...yıllardır bunu hayal ediyorum.
 • gerçek olmayacak kadar güzel bir oyun olur. ama tanıtım videosunda ki oyunu bire bir beklemeyin.

  edit:
  çok açık olacağım oyunun kuralları değişiyor. ya bu oyunu kurallına göre oynarsınız ya da yok olursunuz. artık bu işin ortası kalmadı.
  son günlerde baya tartışmaya neden oldu. çoğu haber kanalı bununla ilgili haberler üretmeye başladı. tabi bir kerede bu kadar büyük bir olay olunca pokemon dünyasını bilen veya bilmeyen herkes bu konuya dahil oldu.
  oyun halen resmi olarak yayınlanmadı sadece bazı ülkelerde beta sürümü dağıtıldı zaten insanlarda bu betayı kurup oynuyor.
  oyunu indirmek isteyenler apkmirror sitesine girerlerse çok rahat bulurlar. hatta direk google açın apkmirror diye aratın önerilen kısmında pokemon go geliyor.
  çoğu mobil oyunun aksine oturduğunuz yerden değil sizin hareket etmenizi gerektiren bir yapıya sahip. oyun ekranı açıldığında google maps’ten o an bulunduğunuz noktayı baz alıp haritalandırıyor. siz bir yöne doğru ilerledikçe gps koordinatinızdan karakterinizi hareket ettiriyor.
  yani artık sağlıklı bir hayat için olmasa bile pokemon için yürümek zorundasınız. belirli bazı eşyalar pokemonları bulunduğunuz noktaya getiriyor fakat bunlarında bir bedeli var.
  pokemonlar ekranda belirince üstüne basıyorsunuz yeni bir ekran açılıyor sizin parmaklarınız ve pokemon karşı karşıya geliyor. topu fırlatıp pokemonu yakalamaya çalışıyorsunuz. bu kadar basit.
  belirli yerlerde pokestop denen noktalar var. bunların yanına gidince ve üstüne basınca yeni bir ekran çıkıyor resim içinde bulunan kısmı çevirince içinde eşyalar düşüyor. bunlar poketopu, iyileştirme eşyaları, pokemon yumurtaları vb… eşyalar oluyor. oynadıkça yeteneğiniz artıyor bir takıma giriyorsunuz bunlar sarı, mavi ve kırmızı takım. belirli noktalarda bulunan gym’lere gidip pokemonlarınızı kapıştırabilirsiniz. bu konuda dikkatli olmalısınız çünkü rakip cp(combat points) yüksekse veya sizin dövüştürmek istediğiniz pokemondan fazlaysa büyük ihtimal ile kaybedersiniz.
  elinizde bulunan aynı pokemonlarında düşük cp’leri profesöre gönderip şeker kazanabilirsiniz. bu şekerler elinizde tutuğunuz pokemonları güçlendirmek için gerekli.
  pokemon yumurtalarını kuluçka makinesine koyup istenen miktarda yürüyünce içinde pokemon çıkıyor. bu özellikte sizi yollara düşüren başka bir güzellik.
  oyunu basitçe anlattık. şimdi gelelim bu oyunun diğer gerçeklerine. oyun çıktıktan 1 hafta sonra yapımcı firma 7.5 milyar dolar değer kazandı. bu miktar her geçen gün artmakta. çünkü insanlar realiteyi değil beklentiyi satın alır ve beklenti oldukça büyük.
  ilk mp3 playerimi 2004 yılında almıştı. hiç unutmam creative 64 mb mp3 player sokakta bunu kullanan bir elin parmaklarını geçmeyen insan vardı. ben o gün bu zımbırtıya geleceğin teknolojisi kim bu işe girerse çok büyür demişti. nitekim apple firması zorluk çekerken ipod ürünü çıkartı. satışlar inanılmaz yükseldi. herkes bu ürüne sahip olmak istedi. daha sonra apple ipod’u geliştirdi ve iphone çıktı şirket değeri bir anda dünyanın en tepesine çıktı. apple ürünleri birçok alanda insanlığa yeni ufuklar açtı. bugün elimizde tutuğumuz telefonların bu kadar kolay kullanabilir ve akıllı olmasında katkıları var.
  gel gelelim o dönem yapılan bazı yorumlara. teknoloji fukarası vizyonu olmayan kişiler. kulaklarında mp3 player ile dolaşıyor kimseyi duymuyorlar. bu alet insanları yalnızlaştırıyor diye yorumlar yapıldı. hatta şeytan icadı diyen bile oldu. ne oldu mp3 player teknolojisi yok mu oldu. çoğu teknolojik gelişmeye böylesine cadı muamelesi yapan insanlar her dönemde çıktı. ama kimse biz bu teknolojinin neresindeyiz bundan nasıl fayda sağlarız diye düşünmedi.
  şimdi sıra geldi pokemon go oyununa. bu oyun insanları zombileştirdi, istihbarat topluyor, yazık bunun oynayan insanlara diyenler var.
  insanların genelinde olan bir algı var. oyun oynayan kişiler asosyaldir. hayır oyun insanları sosyalleştirir. hem de sizin ön görünüzün çok ötesinde.
  onlara şunu diyeceğim. bu oyun sayesinde nintondo firması kesinlikle pokephone tarzı bir ürün çıkartacak. çünkü oyunu oynamak çok fazla batarya tüketiyor ve çoğu telefon ısınıyor.
  ileride batarya ömrü yüksek daha az ısınan telefonlarımız olacak. bu teknolojiye yatırım yapılacak. ve sen bu oyuna karşı çıkan vizyonsuz sende gidip bu ürünleri alacaksın.
  sanki kendileri telefonların batarya ömründen şikayet etmiyor. sanki kendileri telefonun çok ısındığından şikayet etmiyor gibi çıkan her teknolojiye uzaylı dış mihrak yaklaşımı yapmayı bırakın.
  ben bu teknolojinin neresindeyim bu teknolojiyi nasıl kullanırım onu düşünün.
  benim vizyonun ise;
  nintendo firması bence ileride vr teknolojisiyle bu oyunu birleştirecek ve siz sokakta gözünde vr ile dolaşan kişiler göreceksiniz.
  bu vr bluetooth veya nintendonun kendi geliştireceği bir platform üzerinden pokemon go oyuncusu başka bir oyuncu ile karşılaşınca uyarı verecek ve sizler isterseniz ona meydan okuyup karşılıklı pokemonlarınızı savaştırabileceksiniz.
  nintendo firması sırf bu uygulama özel telefonlar çıkartacak. daha uzun batarya ömrü ve daha az ısınan telefonlar satacak. belki bu telefonu alan kişiler oyundan avantaj bile sağlayabilecek.
  kol saatleri oyun ile ilişkili özel ürünler olacak. belki telefonun açık kalmasına gerek kalmadan kolumuzda bulunan kol saatiyle bile pokemon avlayabileceğiz.
  bunlar benim ön görüm. ve ben nintendo’da çalışmıyorum bile. dışarıdan biri bunları görüyorsa projede çalışan kişilerin vizyonu siz hayal edin.
  bence ilerleyen günlerde çok güzel yenilikler bizi bekliyor.
  bir haber bülteninde vekilin birine pokemon go oyunu soruluyor. sayın vekilimiz ben bu pokemondan anlamam siyasetten politikadan anlarım diyor. merak ediyorum acaba ürettiği veya üreteceği hangi politika ülkemize bir haftada 7.5 milyar dolar değer kazandıracak.

  saygılarımla…
 • harikadan da öte bir haber. nintendo sonunda inadından vazgeçip yıllardır beklenen oyunu en yaygın platformlara çıkartacak.
 • google maps pokemon challenge şakasında önce hayal kırıklığına uğramış, sonra da en azından böyle bir fikir dolaşıyor ve yapılabilir diye kendimi avutmuştum. şimdi haber sevindirici ama pokemonların bizim bulmamız için bir yerlere yerleştirilecek olması biraz düşündürüyor. türkiye es geçilmez umarım. bunun dışında ingress gibi diğer oyuncularla sürekli iletişim halinde olmayı gerektirmeyecek ama yine de evden çıkarttırıp dolaştıracak bir sistemi olacağını düşünüyorum. sabırsızlıkla bekliyorum.

  edit: uğruna 210 km yürüdüğüm, hala daha bir gyarados edinemediğim :(
 • öncelikle:

  (bkz: bekledik bunu çok bekledik) !!

  beni müthiş heyecanlandıran oyun. inşallah beklentileri boşa çıkarmaz. cepten 3 defa bitirdiğim gameboy versiyonu sarmıyor artık.

  şimdi koca adam olup iş güç sahibi olduysak da o kendini pikachu sanıp damdan atlayan velet yüzünden tam da charizard'ın laf dinlediği bölümde yayından kaldırıldığı için hevesimiz kursağımızda kalmıştı. unutursak kalbimiz kurusun!
 • ben hep 151 pokemon yakaladığım için beni ilgilendirmeyen oyundur. gerçekten rayquaza ve deoxys'ten sonra çıkan yeni jenerasyon pokemonları bilmiyorum. artık türün boku çıktı, spoink gibi mal mal pokemonlar türedi ve eski tadı kalmadı. oynar mıyız? kesinikle! ama pokemon çok bozdu arkadaş.

  ayrıca pokemon mmorpg'den bahsedilmiş. (bkz: şerefsizim benim aklıma gelmişti) ortalıkta gereksiz zilyon tane free mmorpg varken nasıl olmaz diyordum. şerefsiz nintendo yüzündenmiş, öğrenmiş olduk.
 • (bkz: adamlar aşmış)

  olursa 90'lı yıllardaki sanal bebek furyası gibi bir şey olur.
hesabın var mı? giriş yap