• oruçun şartlarındandır herhalde, galiba, sanırsam.
  • cahil, mufazakar, din ile beyni uyuşturulmuş bir birey davranışı.
  • anormal bir durum değil. özgürlük kavramını hiç bir zaman sindiremeyecek insanlarla dolu bu ülke. erzurum da en uç noktalardan biri bu konuda. işin komik kısmı bizi eziyorlar muhabbetini en çok yapanlar da bunlar ve seçtikleridir.
  • deliliktir bu delilik. o sert bakışlarla ben de karşılaşıyorum her ramazan günü. şimdiye kadar olmadı böyle bir şey, umarım olmaz da. hoşgörü zart zurt diyenlerin şu nefsi nefis terbiye olayını öğrenmeleri gerekiyor. ya da madem istemiyorsunuz sokakta sigara içilmesini, gidin kapatın kendinizi. var mı ötesi. ne kimse var ne sigara. daha da yaklaşırınız allaha hem belki.
  • müslümanlığı tam manasıyla kavrayamamış insan davranışı. belki de açlığın verdiği öfke. sigarasız kalmanın beyinde oluşturduğu dengesizlik. müslümanlığa bok atmak için aranan bazı aklı evvelere fırsat veren hadise.
  • oruç tutmayan insanın davranışlarını oruç tutanlara göre ayarlamak zorunda olmadığını idrak edemeyen beynin sonucudur.

ben belki budistim, belki ateistim, belki seferiyim, belki şeker hastasıyım, kadınsam belki adet dönemimdeyim ama bunlar tamamen detay. çünkü bir insanın oruç tutmamak için hiçbir sebebe ihtiyacı yoktur. ben oruç tutmuyorsam normalde her ne yapıyorsam onu yapmaya devam ederim. sen oruç tutuyorsan belli saatlerde bir şey yemez, içmezsin. bu kadar basit.

ben oruç tutana "ağzın kokuyor beni rahatsız ediyorsun" diyemem. oruç tutan da bana "sigara içme beni rahatsız ediyorsun" diyemez.

sen benim senin orucuna göre davranmanı bekliyorsan, en hafifinden "bir çay koy" derim, ama onu da sen içemezsin ben içerim.
  • muslumanligi kavrayamayan insan davranisidir. tam manasiyla kavrasaydi dinini, oldururdu.
hesabın var mı? giriş yap