• bilgi almak için giriyorsun adam hiç hayatında kullanmadığı ürüne ya elektrikli gır gır deyip çıkmış.

bir başlıkta da tecrübeye dayalı bilgisi olmadan konuşmayan yazmayan insanlar görsem keşke şu sözlükte.

arkadaşlar bu aletleri kullanan gayet bilgisi olan birisi olarak size bu aletlerin olayını özetleyeyim.

bu aletlerin iyi para verip iyisini alırsanız elektrikli gırgır filan deyip geçemezsiniz. birkaç tipi var bunların,
    mesela navigasyon özelliği olmayan rastgele sağa sola çarparak dolanan modeli var, çok başarılı sayılmazlar ama yine de elektrikli gırgır diyerek küçümseyemeyeceğiniz kadar iyi iş çıkarıyorlar. bunların vakum gücü az olan var çok olan var halıyı döverek tozu sökeni var sökmeyeni var hepsi kalite kalite, aynı araba gibi düşünün, tofaş var bmw var...

diğer navigasyon özelliği olanların kamerayla yön bulanı var bir nebze daha iyi yine kalite kalite, ama karanlıkta iş yapamıyorlar.

bir de üst model lidar yani lazer sensörü ile bildiğin telefon uygulamasında canlı canlı haritasını çıkarıp o haritaya göre çok verimli bir algoritma ile evi gezenleri var. görmemişsiniz konuşuyorsunuz. sen oturup evi ölçsen çizsen öyle başarılı harita çizemezsin.

oda oda evi bölüyor, isim veriyor, şu odaya gir diyorsun gidiyor temizleyip şarj istasyonuna geri dönüyor , her gün veya haftanın şu günleri şu saatte şurayı süpür şurayı paspasla, şu odaya girme diyorsun kendisi otomatik o gün o saatte gidiyor hallediyor. evde değilken intenetren bağlanıp şu odayı veya tüm evi temizle, oturma odasında turbo hızda vakumla, mutfağı maks. güçte vakumla seçiyorsun hallediyor ve eve geliyorsun ev tertemiz.

iddia ediyorum insanların %90 ı evi bu alet kadar iyi süpürmüyordur. siz buradaki ergenlere bakmayın hayatlarında ev mi süpürmüşlerdir ki elektrik süpürgesiyle ev temizlemenin ne boktan ne kadar çok vakit alan birşey olduğunu bilsinler.

hele ki evlisin çocuğun var eşin de çalışıyor ise her ev süpürme işi bir işkenceye dönüşüyor.

ha şunu söyliyim çok çok titiz işsiz güçsüz temizlik hastası akşama kadar günlerde gezerek hayat geçiren insanlar temizliğini beğenmez ay şekerim burada bi tane susam tanesini almamış der mi? der. çok titiz bir adamsan belki ayda 1 kere alır elektrik süpürgesi ile halı altlarına robotun girmediği ince kıyım yerlere girersin o kadar.

roborock s5 max var şuanda bende, daha ilk aldığımda dedim ki ya bu aleti alarak ben elektrik süpürgesi almadım hayatımın en kıymetli şeyi olan "zamanımı" satın aldım.

inanın ömür evi elektrik süpürgesi ile süpürmeye vakit ayırmak için çok kısa. almadan önce abartmıyorum 2 ay araştırdım fiyat indirimi bekledim. istisnasız her yerde insanların bu robotları abartmasını okuyup okuyup, ulan bunlar titan saadet zincirine üye toplar gibi neden övüyorlar bu kadar diye yine de içten içe abartıyorlar lan diyordum.

aleti aldım ilk temizliğini yaptırdım, evin haritasını çıkarıp evde dolanışını seyredip, temizlik bitince toz kutusunu açtığımda hiç küfür etmeyen ben "vay mnkym bu nasıl güzel bir alet lan" dedim.

kablolu elektrik süpürgesi evde dolaplara bir yerde toz içinde ölmeyi bekliyor.

ekleme: ne desem boş sadece bir günde topladıklarını görün, evde tek bir çocuk var.
    toz haznesi

ekleme 2 : çok mesaj geliyor nasıl bu zamana kadar merak edip hiç duymadınız bu aletleri aklım almıyor, uygulamasında evimin üst katının haritasını nasıl çıkarmış nasıl temizlemiş onu görmek isteyenler için:
    görsel
  • ülkemiz özelinde, vergiden ibarettir.

robot süpürgeler öyle duvara çarpan oyuncaklar gibi çalışmazlar; bazısı yakınlık sensörü, bazısı radar, bazısı lidar, bazısı yapay zeka kamerası bile kullanır. bütün evi süpürür, sonra gider kendini şarja takarlar. o yüzdendir ki dünya çapında büyük rağbet görmektedirler.
    iki yıl önce 1700 liraya aldığım süpürgenin yeni vergilerle 7000 liraya satılıyor olması, diğer ülkelerde kolayca alınan bir ev aleti olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • (bkz: türkiye vergi sistemi)

ben şahsen alacağım ancak alırken devletime de bir adet süpürge almak istemediğim için, yurt dışına çıktığımda ilk fırsat olarak alacağım.
  • nasıl tutmuyor olum.

maddi durumu yeten herkeste var.

her gün çalışıyor, son yılların en iyi icadı, net.
  • 5-6 ay önce 1800 tl civarı olan xiaomi'ler şu an en az 5500 tl civarı. bu yüzden tutmadı. yani devlet bizi tuttuğu için biz başka şey tutamıyoruz.
  • dyson v8 absolute animal pro ile supurulmus odayi supurdukten sonra bu arkadasi çalıştırıyorun ve toz haznesinden çıkan pisliğe vay anasını sayın seyirciler diyorsun.

kullanmadan ne halt olduğunu anlamaniz imkansız.
  • genelleme yapılırken kendi eviniz ve akrabalarınız değil daha büyük kitleler baz alınmalıdır.
  • tutmuş bir ürün. insanların evine girmeye başlayalı çok oldu. hatta yaygınlaşıyor bile. ne demek tutmama sebepleri.
  • dolar fiyatı ve vergi yüzünden tutmamaktadır.. elin adamının 200-300 dolar verdiği cihaza sen 3000-5000 verirsen elin titrer, yüreğin pırpır eder. evde gırgır var nasılsa vs. diyerek bastırırsın hevesini kursağına...
  • tutmama mı? çalışan kadınların 1 numaralı favori eşyası budur. aksini iddia eden asteroiddir.
hesabın var mı? giriş yap