• bağımsız sinema salonlarının son yıllarda yaşadığı sıkıntıların son kurbanlardan biri olan rexx sineması da ne yazık ki bu durum karşısında daha fazla tutunamayarak kapandı.

1961 yılında reks adıyla açılan, 1996 yılındaki tadilattan sonra rexx adıyla hizmetini sürdüren kadıköy'ün köklü sineması bu ay itibariyle gösterim faaliyetlerine "tamamen" son verdi. sinemanın tahliyesine başlandı.

bu üzücü haber için belki başlık açmaya gerek yok ve rexx sineması başlığı altına yazmak daha doğru fakat en azından istanbul'da yaşayan herkesin bir kez de olsa önünden geçtiği, devasa birinci salonunda festivalde bir film izlediği bu güzel sinema için son bir güzel şey yapmak şu an için elimizden gelen son şey olacak.

ilk olarak 35. istanbul film festivali'nde bir film izleyerek tanıştığım rexx sineması benim için de her zaman çok özel oldu ve festivaldeki değişmez sinemam oldu. 480 kişilik devasa birinci salonunda festival zamanı hep beraber izlediğimiz filmler ve o heyecan artık tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

şöyle bir geri dönüp baktığımda ise rexx'te en son filmimi 15 nisan 2019'da 38. istanbul film festivaline izlediğimi fark ettim. eminim ki sinemanın kapanmasında bizlerin de suçu var. zamanında değer verip kapısı sokağa açılan bu tür bağımsız sinemaları yaşatabilseydik belki de bu üzücü haberi almamış olurduk.

güle güle rexx. her zaman hatırlanacaksın...
  • çok üzücü bir haber. kadıköy'ün sembollerinden biriydi rexx. buluşma noktasıydı.

edit: tabelasını hatıra olarak orada bir yerde bıraksalar iyi olur.

edit 2: az önce kadıköy belediye başkanı şerdil odabaşı, mert fırat ile yaptığı canlı yayın sırasında rexx sinemasının mal sahibi ile görüştüğünü, belediye olarak ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söylediğini, mal sahibinin 65 yaş üzeri olduğu için şu an dışarı çıkamadığını fakat bu durum düzelince bir araya gelip rexx için neler yapabileceklerini konuşacaklarını iletti.

inşallah güzel günler çabuk gelir ve her şey normale döner. hem sağlığımız hem de rexx tehlike altında olmaktan kurtulur.
  • bugünlerimizin içine sıçtılar, geleceğimizi bilmem kaç yıllığına patronlara ipotek ettiler. bizim bakıp mutlu olabileceğimiz bir tek geçmişimiz vardı güzel anılarla dolu. adamlar yemin etmiş onu da zehir edecekler bize.

sanattan anladığı uğur ışılak olanların politikaları sonucu son 18 yılda kapanmış birçok sinemadan sonuncusudur, gençliğimizdir..
  • birinci salonu, istanbul'un halihazırda var olan sinema salonlarının en büyüğüydü.

rexx'e reks sineması olduğu dönemlerden beri devam etmiş olan bir ağbinizim. ilk kez 1993'de burada film seyretmiştim. filmi hatırlayamayacak kadar çok zaman geçmiş. ama sinemayla ilgili hatırladıklarım hep aklımda ve gönlümde kalacak. özellikle de sözünü ettiğim dev salonunda yıllarca takip ettiğim istanbul film festivali'nin avrupa filmleri.

güle güle rexx sineması. güle güle gençliğim.
  • daha bir kaç gün önce, cinemaximum falan batar dedi bir tanıdık, onlara bir şey olmaz ama kadıköydeki rexx gibi yerlere olur olan dedim. demez olaydım. üzücü haber.
  • (bkz: rexx sineması'nın önünde bekleyenler), emolar, gözleri daha da yaşlı..
  • onunde bulusur bulusur icine girmezdik be kardesim. bizim de hatamiz oldu.
  • kadıköy’ün simgelerinden olan bir yerdi. boğa gibi, haldun taner, süreyya operası gibi. üzücü bir haber.
  • 1979 yılında süpermen filmini seyretmek üzere ilk kez gittiğim bir ikonun kapanması
  • cok uzuldugum haber..gencligimizin cok onemli simgelerinden biriydi rexx.
    orta okulda rexx önünde bulusur etraftaki internet kafelere giderdik.
    lisede okuldan kacar kacar, moda da bira icer rexxde sinemaya gider etrafindaki kafelerde oturup sohbet ederdik.
    universitede rexx onünde bulusur ,civarda bir tur atar kadife sokakta karga barda,incir pubda sohbet ederdik..

kadikoye gittigimde hala arkadaslarimla rexx'in önunde bulusur,yol tarifi verirken rexxden baslayarak anlatiriz..bir cok animizi anlatirken istemsizde olsa bir kisminda rexx gecer.yasitim bir cok insanda da ayni durum olduguna eminim..bu kadar animizin parcasi olmus bir mekanin kapanmasi,anilarimizinda bir kisminin yok olmasi demek malesef..
hesabın var mı? giriş yap