şükela:  tümü | bugün
 • müzikte, tempoyu kafanıza göre çekebilirsiniz, çok ritmik olmaya gerek yok anlamına gelen terim. (it.)
 • metronomu belli olmayan, yaya yaya, boşlukta akarcasına, böyle bulutların üzerinde gibi falan bir şey.
 • bir müzik cümlesinde ya da ölçüsünde temponun serbest bir anlayışla hızlandırıp yavaslatilmasi.
 • rubare fiilinden gelir. tamamen serbest ve kafaya gore bir tempo/ritimle calmak demek degildir, onun adi ad libitum'dur. rubato ise esneterek calmak demektir en basit anlatimiyla, arka arkaya yazilmis notalari bir ritmik dalgalanim icinde, sureleriyle hafifce oynayarak calmak, yani kelime anlamindan anlasildigi gibi baska notalarin zamanlarindan calarak calmaktir.

  bir romantik donem guzelligidir. klasik donemde rubato cok nadir ve istisnai durumlarda kabul edilebilir, romantizmin ise neredeyse olmazsa olmazidir.

  en rubato manyagi besteci icin (bkz: frederic chopin)
 • "boğaziçi üniversitesi müzik kulübü(bümk) tarafından 10 yılı aşkın bir süredir klasik müziğe gönül veren genç müzisyenlerin kendilerini göstermeleri amacıyla düzenlenen klasik müzik akşamları 2010 yılından itibaren yoluna “rubato” ismiyle devam ediyor.

  tarihi dokusuyla yıllar boyunca müzisyenlere ilham kaynağı olan boğaziçi üniversitesi albert long hall’da gerçekleşen konserlerde geleceğin başarılı müzisyenleri tüm klasik müzik efsanelerine şükranlarını sunmaya devam ediyorlar.

  hayatı bir noktada klasik müzikle kesişmiş herkesi 28 aralık salı akşamı albert long hall’a bekliyoruz.

  boğaziçi üniversitesi müzik kulübü
  -müziğin kalbinin attığı yer-"

  şeklinde tanıtımı yapılan, salı akşamını iple çektiren über süper etkinlik.

  bence gelin. genç müzisyen candır.
 • romantik dönem güzelliği dedik, chopin rubato manyağıdır dedik ama şunu da eklemek lazım:

  rubato denen illet, ne incelikte ve ustalıkta yaptığınıza göre çok asil veya çok kitsch bir şey olabilir. ölçüsüz, inceliksiz ve akılsız şekilde, "nasıl olsa chopin çalıyorum, bulabildiğim her yerde hayvan gibi rubato yapmalıyım" mantığıyla yapılan rubato yaptığınız müziği sadece ucuzlaştırır. chopin'in rubatosu öyle bodoslamasına, abartarak yapılabilecek bir rubato değildir, her ne kadar günümüzde chopin yarışmasında dahi bu abartı ve ucuz rubatolu chopin anlayışı prim yapıyor olsa da.
 • piyanist hastalığı.
 • 5 kasim'dan itibaren, ilk albumu bir raflarda yer alacak grup.