• dieselleri tadından yenmez.
    (bkz: renault 9 gtd)

uzun yolda 3.5 lt/ 100 km' lik tüketim değeri takdire şayan.

çok atak sayılmaz ama yolda 200 km/s hızları görürsünüz bu araçla. eski teknoloji, turbosuz diesel motor işte. ekonomi önemli ise gözardı edilmemesi gereken araç.

biraz gürültülü diesel eyvallah da, durumuna göre 5, 8 bin arası alınabilecek, diesel ve yerli, parçası tüketimi ekonomik araç gürültülü oluversin.
  • dedemden kalan yadigardır , 86 model orjinal fransız , dedemin kıymetlisiydi herkese kullandırtmazdı , ön camları otomatik , ön ve arka kapının içerden açma kolları demirdi. arabayı kullanmayı öğrendiğim ilk arabadır. sanırım tüm reno 9 ların genel sorunu hararet yapınca veya kırmızı ışıkta beklerken stop eder ve çalıştırmaya çalıştıkça daha da boğulurdu , kenara çekip hararetin dinmesini beklerdik.
  • otomobil kullanmayı öğrendiğim araç. 1994 model, otomatik vitesli(evet evet, bildiğiniz orjinal, fabrika çıkışlı otomatik vitesli) rahmetli dedeme ait araçtı. o zamanlar kumburgaz’da çakıl taşlı yollarda, kimsenin olmadığı yerlerde arabayı alıp alıp gezerdim. babamın arabasını kaçırırdım. dedem kıyamaz, kendisi verirdi.

teyp vardı, ama sadece dua kasetleri olurdu. zaten kumburgaz’da radyo çekmezdi. motor sesi beynime kazınmıştır. kendine has bir sesi vardır, nerede duysam tanırım. devir göstergesi yoktu, onun yerine kocaman benzin göstergesi vardı.

mıcır yolda olmayacak işler yapardık. arabaya arkadaşlarımı toplayıp, el freni ile viraj dönmeye çalışmak, arabanın arkasını kaydırarak dönmek falan. çok havalıydım. yaş bu arada 14-15 falan. kendi çapımda colin mcrae olmaya çalışır, boş yollarda ralli yapardım.

sonra 2010 senesi olmalı sanırım, dedem bana, al da sat şu arabayı, binemiyorum artık dedi. şimdiki aklım, şimdiki para durumum olsa satar mıydım hiç? 16 yaşında, daha 68.000 km’de, otomatik vitesli, kazasız renault 9 broadway. köpek gibi pişmanım.

34jıl 21 olmalı plakası. sonu 24 de olabilir, tam aklıma gelmiyor. hemen 1 gün içinde satıldı zaten. hem de piyasa fiyatının 1,5 katından fazla bir paraya.
  • fairway vardı bizde.roket gibiydi.
  • kimi kullanıcısının tank olarak nitelediği araba.
    (bkz: millet ne cigaralar içiyor)
  • son zamlardan sonra . yemişim alman’ını , alıcam bi reno 9 dedirten parçası köşe bakkalda bile buluna bilen güzelim araba.
  • şu an piyasada 9-13.000 tl arası gidip gelen otomobildir. iyi kaçar , az yakar . ama 2-3 daha verirseniz renault 19 çok daha kaliteli ve oturaklı arabadır.
  • ilk iki arabamın modelidir.

eylül 1992'de, 1993 model sıfır fiyatı 15 bin usd karşılığı olan dönemin çok satan ikinci modelidir. (o yıllarda en çok satan mıdel şahin idi!)
  • üstteki entrye nazaran
    evet 15 16 ya r19 vardı ama bundan 4-5sene evel.artık 15e alacağın 19da neredeyse motor bile opsiyonel
  • babamda vakti zamanında 95 model, orta kasa olarak tabir edilen bordo renkli bir broadway vardı. küçükken hatırladıklarım;

1- arabada daima bir gıcırtı vardı yolda giderken. hatta küçüklük aklımla, baba araba ortadan ikiye bölünecek diyordum. bunların gacırdaması kroniktir.
    2- direksiyonunu döndüremiyordum. gerçi şimdi direksiyonuna geçsem zar zor döndürebilirim. kütük direksiyon, kütük debriyaj.
    3- kornası bunun sol far açma kapama kolundaydı. mercedes'lerin tempomat'ı gibi üzerine basardın öyle çalışırdı. düüüt şeklinde kornası vardı.
    4- far açık ikazı da vardı yanlış hatırlamıyorsam. iğrenç bir buzzer sesi vardı.
    5- seri bir araçtı.
hesabın var mı? giriş yap