şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslen eros ile psykhe . okudugum en guzel mitolojik oykulerden biridir . pan'dan tutun da hades yoktur $imdi aklima geldi . belli ba$li butun mitolojik karakterler vardir yine de icinde ..
 • eros'un aski. (bkz: eros)
 • a$k'ın(yani eros'un) sevdiği güzel,genç kız..psyche
  mitolojide,aradığını bulamayan ruhun yazgısı simgeler..
  ayrıca yunanca kelebek ve ruh anlamına da gelmekte.çoğu kez ruh,ölümden sonra bedeni terk eden bir kelebek olarak gösterilirmiş.
 • üç kızı olan bir kralın en küçük ve dünyalar güzeli kızıdır psyche. o kadar güzeldir ki halk artık aphrodite tapınaklarına da gitmez olmuştur. psyche adına tapınaklar yapılır ve bir ölümlü olmasına rağmen psyche'ye tapılır. bu olay aphrodite'i delirtir. zaten güzelliğinin bir basit kadınla kıyaslanması aşağılayıcıdır, hele ki bu kıyasta kaybetmek daha da korkunçtur. derhal oğlu eros'a bu küstah ölümlüyü dünyadaki en rezil, aptal ve çirkin erkeğe aşık etmesi görevini verir. mamafih, psyche o kadar güzeldir ki eros onu görünce şaşkınlıktan hazırladığı aşk okunu kendisine batırır.
  psyche'nin ve eros'un ölümsüz aşkı bu şekilde başlar. devamını anlatmamam daha uygun olur, zira çok uzun ve güzel bir öyküdür. sorunlar ortaya çıksa da *, saf bir masal olarak biter bu aşk öyküsü *.
  mitoloji'deki en güzel hikayedir. biraz saf ve fakat iyi niyetli psyche, aşk ile yaşayan eros'u bir kez daha görebilmek için her türlü acıyı çekmeye, hatta ölmeye razı olacaktır. tanrılar onları öyle çok severler ki hikaye olması gerektiği şekilde (fakat sadece bazı anlatımlara göre), yani güzel biter.
 • ailesi tarafından bir canavara a$ık olması icin kırlara bırakılan zawallı kızcagız. kıskanc ablaları gaza getirdi bunu ondan eros un suratını görmeye çalı$tı.
 • yunan mitolojisinden bir karakter. anlami ruh demektir.

  yuzunu ve kimligini saklayarak her gece sevgilisinin yanina gelen eros, gogsune damlayan balmumuyla uyaninca ihanetin acisiyla kanatlarinin acip ucarak psyhke yi terkeder. hikayenin sonu mutlu bitse de, ruhumuzun hirsi askin masumiyetini niye her seferinde berbat eder ki diye kendi kendimize sormaktan alikoyamaz.
 • (bkz: psyche)
 • ruh icin kullanilan hellen terimi. fakat psikoloji ya da psikiyatri gibi cagda$ kavramlari gözönüne alirsak, hatali davranmi$ olur ve hellenlerin ruhu bizim gibi anladigini dü$ünme yanilgisina dü$eriz. konu üstüne en eski kaynagimiz olan homerosta, ruhu, yani psycheyi özgür-ruh olarak, bireyi simgelerken buluruz; ancak bayginlik veya ölüm durumunda ortaya cikar. öte yandan, fizyolojik fonksiyonlari vücutsal-ruh yerine getirir ki bunlar icin thymos ve menos gibi isimler kullanilir.

  ölüler ülkesine, yani yeraltina giden psyche'dir ve cogunlukla, ama herzaman olmamak kaydiyla, ölülere de psychai * denir.

  arkaik devrin sonlarina dogru iki önemli geli$me vuku bulur. ilki, pythagoras ve baska filozoflarin reenkarnasyon kavramini ortaya atmalari; ikincisi ise, psyche'nin thymosla iliskilendirilip, bilincin merkezine oturtulmasidir.

  hellenistik dönemden itibaren ise erosun a$ik oldugu kadindir. apuleiusun masalimsi hikayesi amor ve psycheye model olu$turur.
 • eros, her gece ziyaret ettigi psykhe'ye, kendisini gormeye cali$mamasi ko$uluyla olumsuzluk vaat eder, ama merakini yenemeyen psykhe, bir kandil yakarak uyudugu sirada eros'a bakar. kandilden yanagina bir yag damlasi du$mesiyle uyanan eros, kacar ve bulu$tuklari saray yok olur. afrodit'in hizmetci gibi kullanmaya ba$ladigi psykhe, sonunda zeus'un yardimiyla yeniden eros ile bir araya gelerek evlenmi$ ve olumsuzluge kavu$mu$tur.
 • tutkunun anası
  (bkz: passion)