• cok da mevzu edildigi uzere bu mektup turu turkiye ye gore degildir. kaldi ki mektubu isteyen de , yazan da onemsiz bir sey oldugunu dusunmektedir gizlice... formalite icabi uretilen bu mektuplar bilincsizce her tarafa sacilmislardir. gun gelecek bu kagit parcalari degerli ve onemsenen seyler olacaklardir.
  • sacmaliktir efendim, dupeduz sacmalik. bazen de kendinizi pazarlama yeteneginizin aynasidir. sizi az buz taniyan, tanimayan adamlarin cvnize not cizelgenize bakip bazen onlara bile bakmadan doldurduklari zirvaliktir. boylelerinden istemeyi gururunuza yediremezsiniz ama cogunluk boyledir. ha bu isi ciddiye alan, sizi taniyan ve iyiliginizi isteyen biri icin de cok zor olsa gerek yazmasi, insani niye bu kulfete sokayim diye dusunursunuz. bir de "ben kendimi bilmiyor muyum, bana sor. kim kimi benden iyi anlatacakmis." dusuncesi var ki reel hayatta uygulanabilirligi yoktur ama gayet mantiklidir. benim bu garezim niye diye sorarsaniz bu tavsiye mektuplarina: hayatimda ikinci kez korkakligimin, cekingenligimin, bunlarin sacmaligina gereksizligine ve subjektifligine olan inancima karsi gelemeyen mantigimin kurbani olup isteyemiyorum. ne elim ne dilim gitmiyor. basvuru tarihleri geciyor, ben yerimde sayiyorum. ha bunlari niye anlatiyorum, benim yaptigimi yapmayin. onurmus, gururmus, mantikmis bos isler. gidin isteyin.
  • kimin daha yalaka oldugunu gosteren kagit parcasi.
  • istediğinizde sen yaz getir ben imzalarım denen genelde yurt dışı ve master için lazım olan müsvetteler... zor olansa kendinizi ingilizce anlatmak değil, kendinizi methederken ölçüyü kaçırıp kaçırmadığınızı bilememenizdir... sonradan şu şekilde bir diyalog geçmesi olasıdır...

- hocam buyrun geçen konuştuğumuz hede hödö...

zzzzz..zzz....zz.... evet...evet....zzz...zz.... (hoca arada uyur sannedersin ilber ortaylı.)

- oğlum bu sen değilsin ki !!! sen demişsinki ... .... ... . olmaz bu şekliyle imzalayamam ben bu metni. olmaz katiyyen. burada anlatılan şekilde mi bir insansın sen?

- eeee, hocam ben hayvan mıyım?
  • alindiktan sonra acip okumak icin dayanilmaz bir istek duyulur. master basvuru formuyla beraber zarfa konmak uzere calisma masasinin ustunde bekleyen bu zarf, masa lambasinin sactigi parlak isikla farkedilir. masa lambasi ters cevirilir, zarf lambanin hemen uzerinde tutulur ve hocanin yazdiklarinin hemen hemen tamani zarfin icinden bir guzel okunur.
  • yüksek lisans başvuruları burs başvurularında en çok gereksinim duyduğunuz belgelerden biridir. proflardan istenir. profların kişiliğine ve size bakış açısına göre içeriği değişir. zannetmeyin ki her referans mektubunda hoca iyi şeyler yazar. ya da yazacağım dediği her mektubu yazar(bu vakitte yazılmamış referanslar var). misal oluşturması bakımında arkadaşımın başından geçmiş bir olayı anlatacağım. arkadaşım iyi notlar aldığı hocasından referans mektubu ister. hoca tamam der ve kapalı zarfta mektubu verir. herkes bir yerlerden kabul alırken,eleman alamaz. en sonunda italyadan bir üniversiteden kabul gelir. orada çalışmaya gider. bir süre sonra oradaki hocalardan biri biz senden çok memnunuz ama senin referanslarından biri senin hakkında hiç de iyi şeyler yazmamıştı seni almayacaktık ama son anda biri gelmeyince seni aldık der. bizimki hocası referans veririm diyince otomatik olarak iyi bir şeyler yazacağını düşünmüş, oysaki hiç de öyle olmamış. işinizi sağlama almakiçin siz şu yolları izlerseniz bu tür durumlarla karşılaşmazsınız

1)size referans vereceğim diyen kişilere online mektup yazdırmayın(diğer belglerle gönderin)
    2)referans iki kişiden isteniyorsa siz üç kişiden alın
    3)gerekli sayıda mektuptan bir tane fazla(kendinize) alın.
    4)göndermeden önce o fazla olanı okuyun.
    5)eğer istediğiniz düzeyde değilse, hocanın bilimsel ağırlığını ve yazdıklarını oranlayın. bu işlemler sonucunda mektup içinize siniyorsa gönderin yoksa göndermeyin.
  • abd'de genelde ogrencinin eline verilmeyen mektuptur. bu durumda bir tane fazla alip okuma stratejisi ise yaramaz. hocaya mektubun lazim oldugu yerlerin adresi verilir, hoca -muhtemelen sekreter araciligiyla- bu yerlere mektubu yollar/yollatir. eger basvuru online olarak yapiliyorsa zaten hoca da mektubu email ile yollar. basvuru reddedilirse acaba hoca olumsuz birsey mi yazmisti diye merak ettiren, uykular kacirtan mektuptur.
  • kesinlikle bir tane fazla istenmesi gereken mektuptur.

yan etkisi eğer mektupta bir yanlışlık varsa (misal notunuzun yanlış yazılması) itiraz edemeyeceğinizden içinizde patlamasıdır.

(bkz: ben bugun bunu gormez olaydim)
  • birkaç aydır sırf referans mektubu alamayacağım için yüksek lisansa filan başvuramayacağım kurgusunda debelenen bir insan olduğumdan benim için bir mecnun'un leylası bir kerem'in aslısıdır referans mektubu. hayır istediğim de yok, isteyemiyorum, kimden istesem, beni hatırlar mı ki, ondan az ders aldım, bu bana tenezzül etmez cümleleri kafamdaki referans mektubu kavramının elleri,kolları, diz kapakları oldu artık. hocaların teklif etmesini bekliyorum galiba, evet.
  • iyi niyetli bir bakış açısıyla;

(bkz: torpil)
hesabın var mı? giriş yap