• corona test kitlerini ürettiği iddia edilen şirkettir. son 52 haftanın en çok kazandıran hisse senetlerine sahiptir ayrıca.
  • bazı manipülasyon çocuklarını inandırmayan şirket. vay efendim biz mi abd ye kit satmışız diyen ezikleri kanırta kanırta ağlatan firmadır.
  • selçuk ecza deposu ve eczacıbaşı'ndan sonra bist'in yeni gözdesi.

bu ilaç furyası borsada patlayınca ilgili firmaları şöyle bir filtrelemiş, kendilerine "bu osuruk bundan bişey olmaz" deme gafletinde bulunmuştum. meğer arkadaşlar iyi çalışıyormuş o laboratuvarda helal olsun.

arkadaşın 25lirası 40lira oldu, yarın da patlamasını sürdürecek gibi görünüyor. yatırım tavsiyesidir, zira bugün direk açılışta yüzde 10u vurmuş hisse misse aldırmamıştır, yarın da vermeyebilir.

edit: bugün de tavanla kapattı şükür, biz de sebeplendik.
  • namı ekşiye kadar düşen firma,
    daha baştan yazayım: ytd.
    anlamını bilmeyenler için yazdıklarım, yatırım tavsiyesi değildir.
    hisselerin forumlarına yazılanları okursanız göreceksiniz, ki, yazanlar iki gruptadır: bekçi köpekleri ve çakallar.
    sahiplerinden biri (!) olarak hissenin geçmişinden biraz bahsedeyim.

2014 modeldir:
    02 haziran 2014 kapanış 2,93 en düşük 2,90 en yüksek 3,04 hacim 6.129.350,00

hisse senedi bölünmesi: (beleş denilen türden)
    bölünme oranı: 4:1 08.06.2017
    08 haziran 2017 kapanış 2,80 en düşük 2,80 en yüksek 3,08 hacim 5.443.120,20
    buradan anlıyoruz ki, hisse 13 lira civarındaymış.

ikinci hisse senedi bölünmesi: (bedel ödettirilenden 1,20 den kaktılar)
    bölünme oranı: 1072:1 15.08.2017
    15 ağustos 2019 kapanış 1,18 en düşük 1,16 en yüksek 1,26 hacim 2.952.641,55

ilk bölünmeden sonra hisse aldım. beklentim, uçacak kaçacaktı. sebebi, "bu hisse işi böyle olmuyor arkadaş daha hızlı zengin edecek bir kaç hisse bulmalıyım" düşüncesiydi. böyle düşünmeye iten şeyde, elimdeki kağıtların yükseliş trendi yavaştı. yükseliş trendi hızlı olanlar ise ne yazıkki "kumar hisse" diye anılıyor. bu tiptekilerde, hırsınızın nesnesi olan hisselerdi. zengin olmadığımı anlamışsınızdır. nasıl anlayacağız, diyen - ben gibi andaval arkadaşlar - için söylüyorum; amarika'da yaydırıp yatmak varken burada yazıyorum.

ben hırslı biriyim, bunun gibi bir tane daha aldım. kısaca anlatayım. onun adını vermicem, ama bir otobüs firması var, sahibi kaçak azeride, bilen anladı. ondan paçayı karederek zor yırttım. benden sonra uçup gitti. sattığımın iki katından fazlaya.
    ne yalan söyleyim, bunda durum hep farklıydı. sağlık alanında faaliyet gösteriyor olması, bir albeni yaratıyordu. hele ki, bölündükten sonra tekrar yukarı hareketlenmesi, bende bir heyecan yaratmıştı. bir lira kar beklerken, acaba tekrar bölünmeden önceki fiyata gelir de bizim parayı dörde katlar mı, diye düşünmek çok hoştu.
    17 ekim 2017 kapanış 3,88 en düşük 3,83 en yüksek 4,00 hacim 4.135.344,23
    18 ekim 2017 kapanış 3,44 en düşük 3,11 en yüksek 3,91 hacim 45.384.332,68
    19 ekim 2017 kapanış 3,31 en düşük 3,31 en yüksek 3,49 hacim 9.342.795,87
    umarım veri okuyabiliyorsunuzdur. daha çoğu için (bkz: https://finans.mynet.com/…uvarlari/tarihselveriler/)

kafamdaki hoşluk daha geçmeden hissede eksiye düşmüştüm.
    "bekleriz" dedik,
    o gün bugündür." dedik,
    "birgün bizim günümüz olur." dedik filan gibi lafları duymuşsunuzdur, forum sayfalarından ve daha nicelerinden. olan tamda buydu, ama hep birilerine "o gün geliyordu" ky'ye gelmiyordu, ona resmen kayıyorlardı. manipüle edeni çok bu hissenin, zor oldu ama anladım. yatırım yapacaksanız grafikteki uzun dönemli dalgalanmalara dikkat edin, oturun bilanço bakın, forum sitelerinde yazılanlara bakın, alıp almamaya ondan sonra karar verin.

her şeye baktınız, almaya karar verdiniz. demek ki, kar gördünüz. bugün (20.03.2020 - almak isteyip alamayanlarda dört milyonu geçmiş), bu hafta ve son iki hafta almaya karar verenler gibi. hacimler, hiç bu kadar yüksek olmamış hisse tarihinde.
    20 mart 2020 kapanış 4,38 en düşük 4,01 en yüksek 4,38 hacim 100.786.637,53
    16 mart 2020 kapanış 3,00 en düşük 2,74 en yüksek 3,00 hacim 103.056.584,85
    13 mart 2020 kapanış 2,73 en düşük 2,49 en yüksek 3,03 hacim 90.857.574,68
    12 mart 2020 kapanış 2,76 en düşük 2,40 en yüksek 2,76 hacim 80.376.061,67

nasıl yorumlanabilir?
    günlükçü çok,
    güven veriyor,
    pandemi ilan edilmiş daha ne olsun,
    sektörün .... diye gider arkadaş yorumlar.
    sonuçta hisse ve manipülatörler için bile yüksek bir hacim var. bu da, destek ve dirençler için olumludur.

peki, hisse ne yapar?
    forumlardan kit başına hesap yapanı gördü bu gözler;
    zıplamış yada çökmüş hisseleri örnek verenleri gördü;
    geçmişi yad eder gibi borsaya giriş fiyatını tekrar göreceğini iddia edenleri gördü.
    hacimlerin yüksek olması bu hissenin kan emicilerini iştahlandırmıştır, ki, bugünkü hareket onların yönledirme çabasıdır. onları tırsıttırmıştır, ky'yi iştahlandırmıştır, ya da tersi. talebi çok olduğundan sattıklarımı yerine koyamam; ya da sevindirmiştir, gittiği yere kadar gitsin hisse bölünmesine gideriz, vs gibi, bilemem. ekim 2017'de oluşan direnci, destek dedikleri seviyeye getirmiş bir hacimdir bugünkü, onu bilirim. bugünlerde borsada destek direnç tanımayan durumları yaşadığımızı da hatırlatırım.

sadede gel, bugünkü fiyattan nereye gider? derseniz.
    bugünün haberleri ulusal kanallarda varsa daha çok insan görür, daha fazla göz daha fazla hırstır, hırsta talipli demektir.
    uzman değilim. grafik çizmekten de anlamam. yatırım tavsiyesi verecek akılda yok bende. biliyorum ki, hissein fiyatını hisseyi yönlendrecek (yüzbinlerle, milyonlarla alış/satış yapan) tipler belirler, onlar da bugün deneme yaptılar, tutmadı. talep tavana kitledi. 11 martan beridir de tavanda. şirket sahipleri 2.76'dan da satış yapmışlardı. orda da durmadı.
    talep ne kadar sürer? olumsuz haber gelmedikçe sürer.
    sonunda durgunluk mu, düşüş mü yaşanır?
    bekleyip göreceğiz.

edit: 26.03.2020 tarihine kadar tavan bozmayan rtalb gelen ceza ile bu seriyi bozacak mı, yoksa bir borsa rekoru denemesine devam edecek mi? var mı acaba tavan tavan gitme rekorları!

edit: spk'nın önce glryh hissesine verdiği yasak sonrasında rtalb'e de internet yasağına kadar veridği cezalar hissenin büyüsünü bozmuş - satışların kim tarafından yapıldığını bulursanız, büyüyü bozanın kim olduğunu anlarsınız - tavan serisini bozmuş, "acaba, şimdi de seri olarak tabanlar mı başlamıştır?" sorusunu sordurur. dünkü, satışlar paylaşılmış şu siteden. bakalım hissenin sahipları fiyatı nereye getirecek? glryh hisselerinin de alış satış grafiklerini takip etmenizde yarar var.
    27 mart 2020 kapanış 5,76 en düşük 5,76 en yüksek 6,00 hacim 6.546.327,16
    26 mart 2020 kapanış 6,39 en düşük 6,39 en yüksek 6,39 hacim 1.544.169,06

hisse alım satımı değil, hisselerin el değiştirişinin takip edilmesi -şiddetle- tavsiye edilir. borsanın nasıl bir yer odluğunu anlamak için...

edit: 20.03 tarihinde gelen spk tedbirleri cuma ve pazartesi düşüşleri yaratmış ama taban serisi, 31.03.2020 salı gününe kadar ancak sürmüştür. öğlene doğru, yarım saat içinde,üçbuçuk milyana varan alımlarla dipten tavana, toplam yüzde yirmi getiri sunmuştur. spek diye tabir edilen tahta düzenleyicisi var mıdır, spk bu tahta da birine, kişiye özel tedbir kararı vererek bunu gerçeklemiştir.

31 mart 2020 kapanış 5,70 en düşük 4,68 en yüksek 5,70 hacim 22.266.453,91
    30 mart 2020 kapanış 5,19 en düşük 5,19 en yüksek 5,19 hacim 318.354,60
    27 mart 2020 kapanış 5,76 en düşük 5,76 en yüksek 6,00 hacim 6.546.327,16

bist 100 keskin düşüşten sonra toparlanma emarelerini gösterdiği şu iki haftalık süreç nasıl okunmalı? eğer, herhangi bir hisseden bahsediyor olsaydık, birileri bu duruma "ölü kedi sıçrayışı" diyebilirdi; ancak, fed'in para miktarında genişlemeye gitmesi ve borsaya dair başkan turp'un açıklamaları bu söylevi engelliyor gibi, ancak şimdiden bilinemez, belki de geciktiriyor. bakalım, [(bkz: milli dayanisma kampanyasi) bağış kampanya]larının başlatıldığı şu günlerde bu borsa tabiri hisse ve bist için geçerli olacak mı? göreceğiz.
    yatırım değil, izleme tavsiye edilir.

edit: spk başvurusu 21.04.2020 tarihinde olan yönetim kurulu kararı:
    --- spoiler ---

şirketimiz kayıtlı sermaye tavanının 50.000.000 tl den 250.000.000 tl ye arttırılmasına, ana sözleşmemizin 6.nci maddesinin tadiline, mevcudun oy birliği ile karar verilmiştir.
    --- spoiler ---

bu karar verildiğinde hissenin fiyatı:
    --- spoiler ---

tarih son fiyat en düşük en yüksek hacim
    22 nisan 2020 13,91 13,91 13,91 6.873.737,78
    --- spoiler ---

tüm bunlara birde yine 22.04.2020 tarihinde hissenin fiyatı 13,91; defter değeri 2.11 tl; pd/dd oranı 6,58.

yine bazılarının aklına, "hissenin fiyatı ne olur?" sorusu geliyordur. sayısal verilere dayanarak hesabını kendiniz yapabilirsiniz, yatırım tavsiyesi beklemeyiniz. hesabınızı yaparken lütfen kapa bildirilen kayıtlı sermaye arttırımının nasıl yapılacağına dair öngörünüzü de ekleyiniz. bol kazançlar...
  • sırf eğlence olsun diye mart ayında 100 lot almıştım. elde ettiğim kazançtan ziyade, verdiği kazanma ve üstünlük duygusunu birşeye değişmem.
  • 4.38 malıyet 1500 lot almıstım ben aldıktan 3 gün sonra internet emir yasagı geldi iyiki de gelmiş telefonla arayıp satmakla ugrasmamak için bekledim hala beklıyorum bakalım nereye kadar gidicek
  • grafiği gittikçe gökyüzü merdivenine benzeyen bir sağlık şirketi. sonunu elimde çiğdemle bekliyorum.
  • 3 liradan 9 adet hissesini almışım unutmuşum köşede duruyor :))
  • kim de patlayacak herkes de merak konusu o merdivene ben binsem kesin yikilir .
  • 08 nisan 2020 tarihli kap açıklamasında,mayıs ayına kadar 18 farklı ülkeye 2 milyon corona test kiti tesliminin gerçekleştirileceği belirtilmiş, 30 nisan tarihli kap açıklamasında da pcr testi satışı ile ilgili dünyanın en büyük distribütör firmalarından birisi ile 500 bin adet kesin, 1.500.000 adeti de opsiyonlu olmak üzere anlaşma sağlandığı bildirildi. ayrıca bu süreçte kendilerine her konuda yardımcı olan ticaret bakanlığına ve sağlık bakanlığına da teşekkürlerini iletti.
    bence son kap'ta belirtilen anlaşma yakın gelecekte yabancı bir ortaklık açısından çok çok önemli. zira corona virüsünün 2. dalgasından bahsedildiği şu günlerde bu durum kaçınılmaz.
    son günlerde şirketin patronu olan murat güler tarafından yapılan hisse satışları bazı yatırımcılar için ürkütücü olarak yorumlansa da, bazı yatırımcılar için de zaten çok ucuz fiyata temin edilmiş olan hisse satışlarının şirketin artan personel gideri (24 saat vardiyalı çalışma sistemine geçildi) hammadde temini ve küçük yatırımcıyı spek işlemlere karşı korumak olarak yorumlanmakta.
    küçük yatırımcılar ise her ne olursa olsun kağıtlarını satmayacaklarını beyan ederek (neticede adı üzerinde ky ne kadar güvenilir orası ayrı) murat güler'e olan güvenlerini dile getirmekteler ve şu an için karşılıklı güven hususunda sorun yok gibi.
    borsada işlem gören rtalb gibi her günü tavan yaparak kapatan şirketleri incelediğimizde ekiz kimyanın son 2 ayın en çok yükselen kağıdı olduğu görünüyor. peki bu ekiz kimya ne üretiyor da böylesi bi yükselişe geçmiş, yağ üretiyor arkadaşlar bildiğiniz yemeklik, kızartmalık sıvı yağ. borsa da işlem gören diğer tüm gıda ve market sektörlerinin yükselişi için de normal olarak karşılansa da son haftalar da diğerlerinden ayrışarak yoluna dolu dizgin anlamsız bir şekilde devam etmekte.
    rtalb ise, gerek corona sürecinde üretim yelpazesi içerisinde yer alan ürünleri ve gerekse yapmış olduğu dış bağlantılar ile borsanın diğer en çok yükseleni.
    elbette bu yükselişin bir inişi olacak, ancak eldeki verilere bakıldığında yakın bir gelecekte böyle bir şeyi pek mümkün görmüyorum. çünkü mayıs ayı içerisinde kar dağıtımı konusunda yönetim kurulu toplantısı sonucu ile pcr testi anlaşmalarına ilişkin kap haberlerinin devamını bekliyorum.
    her ne kadar bazı arkadaşlar kağıdın destek seviyesi yapmadan çıkışa geçtiğini belirtseler de, 6.50 seviyesinden 4 gün üst üste taban yaptıktan sonra tekrar yükselişe geçtiğini, 10 ve 23'lü seviyelerde iken de yediği satış sonrası borsa devre kesici işlemi tarafından işlemlerin durdurulmasına rağmen günü +10 ile kapattığını da belirtmek isterim.
    gelelim işin teknik kısmına;
    bundan 3-5 ay öncesine kadar kendi halinde kısıtlı bütçesi ile üretim yapan dolayısıyla dev bütçelere ve bilançolar sahip olmayan bir şirketin, krizi fırsata çevirerek ihracat patlaması yaşaması ve borsa da işlem gören kağıdının böylesine yükselişini hangi teknik analizle açıklanacağına da bu işin uzmanları karar verir ben değil.
    kesinlikle firmanın ortağı falan değilim yalnızca atıl vaziyette duran bi kaç kuruş paramı yatırdığım şirket hakkında görüşümü belirttim.
    haa kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
hesabın var mı? giriş yap