şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cannes film festivali'nde "kısa metrajlı filmler" kategorisinde sessiz - be deng filmiyle yarışacak yönetmendir.

  http://www.hurriyet.com.tr/…anat/haber/20364969.asp
 • ntvmsnbc'nin haberine göre cannes'da yarışacakmış.

  'sessiz' cannes'da yarışacak
  rezan yeşilbaş'ın 'sessiz' isimli filmi 65. cannes film festivali'nde kısa metraj kategorisinde yarışacak.

  - 65. cannes film festivali jürisi, bu yılki ''kısa metrajlı filmler'' kategorisinde yarışacak eserleri bugün kamuoyuna açıkladı.

  türk yönetmen rezan yeşilbaş'ın 'sessiz' isimli filmi de, bu kategoride yarışacak.

  jüri, kendisine gönderilen 4.500 film içinde, yarışma için sadece 10 kısa metrajlı filmi belirledi.

  jüri, festivalde altın palmiye için yarışacak ve yine yarışma dışı gösterilecek filmleri perşembe günü düzenleyeceği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak.

  festival genel müdürü thierry fremauş, bu yılki jürinin, programı belirlemek için bin 700 uzun metrajlı filmi izlediğini açıklamıştı.

  dünya sinemasının en önemli etkinliklerinden birisi olan festival 16-27 mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

  rezan yeşilbaş
  1977'de doğdu. 2008 yılında marmara üniversitesi sinema-tv bölümü'nden mezun oldu. öğrenciyken kısa filmler çekti. daha sonra cnn türk televizyonunda belgesel film yapımında çalıştı. kısa filmi "hüküm", onun "kadın üçlemesi"nin ilk filmiydi. hüküm yurtiçi ve yurtdışı bir çok festivalde gösterildi ve çeşitli ödüller kazandı.

  yeşilbaş, bazı sinema filmlerinde yapım sorumluluğu ve yönetmen yardımcılığı yaptı. üçlemenin ikinci filmi olan "sessiz/be deng"i ise 2011'de çekti. şu an üçlemenin üçüncü filminin senaryosunu da hazır bulunduruyor. rezan yeşilbaş, 2008 yılından beri yönetmen zeki demizkubuz'un asistanlığını yapmaktadır.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25341021/
 • "dil"sizliği "sessizlik" ile anlatmış sinemacı.

  "sessiz" adlı kısa filmi cannes film festivalinde, 4500 film içinde ilk 10 içine alınmış.

  ilk 10 içinde sadece rezan'ın filminin arkasında büyük yapımcı yok. başarının bir yönü de bu olsa gerek. tek başına bu bile festivalde büyük ödülü almış gibi olmaya yeter.

  film diyarbakır cezaevi'nde yaşanmış gerçek bir öyküden yola çıkılarak kurgulanmış. cezaevinde kürtçe konuşmanın yasaklandığı yıllarda konuş(a)mayan kadınlar üzerine.

  film üçleme olarak düşünülmüş. üçüncüsü yolda imiş.

  yolun açık olsun rezan yeşilbaş.

  link: http://www.akbanksanat.com/…_eleme_sonuclari/sessiz
 • cannes film festivali 2012'nde en iyi kısa film ödülünü sessiz adlı filmiyle almıştır.
 • an itibariyle 65.cisi düzenlenen cannes film festivalinde en iyi kısa film ödülünü almıştır.
 • cannes film festivali 2012´de kisa film kategorisinde 10 kisa film arasindan 14 dakikalik sessiz filmi ile altin palmiye´yi kazanen yönetmen.
 • cannes'da bê deng filmi ile, en iyi kısa film ödülünü alan kürt yönetmen.
 • gecenin ortasından daldığım için cannes gecesini izlemeye sevinçli haberi geç aldım, helal olsun diyorum, zaten bayağı bir de övülüyordu fısıltı gazetelerinde.
 • ne kadar kaliteli bir insan olduğunu, birçok kimsenin şu aralar kadınların bedenine ipotek koymaya çalıştığı ülke ortamında cannes'da "ödülü ülkemin sessiz ve yalnız bırakılmış bütün kadınlarına adıyorum." diyerek ödül aldığı gecede dosta düşmana kanıtlamıştır. ödül videosu şu adresten izlenebilir
 • fransanin cok onemli bir filim festivaline adini yazdirmis, ulkesinin adini duyurmus, ulkesinin yanlis ve sessiz birakilmis kadinlarini unutmamis sinemaci.
  ulkesinin kadinlarina surekli yapilan baskilarini dile getirerek gelecege yonelik umitler yaratmistir icimde, aferim diyorum, basarilari devam etsin, yanlizin, gucsuzun, zayifin sesi olsun.