• benim dikkatimi çeken listenin geçerlilik süresinin 14 gün olması. 17sinden sonra tekrar zam yapılacağını düşündürtmüştür.
  • geçen gün bir esnaf ile alışveriş sırasında muhabbet ediyorduk.

adam dedi ki: "bir koli yumurta 18 lira olmuş, ne kadar da pahalandı."
    ben de dedim ki: "öyle deme abi, 18 lira 3 dolar, 2.5 euro, 2 sterlin falan ediyor. aslında mal eski fiyatında. bizim para değersizleşti."

"bizim ne işimiz var layn öroynan" diye çıkıştı esnaf abi, yıllardır methedilen esnaf dayağını az daha yiyordum.

sonuç olarak arabalar döviz bazında pahalanmadı, bizim para değer kaybetti demek isterdim ama esnaf abiler burada da aramızda olduğundan fransız otomobil mafyası ve dış mihraklar diyorum.
  • bu listeden şunu anlıyoruz; türk lirası o kadar değersiz ki, kağıt üzerine basmak resmen israfa dönüşmüş. yayımda ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler.
  • renault dandikliğini geçtim de şu fiyat politikasına uyuz oluyorum.

megane sedan 2018 model

joy 1.6 16v 115 bg 116.900 tl 108.900 tl
    joy 1.5 dci 90 bg 176.900 tl 173.900 tl

benzinli ile dizel araba arasında neden 65 000 tl fiyat farkı olur, sırf türkiye'de dizel daha çok talep edildiği için böyle bir fiyat vermek hiç ahlaki değil.

mesaj üzeri düzeltme : 1.6 16v benzin motoru eski nesil ve tahmini hayvan gibi benzin yakan bir motor olduğundan bu kadar "ucuz"muş.
    1.2 yeni nesil benzin motorlar ile arasında fiyat farkı o kadar yok.

türkiye'de en çok satan* araba markasının kampanyalı fiyat listesidir.

edit:ek

araç fiyatları da aslında pahalı değildir.
    108.900 tl lik aracın fiyatı

kdv düşelim 173.000/1.18 = 146.610 kdv hariç fiyatı
    ötv düşelim 146.610/1,45= 101.110 ötv öncesi fiyatı
    euro kuru = 7,75 tl

101.110 / 7,75 tl = 13.046 euro yapar araç fiyatı ki bayi karını yok saydık.
  • yürüyen tabuta* 100 bin tl verecek enayi yoktur herhalde bu ülkede. olmamalı yani.

bu devirde araba almamak gerektiğini gösteren listedir.
  • an itibariyle en düşüğü 13bin euro civarlarına satılan araç türü.
  • adamların kabahati yok. geçtiğimiz sene eylül ayında euro 4,20 kuruştu. bu sene 100000 lira olan araç geçen sene 55000 tl'ye denk geliyor.
  • bilal'e anlatır gibi bir kez daha yazmakta, tekrar tekrar yazmakta yarar var:

araba fiyatları yükselmiyor. arabaların fiyatları euro bazında hep aynı. senin paran değersizleşiyor, cebindeki paranın alım gücü düşüyor. yani araba hep 13 bin euro, ama eskiden senin 52 bin türk liran bu arabayı alabiliyordu, şimdilerde paran öyle değer kaybetti ki 91 bin liran bu aynı arabayı ancak alabiliyor. yani aslında her fiyat güncellemesi senin daha da fakirleştiğini gösteriyor. dikkat edersen bu fiyat aralığı 14 günlük, 14 gün sonra yeni fiyat listesi çıkınca görülecek ki sen daha da fakir olmuşsun, ama "ooov araba fiyatları gene artmış" diyerek asıl noktayı yine kaçıracak, araba üreticisine veryansın edeceksin.

(bkz: yeni türkiye)
  • bir hafta öncesini görmek isterseniz:

(bkz: #80702391)
hesabın var mı? giriş yap