şükela:  tümü | bugün
 • yattığınız ya da oturduğunuz yerden aniden kalkmanızla pozisyon değişikliğine bağlı olarak özellikle sıvı kaybının terle vs. çok olduğu sıcak mevsimlerde daha kolaylıkla oluşan, ani ve kısa süreli tansiyon düşmesi. gözler kararır, baş döner. günlük sıvı alımını arttırmak, ani hareketlerden kaçınmak gerekir. sağlıklı ,normal her insanın başına zaman zaman gelebilir, ucunda ölüm yoktur, paniğe de mahal yoktur.
 • sakin sakin otururken bir anda ayağa kalkılması sonucu oluşan ani tansiyon düşüklüğü. kafa göz yarmak için, havada uçuşan şeyler görmek için birebirdir.
  (bkz: tansiyonun dusmesi)
 • oturuken hersey yolundadır ve pek bir sorun yoktur ancak ayağa kalktığınız anda dünyanız bir anda tersine döner, havada beyaz kelebekler uçuşmaya başlar, bu durum anında beyne kan az gittiği için kişi bayılabilir, denge kaybı ve geçiçi şuur bozukluğu yaşayabilir. bir yanınızı kırmamak için sağda solda zarar verecek eşyalar bulundurulmamalıdır.
 • arter ve özellikle ven ve venillerde (kapasitans damarlarda) vazodilatasyon sonucu oluşan kan basıncı düşmesi ve venöz dönüşün azalması ile kan periferde göllenir. dinlenim durumunda belli olmayan durum, ayağa kalkıldığında belirgin hale gelir. bu duruma pstüral hipotansiyon yada ortostatik hipo tansiyon denir. bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. (özellikle kalp damar sistemi üzerine etkili tansiyon ilaçları)

  (bkz: ortostatik hipo tansiyon)
 • genellikle zayıf, genç bayanlarda daha sık görülen, senkopa neden olabilen ve bir süre ayakları tepeye dikip yatmakla bacaklarda göllenen venöz kanı kalbe yeniden yönlendirerek yükseltilebilen tansiyon düşüklüğü.
 • sabahları çiş yaparken başınıza gelme olasılığı artan, oturduğunuz yerden düşüp burnunuzu kırmanıza sebebiyet verebilen tansiyon düşüklüğüdür.*
  edit: siz yine de bir eeg cektirin boyle durumlarda. megersem o düşme bayilma epileptikmiş cikabilir, 5 yil sonra agir bir nobet gecirdiginizde ögrenebilirsiniz. ağir nobetlerde solunum durmasi ve beyin hasari riski vardir, ne kadar erken öğrenseniz o kadar iyi.
 • bir süredir sahipseniz ayağa kalkışlarda yaşadığınız göz kararması/flaş patlaması gibi şeylere alışırsınız ve hatta hoşunuza bile gidebilir o değişik baş dönmesi, lakin tehlikeli tabi.
 • postural hipotansiyon ile yaşamaya alışmak zordur. göz kararması ve baş dönmesi, ayağa kalktıktan hemen sonra gerçekleşmez, biraz yürüdükten sonra oluşur ve bunun zamanını kestirebilmek çok önemlidir. mutlaka bi yere tutunup geçmesi beklenir, eğer çok daha yoğunsa zaten ayakta duramazsınız, bir şekilde çömelmek gerekir.
  en tehlikeli yanı da, daha şiddetli gerçekleştiği zaman tutunmaya veya ayakta durmaya fırsat bulamayabilirsiniz. çok anlık bi aciziyet, çok kötü sonuçlar doğurabilir. bu korku da postural hipotansiyon ile yaşamayı zorlaştıran diğer detaydır.
 • hipovolemik şokun erken belirtilerindendir.