• türkiye'deki gelişmeler ile ilgili kullandığı ifadeler, kendisinin küçümseyici tavrından çok, sanırım iyi duyamamaktan yahut dile yeterince hakim olamamaktan kaynaklanan bir yanlış anlamnın peşisıra kişide oluşmaktadır.

özellikle gay evlilikler ve türkiye'deki direniş ile ilgili ifadeleri tam olarak şöyle idi:

"türkiye'de pek çok mesele ile uğraştığınızı biliyorum. ve sanırım gay evlilikleri bu listenin tepesinde değildir. ama birgün olacak."

"türkiye'de sorunlarla boğuştuğunuzu biliyorum. fakat ne yazık ki içeriğine çok hakim değilim, detaylarını bilmiyorum. ama lütfen savaşmaya devam edin."

kısacası, istanbul konserinde bu ülke ile iligli hiçbir sarkastik ve küçümseyici ifadesi olmadı. gay evliliklerinin birgün listenin tepesinde olacağı ifadesi de, bu ülkeden ziyade, dünyanın geneline yönelik bir espiri idi.
  • tanım getirmek lazım sözlük girişlerinde... ya da bir örnek vermek lazım. ben çok seviyorum bu adamı, olmaz mesela. everybody knows sahne performansının hastasıyım, bir takım şiirsel tadlar buluyorum şarkı söylemesinde ve sahnede duruş hallerinde, ne güzel bir adam yarabbieammm buuu falan dersek, son derece öznel bir takım yargıları şuracığa kümelemiş oluruz. boş yere işgal etmiş oluruz şu güzide yeri. ama işte, the one you love, ama işte poses, beauty mark, ın my arms... şu an ben bir şarkı söylüyorum neonlarından uzak, konuşmak gibi şarkı söylemek. ve sorular... peki mesela bu insan, bir insan sahnede nasıl bu kadar güzel gözükür ki... madonna çarpıcılığından, nick cave karizmasından, çok güzel bir kadın söyleyin mesela işte onun ışıltısından farklı bir şey... o kadar da sade bir şey... kaşından gözünden başka bir şey... nasıl bir şey biliyor musun, sahne olmasa, piyano olmasa, şarkıları olmasa olamayacakmış, sakat kalacakmış gibi bir hal var üstünde. öyle ona ait durduğu yer. bir tamamlanma hali üstünde. ve bu tamamlanma halini görme hali benim üstümdeki de... objektif olacağıma dair söz vermediğim için mutluyum. seviyorum, tutmayın beni. sağolun.
  • leonard cohen i'm your man belgeselinde seslendirdiği everybody knows için,
    http://www.youtube.com/watch?v=eeycnw4wbtc
  • sevgili rufus,
    ben bu yaz istanbul'a gidemiyorum. uzun süredir içinde yaşadığım dinginliğin ardından dayanabilirim sanmıştım ama bu turne çok yordu beni. malum, yaşlanıyorum .
    sen, lütfen, gider misin?
    sincerely..
    l. cohen
    el-kohen'den böyle bir yazılı bir not alması üzerine 8 temmuz'da istanbul'a gelerek, cohenkonseriiptali hastalığından muzdarip olanlara merhem sürecek olandır.
    mesih gibi bir şey. ben de yalancı gibi bir şeyim.
  • going to a town adlı şarkısıyla kilitleyen bir adamdır. (bkz: kilit olmak) iksv bu adamı getirirsen sen getirirsin duy sesimi.
  • yeni albumu icin sayisiz roportaji yayinlandi. insan bir yandan seviniyor, daha cok kisi rufus'u taniyacak diye, bir yandan da uzuluyor, cok unlu olunca bizi unutacak, mainstream olacak diye. ama yok, rufus mainstream olmaz, ben tanirim onu.

son roportaji da associated press tarafindan yapilmis; bugunku yahoo news sayfasindan okunabilir:
    http://news.yahoo.com/…s_music_q_a_rufus_wainwright
    adam acik acik "i'm cute" demis, cok guldum.

bu da bonus olsun:
    levent kirca'nin associated press skeci: http://www.youtube.com/watch?v=fh5y7afauhm
  • bir gün bir yerde konserine rastlanırsa, daha önce hiç dinlememiş birinin bile koşarak izlemeye gitmesi gereken sanatçı. evet cinsel kimliğini de öne çıkarıyor ancak ne güzel ki, bundan çok daha fazlası kendisi. üstelik komple kişiliğini yansıtma tarzı da hayranlık uyandırıyor şarkıları ve sesinden bağımsız olarak. ruhunu, tüm açıklığı ve samimiyetiyle, korkusuzca kitlelerle paylaşıyor. ayrıca, her iki cins ve ara bölgedeki herkes üzerinde aynı etkiye sahip olabilmesi, sadece sesini dinleyen ve hakkında başka şey bilmeyenleri bile buna dahil etmesi son derece dikkate değerdir.
    facebook'ta adına açılmış gruplardan bazılarını listeleyerek, tüm dünyadan insanlar üzerindeki etkisini özetlemek mümkün olabilir:

rufus wainwright
    rufus wainwright appreciation society
    the rufus wainwright lovers group
    rufus wainwright - tickets
    the rufus wainwright lederhosen appreciation society
    rufus wainwright is the soundtrack to my life.
    rufus wainwright is divine!
    cigarettes, chocolate milk & rufus wainwright
    rufus wainwright makes my heart stop
    rufus wainwright is a god!
    i want to have sex with rufus wainwright's voice
    rufus wainwright makes me damp in the pants.
    rufus wainwright makes me wish i had a dick
    those who do not appreciate rufus wainwright are lunatics
    rufus wainwright's voice makes me angry.
    martha wainwright is even better than rufus wainwright
    a call for rufus wainwright in israel
    rufus wainwright, red lipstick and bling = sex!
    rufus wainwright pretty much has the best voice ever
    lesbians who desire rufus wainwright
    rufus wainwright: what's that all about?
    that's enough, rufus wainwright.
    rufus wainwright has a sexier voice than any other gay canadian
    i'd turn hetero for rufus wainwright...oh wait..fuck!
    gay messiah: the rufus wainwright appreciation society
    who the fuck is rufus wainwright?
    rufus wainwright will be my baby daddy and our child = the gay messaih.
    obsessed with rufus wainwright
  • hayatla sevişiyor izlenimi yaratan adam.
  • instant pleasure parcasinin girisindeki " i don want somebody to love me , just give me sex whenever i want it " dizeleriyle gonlumuzu calmis basarili insan.
  • herhangi bir şarkısını bir kere bile dinlemek kendisine bağımlı olmaya yeter. sesindeki o kırılganlık, o melankoli, yorumundaki o duyarlılık ve heyecan jenerasyonundan çok az kişide var. kendisini libertarian olarak tanımlayan rufus wainwright'ın, eserlerinde de öne çıkan gayliğini böyle rahatça dile getirebilmesini sağlayan özgür bir ortamda yetişme şansına sahip olmuş ve eser vermiş bir sanatçı olması, özgürlüğün özellikle sanatçılar için ne derece önemli olduğunun bir göstergesi adeta. ayrıca kendisi aya irini'deki konserinden önce yaptığı boğaz gezisinde rengarenk ışıklarıyla boğaziçi köprüsü'nü gördüğünden olsa gerek, konser sırasında "köprünüz çok gay" diyerek ortama neşe saçan bir mizaca da sahipmiş. kendini sürekli yenilediğinden ve daima mükemmel işler çıkardığından, hep bir sonraki eserleri ne olacak diye beklenen bir sanatçı olacak benim için, çok yaşasın.
hesabın var mı? giriş yap