şükela:  tümü | bugün
  • genelde ajanslar tarafından, bir markanın belirli ürünlerinin tanıtımı ve satışı için alışveriş merkezlerine gönderilen, tanıtacağı ürünün başında akşama kadar bekleyen ve bu sebeple ayaklarında yüksek miktarda inmiş kara su bulunan görevlilere verilen isim.
  • rna sentezini başlatabilmek için rna polimeraz enziminin dna üzerinde tanıyıp bağlanabildiği özel gen dizilerine verilen ad.
  • ''damsız almıyoruz arkadaşım!'' sözünü bir çok kez duyan ve amerika'da master yapan arkadaşlar yeni bir iş kolu haline getirmişler olayı..

izleyelim görelim, okuyalım öğrenelim ;

http://cep.sabah.com.tr/…latip_para_kazanan_turkler

şahsi fikrime göre ;

türkiye'de tutmaz hacı..
  • özellikle teknoloji mağazalarında bulunan tanıtım elemanidir. tanıtım elemanı olarak geçmesine karşın satış da yapar ve teknoloji mağazalarınin kendi satış elemanlarından farklı giyinir, maaşını tanıtmak ve satmakla yükümlü olduğu firmadan alır ve bu firmanın ürünlerini satmaya çalışır. teknoloji alışverişi yaparken uzak durulması gerekmektedir.
  • türk kızılayı kan toplama araçlarının etrafında insanları kan vermeye ikna etmek için görevlendirilmiş personele verilen ünvan
  • geçen yazdan beri ara ara para kazanmak amacıyla yaptığım işin unvanı.

ilk entry'de belirtildiği gibi ajansa bağlı olarak bir markaya ait ürünün tanıtımını ve ya tadımını yaptırmak üzere marketlere gidiyorsun. eğer çalışacağın yer migros, kipa gibi kurumsal yerlerse girişte evraklarını vermek zorundasın çünkü sigortasız çalıştırmıyorlar. gerekli evraklar: iş güvenliği kağıdı, sigorta bilgileri, gerekliyse hijyen belgesi ve adli sicil kaydı gibi şeyler. bunları marketteki yetkiliye ve güvenliğe imzalattıktan sonra depoya gidip kendine ait standı alıyorsun ve sana market içerisinde ayrılan alana gidip standını kuruyorsun. daha sonra markaya ait ürünleri standa görselliği güzel olacak bir şekilde yerleştiriyorsun. tadım varsa çöp kutusu, peçete, eldiven ve bone gibi şeyler veriliyor önceden. ha bir de markaya ait kıyafetleri soyunma odasında giyiyorsun. yapacağın iş yeni ürün varsa özelliklerini tüketiciye anlatmak. promosyon ve ya indirim varsa onları ön plana çıkartıp satışı gerçekleştirmek. tadım varsa "denemek ister misiniz?" diyip tattırmak. stok kontrolü, raf düzeni gibi şeyler de senin sorumluluğunda. günlük ücret ve sigorta şeklinde çalışıyorsun. ücretler 60- 75 aralığında değişiyor. günde 7.5 saat+ 1.30 saat mola.

keyifli yanları: standa tek başına olduğun için kafan rahat
    olumsuz yanı: uyuz güvenlik görevlileri çantanı arayabilir ve marketten aldığın yiyecekleri güvenliğe götürüp "görüldü" şeklinde damgalatma zorunluluğu

öğrenciler ve benim gibi müzmin işsizler için iyi bir harçlık kaynağı.