• martin scorsese’nin netflix için çektiği bob dylan belgeseli. film dylan’ın 1975-76 yıllarını kapsayan “rolling thunder revue” turnesine odaklanıyor. 12 haziran’da netflixte izleyeceğiz.
  • benim özellikle açıp dinlediğim ilk yabancı sanatçıdır, bob dylan. bu belgeselin haberini aldığım an hayatıma pozitif bir dalga yayılmıştı, üstelik yönetmen de martin scorsese..

bugün izledim.
    izleyin arkadaşlar, huzur dolu olmuş. kendinizi o dönemlere atıyorsunuz bu sırada dylan'ın sözleri kalbinizde dönüyor.
    duygu akışı gerçekten çok başarılı ayrıca küçük sürprizler beklemediğiniz kişiler belgeselde mevcut, bazı büyük insanların hayatlarının kesişmiş olması ilham verici..
  • malum ortamlara düşmüş belgeseldir.
  • --- spoiler ---

iki şey öğrendiğimiz güzel martin scorsese belgeseli. bob dylan 17 yaşındaki sharon stone'u ayak işlerine bakması için turne kadrosuna katmış. ayrıca bir ara just like a woman şarkısını senin için yazdım diyerek bir güzel işletmiş. bir de jimmy carter bob dylan'ın hangi gün hangi şehirde konser verdiğini bilecek kadar sıkı bir takipçisiymiş.

--- spoiler ---
  • bob dylan'ın ne kadar etkili şarkı sözleri yazdığını bir kez daha gözler önüne seren ve fazlasıyla canlı konser kaydı içeren bir martin scorsese belgeseli.
  • eğer amacı bu turnede neler olduğunu baştan sona tanıklarıyla filan anlatmaksa (ki zannetmiyorum) başarısız bir belgesel olmuştur. ancak dönemin ruhunu, o dönem dylanın turne yapmaya geri dönüşünü, o dönüşün hem seyircide hem dylanda yarattığı etkiyi, 68 kuşağının nasıl olgunlaştığını ve değiştiğini göstermek istiyorsa, the rolling thunder revue’ün o dönem yarattığı duygu yoğunluğunu ve samimiyeti 2,5 saatliğine seyirciye aktarmak istiyorsa çok başarılı bir belgeseldir. özellikle baez ve dylan arasında turne görüntülerinden kalma kısa bir sohbet vardır ki televizyon ekranından yansıtılmış en gerçek şey olabilir.
  • hakkında neden bu kadar az entry girildiğini anlayamadığım müthiş ötesi belgesel. neyse güzel şeylerin az kişi tarafından bilinmesi daha iyidir zaten. belgesele dönecek olursak; 70ler havasını dolu dolu yaşayacağınız, o zamanki kostümler kıyafetler ortamlar... beni çok içine aldı bu film. 2saat ne ara geçti anlamadım. ikinci kez izleyeceğim mutlaka. çok sevdiğim (bkz: joan baez) ve (bkz: joni mitchell) ve daha birçok isim de bu 2 saatte bize eşlik ediyordu. kısacası şu an olduğum dönemden biraz daha soğumama sebep olmuş, keşke o zamanlarda ben de olsaydım dedirtmistir.
  • izlemesi eğlenceli pseudo-documentary,yani hem kurgu hem de kurgu olmayan olaylar var, karakterlerin de çoğu gerçek değil ama zevkli. çok iyi taşak geçmişler
  • martin scorsese'nin yönetmenliğini yaptığı,1975 tarihinde başlayan turnenin hem sahne önünü hem de sahne arkasını anlatan yapım.
    bob dylan ve arkadaşlarının canlı sahne performanslarını izlemek,kendi aralarındaki sohbetleri,bazı şarkıların doğuş öykülerini ve şarkı sözlerini öğrenmek,zamanın politik havasını solumak büyük keyif veriyor.
    bob dylan'ın günümüzde hala kalıcı olmasının nedenini,belgeselde ozanlığı ,düşünce yapısı ve şarkıcılığını görerek anlayabiliyorsunuz.
    allen ginsberg,patti smith,joan baez,joni mithcell,sam shepard,scarlet rivera,roger mcguin,jack elliott gibi müzik ve yayın dünyasından insanları da tanımak görmek yapımı daha merak edilir kılıyor.
hesabın var mı? giriş yap