• agziyla kus tutmus muzisyen.
  • national geographic kanalinda geceleyin cikan reklamlarinin vazgecilmez reklam unsuru. hep "alplerden ezgiler", "ah bir almanyada olsam sevgilimle", "isvicrenin tepeleri duman duman hey" tadinda parcalar seslendirir.

guzel alman aksanina sahip olmasi da gozden kacmadi. soyadi pek alman degil halbuki.

yanlis yazilisi icin (bkz: roger whitaker).
  • esasında müzisyen ama bir ıslık çalar ki akıllara zarar. ağzından çıkan ıslık kullandığı enstrümandan çıkan seslere göre daha güzel gibi.
  • dünya çapında 55 milyondan fazla plak satan müzisyen.
  • tipi daha çok bir atom fizikçisine benzese de aslında bir müzisyendir, ıslığıyla meşhur olan.
  • 22 mart 1936 nairobi de doğan roger whittaker'ın ailesi aslen ingiltereli'dir.çocukluğunda batı afrika müziğinden etkilenmiştir.
    müzik korosunun hevesli öğrencilerinden biri olan roger aslında doktor yada öğretmen olmak istiyordu.ama kendisini kenya alayı adlı
    askeri birlik de buldu.kenya alayı,sömürge kenya ve uganda'daki beyaz yerleşimcilerden gelen bir ingiliz askeri birliğiydi.1956 da terhis oldu ve
    hayatına doktor olarak devam etmeye karar verdi ve güney afrika daki cape town üniversitesine kayıt oldu ancak 18 ay sonra bıraktı.
    kamu hizmeti öğretim departmanında bir süre akademik kariyerine devam etmek istesede gerekli yeterliliği olmadığından dolayı oradan da
    ayrılmak zorunda kaldı.öğrenimine devam etmek isteyen roger galler'deki bangor üniversitesine kayıt oldu ve 1959 da britanya ya döndü..
    3 yıl boyunca zooloji,biokimya ve deniz biyolojisi alanlarında eğitim aldı.doğu afrika'daki ilk öğretim günlerinde roger, yerel kulüplerde şarkı söylemeye devam etmişti ve şimdiye dek kendi şarkılarını yazmaya başlamıştı. bangor'da , rag show'da şarkı söylemek ve bazı şarkılar bestelemek için yaklaşan rag haftası'na katıldı. burada kendi yazdığı şarkıları seslendirme şansı buldu.bir demo kayıt edip büyük plak şirketlerine gönderdi.ve ilk single'ı olan "the charge of the light brigade." i kayıt etti.ikinci şarkısı "steel men" çıktığında roger sınavlarına hazırlanırken , radyolarda çalınmaya başlamışdı.roger finalleri başarıyla vermişdi ve aynı zamanda 2. single'ı olan steel man ingiliz müzik listelerine girmeyi başarmışdı.roger iki kariyer arasında seçim yapmak zorunda kalmışdı.ancak öğretmeninin "10 yıl içinde müzik işinde tutunamaz isen üniversiteye geri dönersin" demesi üzerine müzik işine yoğunlaştı.1964 baharında, roger gelecekteki karısı natalie ile tanıştı ve sadece üç aylık bir flört'ün ardından evlendiler. 1967'de roger yavaş yavaş ismini yapmaya başladı.radyoda ve televizyonda ara sıra görünüyordu. belçika knokke'deki yıllık müzik festivali için bir ingiliz ekibine katılması istendi. "ıf ı were a rich man", ve kendi kompozisyonu" meksikalı whistler "şarkısını söyleyerek, yarışmayı kazanması için ingiltere'ye yardım etti."meksikalı whistler" kısa sürede, üç farklı avrupa ülkesinde bir numaraya ulaşırken, "ıf ı were a rich man" iki numaraya ulaştı.bununla birlikte, ingiltere'de, kayıtları geniş çapta çalınmasına rağmen, ulusal ölçekte neredeyse hiç bilinmiyordu. 1969 sonbaharında, ingiliz plak şirketi ile yeni bir single çıkardı." durnham town ". roger şarkının başarılı olacağına inanmamışdı ve televizyon programlarına katılmak için finlandiya ya gitti. kasım ayında döndüğü zaman, "durham town" hızla ingiliz listelerine tırmanıyordu.whittaker'ın amerika'daki en sevilen şarkılarından biri "the last farewell" adlı parçayı 1971 yılında yazdı. beş yıl sonra, atlanta, georgia'dan bir çağrı alan whittaker bir program direktörünün karısından, şarkının orada wsb radyosunda çalınması teklifini aldı.
    "the last farewell" wsb'nin çalma listesinde en çok aranan şarkı oldu ve haftalar içinde, 11 farklı ülkede liste başı, tüm dünyada büyük bir hit oldu. abd'de, "the last farewell", sonunda dünya çapında 11.000.000 kopya sattı. şarkı, whittaker için amerika'da başarının önündeki engelleri yıktı ve müziğinin keşfedilmesi için çok büyük, yeni bir ülke açtı.

1980'deki ilk amerikan turuyla birlikte roger, new york'taki unesco aracılığıyla "çocuklara yardım eden çocuklar" adıyla büyük bir uluslararası şarkı yazma yarışması başlattı. dünyanın her yerinden çocuklardan, barış ve anlayışı teşvik etme konusunda şarkı sözleri ve şiirler göndermeleri istendi. yarışmaya 57 ülkeden bir milyondan fazla katılım sağlandı. kazanan, 13 yaşındaki odina batnag, manila'dan new york'a uçtu ve roger'ın radio city music hall konserine katıldı. şarkı, unesco'nun engelli çocuklar için eğitim programına bağışlanan satışlardan elde edilen gelirler ile dünya çapında yayınlandı. o yıl roger, amerika'nın prestijli b'nai b'rith humanitarian ödülü'nü kazandı.1986'da whittaker ve des o'connor "the skye boat song " şarkısı ile ingiltere'nin ilk 10 single listesinde yeniden ortaya çıktı. ayrıca 1986'da eşiyle birlikte yazdığı otobiyografisi so far, so good'u yayınladı. ve 1989'da roger, ingiliz şarkı sözü yazarları, besteciler ve yazarlar akademisi'ndeki meslektaşlarından prestijli altın onur ödülü'nü aldı.

90'larda da roger şarkı yapmaya devam etti. 1993 yılında roger, kendine ait bir albüm olan "celebration" u kaydetti.müzik sektöründeki 30. yılına özel bir dünya turu başlattı. sacramento california'daki konseri, abd genelinde kamu televizyonlarında gösterildi.

1997 yılında roger, "mükemmel bir gün, hit'lerim ve daha fazlası " albümünü yayınladı. bu albümün başlığında roger, kızı jessica ile, duygusal bir düet şarkı yaptı. 1997'de bir avrupa ve iki kuzey amerika turunda yaklaşık 100 konser verdi.

edit:imla
  • günün birinde "gelmiş geçmiş en iyi 10 vokal" gibi bir liste yapılsa kesinlikle içinde bulunması gereken, the last farewell'i söylerken açık denizlere doğru yelken aldıran sanatçı. sesi o derece güzeldir. ayrıca sesi dışında bir özelliği de şarkılarında sık sık kullandığı ıslığının da son derece güzel olmasıdır, öyle ki, sadece ıslıktan ibaret şarkıları vardır.
  • yeni almanca öğrenenlere müzikle eğitim vermek amacıyla piyasaya çıkmıştır. promosyon görüntülerinde zu hause derken yanındaki betonarme yapıya adeta benim evim dercesine vurması öğreticiliğiyle hafızalara kazınmış bir görüntüdür*.
hesabın var mı? giriş yap