• (bkz: leech)
 • latince mantik vs. anlamina gelebilir, rasyonel falan burdan türemiş osla gerektir... ultima ratio regnum
 • ing. oran
  (bkz: levent oran)
 • sınırlı sayıda kullanıcı alan nonpublic torrent sitelerinde üyelikten atılmamak adına belli bir seviyenin üstünde tutulması gereken gönderme/indirme oranı. kimi siteler 0,5 ratio oranının altına düşen kullanıcılara belli bir süre (genellikle bir hafta) tanıyarak ratiolarını düzeltmeleri için uyarı mesajı gönderirken, bazıları bu oranı 0,7 veya 1 olarak belirlerler. hatta bazı siteler hit and run olayının önüne geçmek için tekil bazda dosyaların da ratio oranının tutturulmasını şart koşar. birtakım programlar ya da leech modlarla ratio oranı hile ile tutturulsa da bu yöntemler p2p ve torrent felsefesine uygun olmadığı gibi etik de değildir. tespit edildiği anda siteden anında atılırsınız. kullanıcı adınız camia da biliniyorsa ya da bu nedenden dolayı atıldığınız öğrenilirse üyelikli sitelere davetiye bulmanız imkansızlaşır. arenabg ya da zamunda gibi sitelerde ise ratio oranının düşüklüğünden (kötü ratio) dolayı atılmazsınız. indirdiğiniz dosyaları belli bir süre seed etmeniz yeterlidir.
 • bazı sitelerde bu istatistiği yüksek tutmak çok zordur. bunların seeder'ların bol olduğu, leecher'ların az olduğu yerlerdir. kimsenin hiç bir şey indirmemesinden dolayı siteler zor duruma düşebilir. bunun çaresi kontrollü freeleech'tir.
 • what.cd kıdemlilerinden oorza'nın ratio ile ilgili incelemesi için: http://borbus.kicks-ass.net/temp/rationomics.pdf
 • gönderilen verinin (upload) alınan veriye (download) oranı.
  (bkz: torrent)

  piyasadaki pek çok yerli trackerin olmazsa olmazı.
  yükseltmenin yolu veriyi indirdikten sonra (en azından) bir süre daha halkaya dahil olup seed (gönderim) yapmaktır.
 • torrent sitelerinden dosyaları adam gibi bir hızla indirebilmeniz için seeder desteğinden sonra gelen en önemli faktördür. kimin ratiosu daha yüksekse ona daha öncelik sağlanır. ne yazık ki bizim bağlantılarımızla ratio oranını yüksek tutmak biraz zor olduğu için (bkz: ratio master) adlı mükemmel fake upload programını kullanarak rationuzu yükseltebilirsiniz. tabi bunu türk sitelerinde denemeyin bile direk ban yersiniz. yabancı sitelerde de uygun şekilde kullandığınız durumda hayat kurtarır. türk sitelerinde ratioyu düzeltmenin en iyi yolu altın torrentlere saldırmaktır. işinize yaramayacak olanları bile indirmeniz ve seedde tutmanız sonucunda rationuz yükselir. uygun ratio 1.5den yukarı olandır, sakın 0.6nın altına düşmeyin indirme yapmanız zorlaşır ve bir süre sonra ban yersiniz.
 • tr.oran
  torrent için önemlidir ; upload/download oranını gösterir .
  finans için önemlidir. rasyo da denir.iki verinin oranlanması salt bir veriye bakılmaya tercih edilir.
  (gelir/gider gibi - dış borç/ gsyh) gibi
  reyşio diye okuyorlar.
 • uğruna ihtiyacım olmayan altın torrentleri indirip seedde kaldığım safsata.
hesabın var mı? giriş yap