şükela:  tümü | bugün
 • italya'nın kuzeybatısındaki liguria bölgesinde bulunan la spezia isimli şehirdeki cinque terre olarak adlandırılan deniz kenarında dağlara dizi dizi sıralanmış beş köyden biridir. riomaggiore güneyden kuzeye doğru çıkılırken karşılaşılan ilk köydür. tipik bir balıkçı köyüdür ve tarihi 13.yüzyıla kadar dayanır. çevrede bol miktarda bulunan asma bahçelerindeki üzümlerden üretilen şaraplarıyla ünlüdür. cinque terra bölgesindeki diğer diğer dört köye iki-üç dakika süren tren yolculuğuyla bağlıdır. zamanı bol olup da trene binmek istemeyenler deniz kenarındaki dağlar boyunca uzanan patikalardan yürüyüp hem manzarayı izleyebilir hem de diğer köylere ulaşabilir. italya seyahati denilince akla ilk olarak roma, floransa, venedik gibi şehirler gelse de şahsımca kesinlikle en az onlar kadar güzel ve kaçırılmaması gereken alternatif bir yerdir.
  http://www.cedcc.psu.edu/… cinque terre, italia.jpg
  http://upload.wikimedia.org/…_5terre3_tango7174.jpg

  (bkz: manarola)
  (bkz: corniglia)
  (bkz: vernezza)
  (bkz: monterosso al mare)
 • italyayı gezen interrailcilerin kesinlikle atlamaması gereken cinque terre bölgesinin en doğusunda kalan köy. diğer 4 köy içerisinde en beğendiğim yer burası oldu. taş evler, limon ağaçları, yüksek falezler. sırf bu köyü görmek için italyaya gidilebilir.
  komşu köylere trenle beş dakikalık mesafedeç kendine güvenen ve zamanı olanlar yüksek yamaçların üzerinde yapılmış patikalardan yürüyerek de köyleri gezebilirler.
 • cinque terre'deki köylerden en kodamanı, büyükada gibi düşün yani sevgili sözlük.

  sap değilsen, sevgilinle beraber burdan yürüye yürüye manarola'ya gitmek için (bkz: aşk yolu)
 • cinque terre bölgesinin şirin, rengarenk apartmanlarını görebileceğiniz ünlü sahil kasabası. cinque terre ve italya ile ilgili müthiş fotoğraflar ve harika bir gezi blog'u için http://www.gumuspusula.com/?p=716
 • denizi anormal taşlık bir yerdir, hatta taş değil bildiğin kafa kadar kayalara basılarak denizi giriyorsunuz, onun dışında renkli evleri ile klasik cinque terre.
 • ana caddesi via colombo üzerinde birçok bar ve restaurant mevcuttur.

  (bkz: cinque terre/@guatr cemo)
  (bkz: ligurya/@guatr cemo)
 • italya'da tatil diyince akla roma, floransa ve venedik turları gelir genelde. 3 gün roma 4 gün floransa falan filan feşmekan. lakin bir de böyle güzellikler var bu gevur memleketinde. cinque terre demişler adına. riomaggiore bu mahşerin beş atlısının içinde la spezia şehir merkezine en yakın olanı. şirin bir kasaba. öyle kuytu, kimsenin bilmediği yerler değil elbet ama venedik'te, pisa'da, floransa'da üstünüze hücum eden turist kalabalığı buralarda yok. deniz kıyısına inen yolda sağlı sollu, irili ufaklı bar ve restoranlar bulunuyor. yol üstünde ayrıca önünde takeaway yazan bir kaç mekan var, buradan pizza ve fried seafood adını verdikleri, karides, kalamar gibi deniz ürünlerinden müteşekkil kızartma külahını (külahta veriyorlar valla, ben uydurmadım terimi) alıp kıyıya inebiliyorsunuz. güneş batarken gittim bu kasabaya, resmen büyüledi beni görüntüsü ve manzarasıyla. zaten hep sevmişimdir kalamar tava falan, üstüne bir de kayalıkların üstünde oturup bu deniz böcüklerini yiyip batan güneşi seyretmek eşsizdi.

  velhasılıkelam gidin görün derim bu çinkue terreyi. memnun kalmazsanız gelin beni bulun.
 • cinque terre'nin güzel kasaba/köylerinden bir tanesi. o renkli güzel evleri arkana alıp, kayalıklarda denizi seyrederek bira içmek başka. gerisi turistik saçmalık.
 • sanırım cinque terre'nin bu köyünden hatırladığım tek şey herkesin aldığı külah şeklinde büyük bir şeye konan çeşitli atıştırmalıklardı.
  mutlaka alın ... deniz ürünleri vs de var. yolsa yemek eğlenceli ...
 • italya'da roma ya da floransa kadar popüler olmayan, cinque terre adı altında toplanmış beş köyden biri. bence beş köyden en güzel olanıdır riomaggiore. "riomaggiore" derken ioore diye uzatır halkı konuşurken, bayılırsınız.
  konaklama biraz pahalı, bu nedenle genoa ya da pisa'da geceyi geçirip, sabah bu köylere gelebilirsiniz.
  belki sahil kenarına kamp atabilirsiniz ancak carabineriler gecenin bir yarısı gelip sizi kaldırabilir, yersiz yurtsuz kalabilirsiniz, benden söylemesi.
hesabın var mı? giriş yap