• poser en çok metalle özdeşleşen bir kavram olduğu için metal üzerinden gidiyorum.

bana kalırsa, metal dinleyenlerin ve bununla anlaşılmaz seviyede övünen, bunu her yerde insanların gözüne sokmaya çalışan insanların çok büyük bölümü poser'dır. ve bence, düşünülenin aksine, etrafta gördüğümüz "pis metalci geçinen kişilerin, hatta hayatı metal olmuş kişilerin bir bölümü bile poser olabilir. son günlerde denk geldiğim bir kaç örneği sıralamak istiyorum:

- flashget veya benzeri download manager'ınızda ekranı yedi kere kaplayacak kadar metal albümü indiriyorsanız poser'sınız. kimse o kadar fazla şarkı dinleyemez, o kadar şarkıyı indirmenizin en un-poser sebebi "aman arşivimde bulunsun" kaygısı olabilir, ki bu bile sizi "arşivinde" binlerce şarkısı olan ama yüzde doksanını bir kere bile dinlememiş biri yapar.

- last fm.'iniz daha etkileyici gözüksün diye bilgisayarınızı şarkı açıkken bırakıp oradaki dinleme sayınızı arttırmaya çalışıyorsanız poser + loser'sınız. kim dinlediği müziği kanıtlayarak bir şey elde etmeye çalışacak kadar aptal olabilir ki?

- sadece arkadaşlarınız, çevreniz, (ve özellikle ergen kızlarda, erkeklerde) "aşık olduğunuz" (ergen kızlar olduğu için elbette tırnak içinde) kız/erkek dinliyor diye metal dinliyorsanız, poser'sınız. (bu zaten aşikar)

- sadece ve sadece, istisnasız metal müzik dinlerken gözüküyorsanız (ki bu genelde msn, facebook, last.fm gibi yerlerdeki status'lardan, personal message'lardan anlaşılır) poser'sınız. en ağır metalci bile 7/24 metal dinleyemez, elbet bir ara değişik müziklere kayar. illa pop dinler, rap dinler demiyorum, ama bir rock açar, bir jazz, belki bir klasik müzik açar, sürekli olmaz yani.

- eğer sanal ortamda bulunan her resminizde demon horns yapıyor veya grup tişörtü giyiyorsanız poser'sınız. (ya da acilen kıyafet almaya ihtiyacınız var)

- bu son günlerde gördüğüm ve beni en çok delirten şey aslında: bir metalci öldüğünde onun en büyük fanı oluyorsanız dünyanın görebileceği en büyük poser'sınız. hatta ben artık sadece buna bakarak ayırabilmeye başladım. örneğin dio'nun ölümünden sonra, facebook'unuza dio'nun resimlerini koyduysanız, bütün bu sanal ortamlarda profil resminizi dio yaptıysanız, gördüğünüz her şeyin altına "rip dio" (her şeyden önce rip ne lan? rip ne? bu nasıl bir batı özentiliği!?) yazdıysanız, ölümünü öğrendiğiniz andan itibaren eski sabbath, heaven and hell ve dio şarkıları dinlediyseniz (ve başka hiçbir şeyin yüzüne bile bakmadıysanız), başka hiçbir şeye gerek yok: poser'sınız.

- eğer bir kere bile herhangi bir rock veya metal bar'a gitmediyseniz poser'sınız. (istisna: yaş tutmuyor olabilir, o ayrı)

- eğer takıldığınız bir grupta metal grupları konuşuluyorsa, ve siz gidip sadece muhabbete dahil olmak için söylenen grupları dinliyorsanız poser'sınız.

- eğer sürekli sub-genre muhabbeti yapıyorsanız poser'sınız. klişe bir atmosferik yarrak metal muhabbeti yapmıyorum, bence de alt türler çok gerekli, ama bir şey konuşulurken girip "ay o çok power", "canım o da "extreme brutal metal değil ki norvegian pagan black metal" gibi muhabbetlere dahil oluyorsanız poser'sınız.

- her gruptan bir tane sevdiğiniz şarkı varsa muhtemelen poser'sınız.

liste uzatılabilir.
  • nanowar'ın triumph of true metal of steel demosundan adamı gozyası manyagı yapan ballad..

how does it feel to be a poser like you?
    how does it feel to listen to limp bizkit ?
    have you ever noticed that the word loser rhymes with poser?
    and you don't know the title of the first manowar album

poser, you stand alone in the dark
    poser, i wonder why noah put you in the ark
    and you don't know the difference between metallica and iron maiden
    poser, you have the t-shirt of reload

i am a poser, and i listen to korn
    but i am not a loser and i'm glad to be born
    even if you say that the word poser ryhmes with loser that doesn't mean i am.....
    well maybe i am a loser but i am always a human being!!

poser, you stand alone in the dark (i am just sleeping in my bedroom)
    poser, i wonder why put you in the ark (because i smell less than the cercopitecosaurus)
    and you don't know the difference between
    bruce dickinson and blaze bayley (i wash my theet every morning)
    poser, you like virtual xi (ehm , and then?)

cok guzel giydirmis ustalar..degil mi?? *
  • edgar allan poe'dan sonraki tüm depresifler sadece birer poserdır.

(bkz: south park)
    (bkz: goth kids 3 dawn of the posers)
  • orjinal yazili$i "poseur" $eklinde olan, tipi zorlamak eylemini harfi harfine yerine getirmeye yeminli trendy ve özenty lavuklara verilen lakap.
  • son zamanlrda taksimde sıkça görülen , üzerlerinde limp bizkit , linkin park , korn ve bunun gibi boktan grupların tişörtleri olan ,sıradışı ve asi geçinen , yapmacık insanlar topluluğu.bir bok bilmeden çok konuşabilir , kafanızı attırabilirler.müzik bilgileri falan yoktur , ne " trendy " ise onu dinlerler.bok attıkları herşeyden daha beterlerdir
  • ... (bkz: özenti)
  • taksimde sık sık görülen korncu gençlik...
    poz veren insanlar topluluu
  • pozcu. kendisinde olmayan bir özelliği varmış gibi gösteren, gösteriş yapan.
  • tam da bu anlamda lemmy reyisin* "poser ne demek? herkes poserdır. kimse kalkıp da gitar çalmaya kızlar için başlamadım demesin" dediği rivayet edilmektedir ki bizim ülkemizdeki gençlerin durumunun, uzunsaç-metalcitişörtleri-dahilolmaçabaları üçgeninin ve müziğin müzik konuşmak için değil de nasıl olduğu bilim adamlarınca dahi anlaşılamayan bir şekilde "ben bunu dinliyorum ve çok farklı bi ergenim abisi" mesajı vermek için konuşulduğunun ayırdına varıldığında adam haklı beyler demekten başka çare kalmamaktadır.
    ha bunun dışında nanowar'ın "you stand alone in the dark, i wonder why noah put you in the ark" kafiyesi tadından yenmezdir.
  • ollie yaptiktan sonra siritan adama denir.
hesabın var mı? giriş yap