• beni kimse yönetemez şeklinde karşi çiktiğim ibare.
  • derste her seye hazirlikli olmaniz gerekir. bir arkadasin arkadasinin arkasinin basina mi geliyor ne? neyse iste...

eleman, arkadasin yanina geliyor.
    - abi gunlerdir calisiyorum baksana suna..
    falan diye gayet heyecanli heyecanli. tam yedi sayfa, yuh!

neyse abi, hoca geliyor derse odevleri kontrol ediyor. bizim yedi sayfa hazirlayan heyecanli gence geliyor sira.
    - hmmm
    diyor. hoca boyle dediyse korkacaksin bi kere. akabinde, shift+delete! aaa sildi manyak, odevi.
    - hocam naptiniz!
    diyor anasi sikilmis ifadesi ile, artik sadece heyecanli olan arkadas.
    nasreddin hoca kivaminda hoca:
    - olm ders risk management. yedek almamis miydin mnskym.
    diyor. yuh hoca yuh!

projenizin yedegini falan alin, hocalari manyak oluyor.
  • en iyi benim amcaoğlu yapar, parmaklarınızı yersiniz.
  • asıl 2008 krizinden sonra önemi anlaşılan, şu an aval aval baktığım dersin konusu.

ve evet, sınavda kağıda "risk budur" yazıp çıkmak için yanıp tutuşsam da eğitim hayatımın geleceği için yapmamam lazım.
  • risk yönetiminde temel olarak riske karsi alinan belirli tutumlar vardir:
    1- riskten kacinma: kisi bir an icin bile riskle karsi karsiya kalmayi reddeder. risk iceren bir durum icinde yer almamayi tercih eder ki bu cok da pozitif etkileri olan bir tutum degildir. bireyin ve toplumun gelisimini engelleyen bir tutumdur.
    2- riske katlanma: kisi riski kendinde tutar ve sonuclarina katlanir. bu bilincli veya bilincsiz bir sekilde olabilir. ozellikle sonucundaki maddi zarar onemsiz nicelikteyse kisi bilincli olarak riske katlanmayi tercih eder. boylece riski aktarmanin (sigorta) doguracagi masraflardan da kurtulur.
    3- riski paylasma: ornek olarak anonim sirketler verilebilir. sirketin ekonomik faaliyetlerinden dogacak sonuclari ortak acisindan sinirlar ve baska kisilere yani sirket alicilarina dagitir. ama bu tutuma asil verilecek ve cogunlukla uygulanan ornek herkesin bildigi gibi sigorta satin almaktir. sigorta satin alan kisiler bir grup olarak degerlendirilirse, zarara ugrayan kisinin kaybi tum grup uyelerinin paylasimi ile odenmis olmaktadir.
    4- zararin kontrolu: bu yontemde iki farkli davranis gorulebilir. birincisi zararin onlenmesine yoneliktir, daha dogrusu zararin ortaya cikma olasiligini azaltmaktir. yani söyle ki, yangina dayanikli bir bina yapilmasi (yangin cikmak istese de bir sekilde cikamayacak, bina yanmayacak) veya hirsizlik riskine karsi guvenlik onlemlerinin arttirilmasi (silahli korumayi gorunce hirsiz soyle bi dusunecek orayi soymanin iyi fikir olmadigini) gibi.. ikincisi ise riskli durumu kabullenip "tamam bu benim basima gelecek bir gun, e madem gelecek bari zarari minimuma indireyim" diyerek zarardan dogacak kaybi azaltmaya yonelik bir tutumdur. bu da soyle orneklenebilir ki, yangin sondurucu sistemi kurarak, olasi bir yangin durumunda sonuclarin etkisi azaltilabilir..
    5- self insurance olarak bilinen kendi kendini sigortalama yontemi de bir diger tutumdur. bu aslinda 2. yöntem olan riske katlanmanin daha ciddi sekilde uygulanmasidir. niye tercih ediliyor peki bu yontem, sigorta primlerinden tasarruf etmek icin, sigorta hizmeti tatmin edici bulunmadigi icin. mesela buyuk firmalar bu yontemi uygulamak adina kendi sigorta sirketlerini kuruyorlar. ya da bankalarin kendilerine ozel emekli sandiklari da bir cesit kendi kendine sigortalama tutumudur.
  • # altın kural 1
    riskin içinde az zaman geçireceksin.

bir fırtınaya giriyorsun; adım adım planla her şeyi,
    takip eden her saniye ne yapacağını bilerek gir oraya ve neyi/hangi noktada yapamadığın an nasıl geri döneceğini hayal et*, bil.
    ne yapacağından en ufak şüphen varsa orada yerin yok, toz ol....
  • ozellikle stochastic calculus (bkz: ito's lemma) ve bilimum ileri matematik ve ekonometri altyapisini tasidigi icin isletme mezunlarinin gorece zorlanacagini dusundugum alan. yurtdisi master programlarinda genelde ekonomi, finans, matematik, ekonometri ve (bazi) muhendislik mezunlarinin kabul edildigini belirtmeliyim. ayrica gunumuzde cok cazip bir kariyer alani olmadigini soylemek de yanlis olmaz. sadece amerika'da ve sadece lehman brothers'in 26000 (yirmialtibin) kalifiye elemani issiz biraktigi bir ortamda tecrubesiz yeni mezunlarin is bulmasi sifira yakinsar.(kendimden biliyorum)
    konuya hakim olmak icin bilinmesi gereken bazi seyler:
    (bkz: basel 1) (bkz: basel 2)
    (bkz: derivatives) (bkz: option) (bkz: forward) (bkz: swap)
    (bkz: value at risk)
    (bkz: cox ross rubinstein) (bkz: crr)
    (bkz: black scholes merton)
    (bkz: monte carlo analizi)
    (bkz: capital asset pricing model)(bkz: capm)
    (bkz: credit matrix)(bkz: creditrisk)(bkz: credit monitor)
    (bkz: teknik analiz)
    (bkz: vasicek model)
    (bkz: jp morgan model)
    (bkz: matlab) (bkz: datastream) (bkz: eviews) (bkz: r project) (bkz: bloomberg)
    (bkz: daha gider bu)
  • örneklemek gerekirse

"ben bu adama küfredersem, adam beni döver. en iyisi küfretmeyeyim"
  • bazı kadınlar bunu iyi yapar. hep, bir tane de yedekte tutarlar.
  • inşallah bizi teyet geçecek kriz nedeniyle istek halinde ve belirli bi ücret karşılığında yapacağım iştir. nedir yani, atla deve değil ki. balistik falan bilmek gerekiyormuş. ders almak lazımmış. gördük biz okulda kriminoloji dersinde. balistikti, mermiydi, çapıydı, giriş çıkış noktası, parşomenleşme.

demem o ki, yaparım ben. yeter ki paranın ucu gözüksün.

edit: avkatlar da yapabilir görüldüğü üzere. fevkinden de alade... lal lal laaa.....
hesabın var mı? giriş yap