• dunyanin en cok buffer eden programi.
    sanirim video inmis olsa bile "biraz buffer'dan zarar gelmez" diye dusunuyor buffer ediyor. local filelari da buffer ediyor. ve bu local file 512 kb. her seyi buffer ediyor, ve defalarca ediyor. ettigi bufferlari tekrar ediyor. buffer..
  • yani şans eseri bir muhabbet arasında falan şöyle ne bileyim bir kokteylde, bir sinemada antraktta, bir ev partisinde falan, es kaza yanda ki grupta bi adam kalkıp "yeah..sure.. bidi bidi... yeah i am one of the coders of the realplayer.. ahaha.. yeah cool.. oh my gosh..." falan derse, ben de bunu es kaza duyarsam oracıkta herifi yere yatırıp gözlüklü falan demeden, din, dil, ırk ayırt etmeden ağzını burnunu kırmaya yemin ettim, ahdettim..

minimum config. le install edip preferencesin altını üstüne getiriyorum, kolunu bacağını kırıyorum, bi daha benden habersiz iş yaparsam döverim çok fena diye aba altından sopa gösteriyorum.. iyi güzel.. öyle duruyo sakin sakin.. sözlükte mutlu mutlu mehmet okur'un başarıları ile ilgili entryleri okurken o da ne, biri nba.com a link vermiş ne güzel hemen izleyelim diye tıklıyorum.. buffer buffer buffer bufferınskimgötünesokiimağzınasıçiiimbuffer buffer en sonunda bitirip oynatmaya başlıyor, beklendiği üzere rezalet bir görüntü, önemli değil zaten başka türlü bir beklentim yok bu konuda.. zamanında cine5 in şifreli ekranına bakıp maçta neler olup bittiğini anlamaya çalışan decoder beyinli bir insan olarak real player ın o iğrenç görüntüsü içerisinde mehmet okur'un yaptığı smacı falan zar zor görüyorum.. sonra işim bitiyor pencereyi kapamaya hazırlanırken bir anda sağ alt köşeden bir windows mesajı çıkıyor:

windows xp real player ın realsched.exe dosyasını startup a yazmasında bir sakınca görmemiştir, netekim real player güvenilir bir yazılımdır, en hassas duygunun programıdır, bidibidibidibidi...

ibnelerin yazdığı programlar diye bakınız vermek istiyorum ama olmuyor.. ibne kelimesi benim bu programa karşı olan nefretimi ifade edemiyor, tam olarak kinimi kusmamı sağlayamıyor.. çılgınlar gibi haykırmak, deli danalar gibi böğürmek, sağı solu yumruklamak istiyorum.. ne diyeceğimi bilemiyorum.. çok çaresizim.. çok.. ben.. ühühüh..
  • alemin en sülük software şirketinin elinden çıkmış olan, elimdeki southpark lar rm formatında olmasa elimi sürmeyeceğim zamk şeklindeki player.

kurulum sırasında, 8 option luk bir secenek ekranında, sadece ilk dördü gözükür halde iken, ilk dördünü disabled, gerisini enabled yapıp saf insanlari kandıran nalet şirketin nalet player ı.
  • buffering konusunda bazılarını zıvanadan çıkarıp şirket binasında şöyle birşey görülmesine sebep olmuştur:

http://i.imgur.com/1kzt4.jpg
  • "buffering..."
  • 1001 küfürle kurmak zorunda kaldığım, kurduktan sonra bir tane bile işaretli kutucuk bırakmadığım, preferences'ının içine ettiğim, 3 bölümünden 2 sini (juke boz ve browser integration) uninstall ettiğim, hiçbir şeyi kendi yapmasına izin vermediğim herşeyi disable ettiğim anca böyle kolunu bacağını kırınca adama dönen program. şimdi sus pus oturuyo köşede...
  • böyle bi program daha yazılmadı. sinirim çok büyük. buffering... buffering... allah belanı versin. ona buna atlıyor ben açıcam diye. bi de doğru düzgün açsa bari, onu da yapamıyor. adam insan olsa karnını deşmiştim.

(bkz: ya ben lan neyse bisey demiyorum)
  • özellikle 2000'li yılların başlarındaki internet tecrübesini yaşayan kişiler için bazı unutulmaz programlar vardır. hah bu da onlardan biridir. mesela benim için bir overnet, bir sonique, bir netscape navigator nasıl unutulmazsa bu program da öyledir. ama tamamiyle adını anarken arkasından küfürü patlatacak şekilde. resmen ibnelerin yazdığı programlar listesinde değil, orrrrrrrrrrrrrospu çacuklarının yazdığı programlar listesinde ilk sıradaydı benim için. her bi boku açmak istemesi, buffering yazısının artık beynimize kazınması, kendini ve beraberinde gelen yazılımları bilgisayarın sağına soluna saçması o zamanlar insanı delirtmek için yeter de artardı.

şimdi sözlükteki son zamanlarda yazılan entrylere bakınca artık az da olsa adam gibi bir şeyler yapmaya çalıştıklarını düşünsem bile, indirip kurmaya cesaretim yok. sanki o eski sinir bozucu günlere geri dönecekmişim hissi veriyor.
  • bir nesle gamze özçelik videosu izletmiş efsanevi player. bu günahın yarısı boynunadır. pislik seni.
  • mp3'lerin bile büyük kütle olduğu eski internet zamanlarında -2000-2002- alternatif olarak kullanılabilen, ayriyetten video desteği de veren bir değişik programdı.. vaktiyle küfür etmedim değil ama..

bir ses dosyası mp3 formatında 7-8 megabayt ise rm formatında 900 kilobaytı geçmezdi.. tabi o zamanlar dinlediğim müzikler için ayrı bir mihenk taşıydı.. elektronik müzik yapan, özellikle kuzey avrupalılar şu sıraya riayet etmişlerdi:

sid, mid, mod, xm, rm, mp3..

diğer taraftan rock pop türü derseniz, realplayer bu şekliyle kısa bir süre dolgu malzemesi olmuş bir programdı.. çok yaşaması beklenemezdi, çünkü ticari beklentilerle yazılmış, kısa vadede para getirisi olsun diye uğraşılmış bir programdı. aslında program enkazıydı..

real media formatında bir müzik şuradan dinlenebilir:
    https://www.youtube.com/watch?v=n3wai_kyeb8
hesabın var mı? giriş yap